Na představitele nejvýznamnějších politických stran se k situaci v České televizi otevřeným dopisem obrátilo sto osobností domácího kulturního a veřejného života.

Signatáři vyzývají politiky, aby v roce dvacátého výročí demokratických změn v ČR přestali přehlížet podle nich skandální chování a jednání Rady České televize a přispěli svým veřejným odmítnutím ke zrušení nereprezentativního výběrového řízení na místo generálního ředitele ČT, kterým Rada ČT údajně jen pokračuje v záměru obsadit tuto funkci předem dohodnutým člověkem.

Řídit ČT chce i Bobošíková a Chmelíček - čtěte ZDE

Rada ČT zveřejnila seznam 19 lidí. Podívejte se, kdo chce šéfovat televizi - čtěte ZDE

Rada ČT podle signatářů, až na čestné výjimky, prý dávno není zástupcem a orgánem veřejnosti, ale seskupením lobbistů bránícím své osobní zájmy nebo zájmy politických stran, které je do této pozice delegovaly. Profesní a odborné složení Rady dokazuje, že nezastupují skutečnou vůli ani přirozené většiny občanů země, kteří jsou povinni platit provoz ČT svými koncesionářskými poplatky, konstatují signatáři.

Volba ředitele ČT je neseriózní

"Rada ČT přehlíží či přímo kryje šokující množství skandálů. Od tristního stavu programu, přes ekonomické podvody po nárůst naprosto nekvalifikovaných lidí v managementu současné České televize. Lidí mnohdy spojených s totalitním režimem, jeho bezpečnostními složkami, lidí bez jakékoliv kvalifikace či praxe v tak komplikovaném a náročném oboru," stojí dále v prohlášení.

Signatáři také kritizují proces výběru generálního ředitele ČT a jsou podle svých slov šokováni tím, jak na základě dvou stránek textu Rada ČT vybírá ředitele instituce se sedmimiliardovým rozpočtem, nesmírnou mocí a především odpovědností. Instituce, která je placena občany, má sloužit veřejnosti a být tedy jakousi "vlajkovou lodí" demokracie, míní signatáři.

Zákulisní politické tlaky a významné indicie, které zveřejnila média, podle signatářů svědčí o neserióznosti celého procesu volby ředitele ČT. Uvedli, že to potvrzuje pětice předvybraných finálních kandidátů na post generálního ředitele ČT. "Za této situace by bylo nejčestnějším řešením zrušit stávající výběrové řízení. Samotní kandidáti by měli odstoupit a umožnit tak vyhlásit nové," vyzývají.

Signatáři: Je třeba provést inventuru

Do druhého kola volby šéfa ČT postoupili současný ředitel Jiří Janeček, Jana Bobošíková, Hynek Chudárek, Jana Kasalová a Radomír Pekárek. Rada ČT vybírala z 19 uchazečů. Finálová volba, při které by rada měla zvolit nového ředitele, se uskuteční 15. července.

Signatáři také podporují studentskou iniciativu Inventura demokracie. Studenti již loni v listopadu požadovali odstranění čtyř legislativních absurdit. Za jednu z nich považují obsazování mediálních rad podle politického klíče.

Mezi signatáři výzvy jsou například Zdeněk Svěrák, Jiří Krejčík, Juraj Herz, Hana Hegerová, Věra Chytilová, Ludvík Vaculík, Olga Sommerová, Jan Svěrák, Petra Procházková, Fero Fenič, Břetislav Rychlík, Jiří Stránský, Daniela Fischerová, Eva Salzmannová, Jiří Žáček nebo Filmový a televizní svaz (FITES), Asociace režisérů a scénáristů (ARAS), představitelé Rady uměleckých obcí, PEN klubu, Obce spisovatelů, signatářů Charty 77 a další.