Česká republika prý měla důkazy, které by opravňovaly k vyhoštění nikoli dvou, ale čtyř až pěti ruských diplomatů. Ve svém nejnovějším vydání to uvedl týdeník Respekt. Ukázalo se však, že udělat to by byl problém. Vzhledem k tomu, že každá země vždy reaguje na vyhoštění svých lidí vyhoštěním stejného počtu protistrany, hrozilo, že Česko v Rusku přijde o všechny své zpravodajce. České tajné služby mají totiž na české ambasádě v Moskvě dohromady zhruba pět lidí, zatímco ruských agentů v tuzemsku působí minimálně 100, napsal týdeník v čísle, které vyjde v pondělí.

Vyhoštěním dvou údajných ruských špionů prý vyvrcholil 11 měsíců trvající souboj Severoatlantické aliance s Ruskem o to, zda se podaří "rozbít jeho mezinárodní a dobře organizovanou síť agentů, kteří v členských zemích NATO sbírali informace klíčové pro udržení bezpečnosti a svobody Západu". Obrannou alianční operaci odstartovalo loni v září zatčení estonského důstojníka Hermana Simma kvůli špionáži pro Rusko.

"Právě ten zdejší tajné služby nepřímo navedl i na dva špiony v řadách ruské ambasády v Praze," napsal týdeník.
Podle Respektu Simm Rusům předával i informace o systému plánované americké protiraketové obrany v Česku a Polsku nebo o chystané strategii NATO na obranu Pobaltí před případnou ruskou agresí. Simm po zatčení "promluvil i o rozsáhlé síti ruských špionů, kteří působí v různých aliančních zemích", uvedl Respekt.

V pondělí proběhla médii s odvoláním na diplomatické zdroje informace, že z České republiky byl vyhoštěn zástupce vojenského přidělence při ruském velvyslanectví v Praze a že dalšímu diplomatovi české úřady doporučily, ať už se nevrací z dovolené. Český premiér Jan Fischer novinářům řekl, že tuto informaci nebude komentovat. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v pondělí ale označil české rozhodnutí za "další provokaci" a Rusko pak podle agentury Interfax recipročně vypovědělo dva české diplomaty.