Pokud bude snižování v rozpočtu ministerstva školství takové, jak se očekává, mohl by učitelům klesnout plat až o 1500 korun. Toto snížení odboráři zjistili z údajů, které jim na začátku prázdnin dalo ministerstvo školství. Nyní plánují petici a chtějí po ministryni školství, aby vyjednala pro svůj úřad více peněz. Řekl to předseda školských odborů František Dobšík.

Ministr financí Eduard Janota chce výraznými škrty či zvýšením daní ušetřit přes 70 miliard. Navrhované snížení pro ministerstvo školství by činilo asi 3,2 miliardy. Úřad však chce, aby škrty byly o dvě miliardy menší.

Podle šéfky českého školství Miroslavy Kopicové jsou chystané škrty příliš vysoké. "Děláme všechno pro to, aby pedagogičtí pracovníci rozpočtové škrty na svých výplatních páskách nepoznali," upozornila.

Například v mateřských, základních a středních školách, už prý kromě platů není kde jinde škrtat. "Příspěvky na pomůcky se již za dřívější ministryně Dany Kuchtové snížily na minimum a kdyby mělo přijít další krácení peněz, museli by rodiče platit už všechny pomůcky," myslí si Dobšík.

Odboráři mají v plánu apelovat na ministryni školství Miroslavu Kopicovou, aby celou situaci ještě projednala s ministrem financí Janotou i premiérem Janem Fischerem. Příští týden odbory rozešlou do škol petice, v kterých proti krácení peněz ve školství protestují. Odbory i ministerstvo svorně poukazují na příklady vyspělých zemí, třeba Finska, které naopak v krizi příliv peněz do vzdělání posílily. Investice do lidského kapitálu pak prý v 90. letech pomohly Finsku nastartovat ekonomiku.

Proti úsporám ve školství je také Strana Zelených

Také Strana zelených, jejíž předseda Ondřej Liška šéfoval českému školství až do letošního května, se ohradila proti úsporám ve školách. Zelení připoměli, že současnou prozatímní vládu podpořili mimo jiné proto, že se premiér Fischer v programovém prohlášení zavázal nekrátit investice do školství.

Podle údajů Ústavu pro informace ve vzdělávání byl v regionálním školství průměrný plat učitele 23.968 korun. Průměrný Čech si přitom ve stejném období vydělával asi o 1000 korun měsíčně méně.