Romský mladík z Rumunska, který se nedávno topil ve Staré Boleslavi, v pondělí zemřel ve vinohradské nemocnici.

Sedmnáctiletý mladík byl hospitalizován s vážnými zdravotními problémy. Jeho stav se v neděli zhoršil po neurologické stránce, nebylo možné ho operovat.

Mladíka přijely do Česka podpořit desítky Romů z Rumunska i odjinud. Zesnulý chlapec byl totiž "princ", nejmladší syn krále Robinsona Dimofte, který v Rumunsku vládne asi 1500 Romům.

Příbuzní zemřelého rumunského mladíka chtějí jeho tělo nechat převézt do Rumunska a tam ho pohřbít. V úterý ráno vyřídí u pohřební služby dokumenty k převozu rakve, podle všeho si odvoz sami zaplatí.

Byla to vůle boží, pláče matka

"Byla to vůle boží, že si vzal takhle mladého člověka. Bylo by ale lepší, kdyby se vzal mě místo něho," řekla před nemocnicí zdrcená plačící matka mladíka novinářům.

V parčíku před nemocnicí se odpoledne shromáždilo několik desítek chlapcových příbuzných, sedí na trávě a truchlí.

Romové do Vinohrad dorazili z Husince u Prahy, kde část z nich tábořila na soukromém pozemku na břehu Vltavy. Původně se chtěli do Husince v pondělí večer vrátit, pak se ale rozhodli, že zůstanou před nemocnicí.

Podle ČTK pražská policie s Romy vyjednává, aby v parčíku zůstali jen zástupci užší rodiny a ostatní se vrátili do Husince. Pokud ale Romové před nemocnicí nepostaví stany, policie proti nim zasahovat nebude.

Bez vody a bez záchodů. Tak kempují rumunští Romové v Husinci - čtěte ZDE

Mladý Rom ležel na klinice anesteziologie a resuscitace od středy 22. července. "Stav pacienta byl po celou dobu hospitalizace kritický. Přes veškerou snahu lékařů pacient dnes v 13:30 hodin zemřel v důsledku utonutí a následné mozkové smrti. Lékaři již o smrti pacienta informovali rodinu," uvedla Jelínková v prohlášení.

Mladík před smrtí částečně dýchal sám a nebyl udržován v umělém spánku. Stále u něj ale přetrvávalo hluboké bezvědomí a po neurologické stránce u něj nebyly žádné odezvy. Mladík byl také stále napojen na umělou ledvinu.

Pražští policisté podle jejich mluvčí Ivy Knollové nyní naváží kontakt s vinohradskou nemocnicí. Chtějí získat informace, zda se spojila s příbuznými a dohodla se s nimi na nějakém postupu.

Podle dostupných informací není jasné, jak byl mladík pojištěn pro placení hospitalizace v zahraničí. Jelínková k tomu v pondělí pouze uvedla, že nemocnice zjišťuje, zda měl pojištění v Rumunsku.

Třináct dnů čekání - co všechno potkalo rumunské Romy v Praze

22. července - Sedmnáctiletý Ion Miclescu se při koupání poblíž Staré Boleslavi málem utopil. Záchranáři jej v kritickém stavu převezli do pražské vinohradské nemocnice.

24. července - Před vinohradskou nemocnicí v parku si postavilo stany na 50 Romů převážně z Rumunska. Přijeli podpořit svého příbuzného, syna jednoho z vysoce postavených romských předáků, "barona" Robinsona Dimoftea. Chlapec byl pro Romy důležitý, měl se stát nástupcem svého otce a podle deníku Mladá fronta Dnes se mohl ucházet o královský titul.

- Městská část Praha 3 většinu Romů nastěhovala do kempu Pražačka, aby předešla možným výtržnostem. Romové se sem sjeli nejen z Rumunska, ale i z Lotyšska, Francie a Německa.

- Sbírka, kterou zorganizovali radní Prahy 3 Pavel Hurda a bývalý předseda Romské občanské iniciativy Štefan Ličartovský, stačila zaplatit pobyt Romů v kempu do neděle 26. července, pak si kemp měli hradit sami.

26. července - Zdravotní stav romského chlapce byl stále kritický, i když se lékařům podařilo stabilizovat oběhový systém. Byl napojen na dýchací přístroje a také na umělou ledvinu.

27. července - Vláda dala najevo, že nebude nijak vstupovat do neobvyklé situace okolo rumunských Romů; o pomoc ministra pro lidská práva Michaela Kocába žádala radnice Prahy 3.

- Desítky rumunských Romů opustily kemp na žižkovské Pražačce, podle nájemkyně kempu za sebou nenechali žádné dluhy. Večer se Romové přemístili na břeh Počernického rybníka.

28. července - Radnice Dolních Počernic Romy u rybníka nechtěla, nebyly tam hygienické podmínky a rybník je navíc přírodní památka. Malá část Romů zůstala ještě do dalšího dne.

- Ministr pro lidská práva Kocáb v rádiu Impuls uvedl, že rumunští Romové by si měli hledat placené bydlení v ubytovacích zařízeních. Podle něj nejsou nemajetní. Stejně se v tiskovém prohlášení vyjádřil i jeho poradce pro menšiny Zdeněk Guži.

30. července - Rumunští Romové se od Počernického rybníka přestěhovali do Husince severně od Prahy. Protože původně propůjčený pozemek soukromého majitele byl od povodní v roce 2002 neupravený a zarostlý, usadili se nejprve na vedlejším pozemku Povodí Vltavy. Na soukromý pozemek se přesunuli 31. července.

31. července - Podle mluvčí nemocnice mladík částečně dýchal sám a nebyl udržován v umělém spánku. Stále u něj ale přetrvávalo hluboké bezvědomí a po neurologické stránce u něj nebyly žádné odezvy, rovněž byl stále napojen na umělou ledvinu.

1. srpna - Tábořiště si přišlo prohlédnout přes deset aktivistů krajně pravicové Dělnické strany. Za asistence desítek policistů včetně členů antikonfliktního týmu i zásahové jednotky se psy se vše obešlo bez incidentů.

- Vedení obce Husinec požádalo policii, aby pozemek s romským ležením do neděle vyklidila, ta však nijak nezasáhla.

2. srpna - Stav nemocného mladíka se zhoršil po neurologické stránce. Potřebnou operaci proto lékaři nemohli provést.

3. srpna - Romský mladík přes veškerou snahu lékařů zemřel v důsledku utonutí a následné mozkové smrti.