Privatizace středočeských nemocnic byla pro některé nové vlastníky opravdu výjimečně dobrým obchodem. Tím, kdo prodělal, byl bohužel podle všeho Středočeský kraj. A také některá města, ve kterých prodané nemocnice stojí.

Nejnověji to ukazuje případ nemocnice v Brandýse nad Labem, kterou získala firma PP Hospitals. Za nemocnici dala 7,8 milionu a spolu s tím zdědila dluhy ve výši 35 milionů korun. Jenže transakce se firmě bohatě vyplatila. Kromě nemocnice dal totiž Středočeský kraj pod vedením Petra Bendla firmě PP Hospitals i majetek, jehož hodnota je minimálně 43,8 milionu korun.

PP Hospitals tak získala nemocnici, která má účetní hodnotu 48 milionů, úplně zadarmo a ještě víc než milion vydělala.

Jak k tomu došlo: spolu s nemocnicí dostala PP Hospitals i vilu u nemocnice, polikliniku v Čelákovicích, dům na brandýském náměstí a hlavně skoro 20 tisíc metrů čtverečních lukrativních pozemků, které leží přímo u nemocnice.

Polikliniku už firma prodala za tři miliony, dům na náměstí za 2,8 milionu. Největší obchod chce ale uzavřít právě v těchto týdnech. PP Hospitals nabídla městu Brandýs nad Labem lukrativní pozemky za 38 milionů. A město na nabídku firmy velmi pravděpodobně kývne. „Tyto pozemky v centru Brandýsa jsou strategické pro rozvoj města. Chtěli bychom na nich vybudovat lední plochu a sportoviště pro občany. Myslím, že je to tak strategické místo, že by se městu vyplatilo pozemky za tu cenu koupit," řekl HN starosta Ondřej Přenosil (ODS).

Bývalý hejtman Petr Bendl, který nyní vede středočeskou kandidátku ODS, trvá na tom, že privatizace nemocnic, kterou před pár týdny začala prošetřovat protikorupční policie, byla pro kraj výhodná. „Jednotlivá zařízení se prodávala jako celek i se všemi závazky. K nim patří i povinnost vlastníka v zařízení poskytovat zdravotní péči a investovat do dalšího rozvoje přesně stanovené finanční prostředky. Jedině takto je možné posuzovat konečnou kupní cenu nemocnic," argumentuje Bendl.

ctete-v-sredu-530.gif