HN: Pečlivě jsme rozebrali váš program a jsou v něm rozpory. Slibujete vyšší důchody nebo mateřskou a zároveň tvrdíte, že snížíte schodky rozpočtu tak, abyste dokázali do roku 2015 přijmout euro. Daně sice zvyšovat chcete, ale jen procentu nejbohatších. To nevychází. Z čeho své sliby zaplatíte?

Od člověka, který se zabývá ekonomikou, mi připadá otázka, z čeho to zaplatíme, trapná. Stát nemá jiné příjmy než daně a pojištění. To je zprofanovaná otázka.

HN: A pak samozřejmě stále více dluhů. Jak dokážete zároveň snížit schodky rozpočtu a zvýšit důchody a mateřskou?

Dluhy jsou součástí státního rozpočtu. Neznám v Evropě zemi, jejíž státní dluh by se snižoval. Řeknu vám to jasně: je období ekonomické krize, kdy je potřeba šetřit a zároveň hledat řešení, která co nejméně zasáhnou ty nejslabší, kteří si nemohou pomoci sami.

HN: To jsou obecné fráze. Jak dokáže snížit schodky a zároveň zvýšit důchody?

V čem tak dramaticky zvyšujeme výdaje?

HN: Chcete udržet důchod na úrovni 55 procent čistého platu. Na to budete potřebovat masivní valorizace za 14 až 20 miliard za rok. Slibujete vyšší rodičovskou, nemocenskou...

To je program na čtyři roky. Neslibujeme žádné konkrétní zvýšení rodičovské. Chceme jen srovnat systém rodičovského příspěvku s mateřskou. Chceme, aby se vyšší platy víc odrazily i v rodičovském příspěvku. (Mateřská se odvíjí od původního platu a může dosáhnout až 28 865 korun měsíčně. Rodičovská je paušální bez ohledu na výšku původního příjmu, pozn. red.) Uděláme to, až na to budeme mít dost peněz. Chceme tím podpořit lidi se středními a vyššími příjmy.

HN: Kolik budou stát všechny sociální sliby?

Jsou to řádově miliardy, ani ne desítky miliard. Bude to stát do deseti miliard korun za rok.

HN: Do toho ale nepočítáte slibované zvýšení důchodů?

Samozřejmě. Vy víte, jaká bude inflace a o kolik porostou platy? Sliby se slibují a blázni se radují .

HN: Váš program jsou plané sliby pro blázny?

Náš program nejsou sliby. Jsou to reálná opatření, jež můžeme udělat v době ekonomické krize, kdy po Topolánkově vládě zůstal deficit v řádu 200 miliard korun.

HN: Vy jste rozpočet s menším deficitem nenabídli. Naopak i Jiří Paroubek tvrdil, že deficit do 200 miliard není problém a prioritou je zmírnění dopadů krize.

Ten rozpočet sociální demokracie nemohla ovlivnit svými rozhodnutími, protože byla tři roky v opozici. Můžeme se bavit, jaký podíl na tom má současná ekonomická krize. Po předchozí vládě ale zůstávají dluhy. A my se s tím musíme v programu vyrovnat. Bude to období šetření.

HN: Kde budete šetřit? V programu o tom nemluvíte.

Šetření je také, když nebudete dál zvyšovat výdaje.

HN: To žádné šetření není. Tím schodky rozpočtu, které samovolně porostou, nesnížíte. Kde budete šetřit?

Všude se bude šetřit. 

HN: Bude se šetřit i na sociálních dávkách, platech, investicích?

Ale ne, nebude se šetřit na těch, kdo se nemohou bránit. Nebudeme obírat důchodce, rodiny s dětmi a postižené. ODS nic z programu neřekla, jezdí si na Jadran, a nás tlačíte, abychom se zpovídali z každé koruny.