Úřednický kabinet pod vedením premiéra Jana Fischera dovršil v pátek "sto dní hájení". Odborná i laická veřejnost jeho dosavadní působení hodnotí převážně kladně. Podle politologů se ukázalo, že vláda nečiní před předčasnými sněmovními volbami zásadní změny. Plní slib daný ODS, ČSSD a SZ.

Pozitivně experti i veřejnost hodnotí, jak se hned po uvedení do funkcí ministři vypořádali s ukončením českého předsednictví EU. Politoložka Vladimíra Dvořáková soudí, že Fischerův tým zvládl tuto situaci v rámci možností dobře.

Plusové body sbírá i premiér jako osobnost. Lidé ho v červenci jmenovali mezi třemi nejdůvěryhodnějšími českými politiky, zařadil se za ombudsmana Otakara Motejla a prezidenta Václava Klause.

Rozpočet s rekordním deficitem

Hlavní úkol kabinet čeká až po prázdninách, a to dohoda na velkých škrtech v rozpočtech jednotlivých ministerstev. Ministr financí Eduard Janota má připravit rozpočet pro vládu, která vzejde z voleb, a pro období, kdy se bude Česko muset vypořádat s hospodářskou krizí. Apolitická vláda může navrhovat nepopulární opatření, Janota už naznačil, že nedotknutelné nemusejí zůstat ani sociální dávky, rozhodnutí ale zbude na novou politickou sestavu.

Politologové, které ČTK oslovila, hodnotí práci Fischerova kabinetu kladně. "V zásadě plní to, co se očekávalo, tedy že budou řídit zemi bez zásadních škod," řekla Dvořáková. Pozitivní dojem vláda vyvolává i v politologu Zdeňku Zbořilovi. "Jde o ty nejdůležitější resorty, tedy o finance a zahraničí. A tam si myslím, že pánové (Eduard) Janota a (Jan) Kohout odvedli výtečnou práci," vyzdvihl činnost konkrétních ministrů.

Výtky míří ke Kovářové a Pecinovi

Velká část ministrů zůstává pro veřejnost "neviditelná". Média ve spojitosti s velkými personálními změnami poukázala na rozhodnutí ministryně Daniely Kovářové. Stížnost na ni vznesli k premiérovi zelení, Fischer se jí bude zabývat po neděli, kdy se vrátí z dovolené.

Negativně jsou podle Zbořila vnímány velké personální změny, k nimž ve svých resortech přistoupili ministryně spravedlnosti Kovářová a ministr vnitra Martin Pecina. V konfliktu Peciny s jeho předchůdcem Ivanem Langrem ale vidí politoložka Dvořáková spíš osobní problém místopředsedy ODS a součást předvolební kampaně.

"Fischer ale svou neočekávaně silnou osobností zakrývá ty možné chyby jednotlivých ministrů," zdůraznil nicméně Zbořil. Ocenil také, že většina ministrů práci vykonává skutečně jako svědomití úředníci a nepůsobí dojmem, že by měla politické ambice. Do své práce podle něj nevkládají ideologický podtext.

To, že jednotlivé resorty řídí odborníci a nesnaží se svou činnost politizovat, zlepšuje vnímání kabinetu i v očích veřejnosti, podotkla Dvořáková. "Trochu se tím obnovila důvěra lidí v politiku," řekla.