Případný mobilní protiraketový štít USA neohrožuje americké plány postavit v Česku radar, protože systém americké protiraketové ochrany má být kombinací pevných a mobilních prvků, uvedl ve čtvrtek první náměstek ministra zahraničí Tomáš Pojar.

Podobný názor měl také bývalý vicepremiér Alexandr Vondra (ODS). Oba to řekli na dotaz ČTK v reakci na oznámení, že americký výrobce letecké techniky Boeing představil návrh na vybudování mobilního štítu, který by dle potřeby byl letecky přemísťován na konkrétní základny NATO.

"Celý systém bude vždy fungovat na kombinaci fixních a mobilních prvků (včetně mnoha radarů), které se budou vzájemně doplňovat - jinak to ani nejde," uvedl Pojar, hlavní vyjednavač smluv s USA o radaru. Není to nic nového, mobilní zařízení s protiraketami by fungovalo spolu se stacionárním radarem, dodal Vondra.

Podle agentury Reuters by mobilní zařízení mohlo pozměnit dosavadní plány na systém protiraketové obrany, který chtějí Američané umístit do Česka a Polska.

Američané s rozhodnutím otálejí

Americké velvyslanectví ve čtvrtek ČTK sdělilo, že Washington nyní analyzuje finanční a operační účinnosti navrženého protiraketového systému ve střední Evropě, analýza by měla být dokončena v následujících měsících. "Čekáme, až bude přezkoumání hotové, abychom mohli stanovit nejvhodnější cestu, jak pokračovat," zdůraznil mluvčí John Vance.

České ministerstvo obrany se vyjádřit k tomu, zda nabídka mobilního systému ovlivní postoj USA k vybudování základen ve střední Evropě, nechtělo. "Je třeba vyčkat dalších informací," tlumočil ČTK vyjádření ministra Martina Bartáka mluvčí resortu Andrej Čírtek.

Nově představený mobilní štít by mezi základnami NATO přepravovaly nákladní letouny Boeing C-17. Podle plánů by protiraketové zařízení mohlo být použito do 24 hodin na kterémkoli z vytyčených míst. Po příletu na základnu by bylo rychle vztyčeno na zhruba dvacetimetrovém vlečném přívěsu. Systém by poskytl ochranu USA a evropským zemím, uvedl výrobce Boeing.

Ústupek Rusům 

Mobilní protiraketový štít podle Reuters souvisí se snahou americké vlády zmírnit obavy Ruska, že systém zamýšlený v Česku a Polsku je namířený proti němu. Podle plánů administrativy bývalého prezidenta USA George Bushe měla v rámci protiraketového štítu vyrůst v Polsku základna s raketami a v Česku radar. Po nástupu nového amerického prezidenta Baracka Obamy není úplně jasné, zda Američané zařízení v Česku a Polsku opravdu postaví. Ani Česko ale dosud neřeklo konečný verdikt, vyjednané radarové smlouvy totiž dosud neschválil parlament.

Severoatlantická aliance nyní pracuje na plánech vlastní protiraketové architektury. Zvažované varianty počítají s plánovaným americkým radarem v ČR a protiraketami v Polsku. K tomuto systému, který by však nepokryl celou Evropu, by se pak měly přidávat další doplňkové systémy, o nichž se nyní diskutuje.