V mnoha městech po celém světě se v sobotu konaly demonstrace na podporu íránské opozice. Jejich účastníci vyzývali Írán, aby přestal potlačovat opoziční akce.

Zároveň podle agentury AP požadovali propuštění lidí, kteří byli v zemi zadrženi při nedávných protestech proti výsledkům červnových prezidentských voleb.

Několik desítek lidí přišlo odpoledne i před íránské velvyslanectví v Praze vyjádřit svou podporu lidem, kteří byli v Íránu zatčeni na demonstracích po znovuzvolení Mahmúda Ahmadínežáda prezidentem.

Demonstranti se sešli například před íránským velvyslanectvím v Londýně, lidé protestovali také v Bruselu, Tokiu, Soulu i v několika městech v Austrálii.

Pražský protest řídila Amnesty International

Policie ohradila prostor před velvyslanectvím v Praze páskou. Krátce před 15:00 začali psát přítomní na vozovku a chodník před úřadem jména lidí, kteří byli podle pořádající organizace na ochranu lidských práv Amnesty International (AI) v Íránu zatčeni.

Mezi jmény se objevily i papíry s nápisy jako "Stop zatýkání demonstrantů" nebo "Demonstrovat je lidské právo".

Koordinátorka AI Lenka Pitronová v úvodní řeči vyzvala přítomné, aby připojili svůj podpis pod výzvu za propuštění zatčených adresovanou Ahmadínežádovi. Dokument chtějí aktivisté vhodit do schránky velvyslanectví.

 FOTOGALERIE:  Podívejte se na snímky z protestů
(článek pokračuje pod galerií)

Podle AI byly v posledních týdnech v Íránu zatčeny stovky až tisíce lidí, kteří se zúčastnili povolebních protestů. Podle AI existují vážné obavy, že jim hrozí mučení a nespravedlivé procesy. Agentury dnes přinesly zprávu, že byl ve vězení zavražděn syn poradce jednoho z neúspěšných prezidentských kandidátů.

Zmanipulované volby?

Od voleb, které se konaly 12. června, je podle dostupných informací ve vazbě stále asi 500 lidí, včetně reformních politiků, právníků, novinářů a ochránců lidských práv. Byli zatčeni při demonstracích, které se konaly na podporu požadavku neúspěšného kandidáta prezidentských voleb Míra Hosejna Músávího volby kvůli neregulérnosti zrušit a vypsat jiné. Músáví skončil druhý za konzervativcem Ahmadínežádem.

Proti výsledkům íránských prezidentských voleb protestovaly statisíce Íránců. Považovali je za zmanipulované. Proti demonstrantům zasáhly ozbrojené síly. Stovky lidí byly zatčeny. O život přišlo nejméně dvacet osob.

Podle úřadů se někteří ze zatčených přiznali, že se protestů účastnili ve službách "zahraničních nepřátel". Teherán tvrdí, že demonstrace byly organizovány z ciziny, ale Músáví a další reformátoři to popírají.

Prezidentské volby vyvolaly v Íránu dosud největší politickou krizi od revoluce v roce 1979. Osud zatčených vzbuzuje obavy, s mnohými se právníkům ani příbuzným nepodařilo spojit, takže nevědí, kde jejich blízcí jsou. Panují obavy, že úřady z lidí vynucují výpovědi, které mají potvrdit teorii o západním spiknutí. Velitel politického oddělení revolučních gard tento týden vyzval ke zveřejnění všech výpovědí, které potvrdí, že demonstrace byly dílem lidí žijících v cizině.

Protesty oběhly celý svět

Sobotní celosvětovou akci podpořily nevládní organizace jako Amnesty International či Human Rights Watch. Protesty byly plánovány ve více než 80 městech. Kromě Prahy se demonstranti se sešli například před íránským velvyslanectvím v Londýně. V Bruselu protestující nesli transparenty s podobiznami zadržených a obětí, které zahynuly při demonstracích. Byla na nich i tvář mladé Íránky Nedy. Záznam z mobilního telefonu s její smrtí se rychle rozšířil po internetu. Svědci tvrdí, že mladou ženu zastřelil jeden z dobrovolných milicionářů, kteří spolu s gardisty proti demonstrantům zasahovali.

V Austrálii se dnes konaly menší protesty v Sydney, Melbourne a dalších městech. Kolem 50 lidí s vlajkami a transparenty s nápisem "Stop mučení" či "Íránské volby byly podvod" demonstrovalo třeba na schodišti před melbournským parlamentem.

Jeden z íránských aktivistů, který v Íránu strávil za své politické názory dva roky ve vězení a v roce 2000 emigroval do Austrálie, míní, že vlády západních zemí by měly vůči Ahmadínežádovu režimu postupovat mnohem tvrději. "Australská vláda by měla vypovědět íránského velvyslance. Vyslala by tím velký signál," uvedl.

Zhruba 80 lidí se shromáždilo v Tokiu. Kolem krku měli zelené šátky či šály. Zelená barva, která je barvou islámu, se totiž stala také symbolem íránského odporu. Zapalovali svíčky. Účastníci se sešli v parku v centru japonské metropole, kde sledovali sestřih z dění v Íránu na obrazovce a vyslechli si vystoupení aktivistů. Jejich slova o svobodném Íránu a spravedlivých volbách odměnili potleskem.

V jihokorejském Soulu se podle AP shromáždily asi tři desítky lidí. Skupina vyzývala k "okamžitému a bezpodmínečnému propuštění" zadržených. Rovněž požadovala, aby OSN vyšetřila případné porušování lidských práv. Teherán by podle aktivistů měl dodržovat svobodu slova a shromažďování.