V dubnu nainstalovala Městská policie Ostrava do svých šesti služebních automobilů monitorovací zařízení. Systém automatické evidence provozu vozidel byl namontován v motoru a měl měřit například spotřebu pohonných hmot.

Součástí zařízení však bylo i zařízení GPS, která umožňuje zjistit pohyb vozidla. Právě to odhalilo, že  služební auta parkovala na odlehlých místech, kde stála i několik hodin. "Rekord" drží posádka s osmihodinovým odpočinkovým pobytem z dvanáctihodinové směny. V autech si strážníci dokonce přitápěli.

"Strážníci si nám v noční době ulehčovali výkon služby, tím pádem nebyli tam, kde měli a nedělali službu veřejnosti," uvedl ředitel Městské policie Ostrava Zdeněk Harazim. Nedostatky zjistilo vedení celkem u 36 pracovníků, mezi nimiž bylo i šest vedoucích zaměstnanců.

Dva hříšníci už od městské policie odešli. Dalším strážníkům sebralo vedení osobní ohodnocení nebo jeho část. Někteří dostali také jakousi roční podmínku, v níž se nesmí dopustit žádného pochybení. "Každý případ jsme posuzovali individuálně," vysvětlil Harazim.

O instalaci zařízení vědělo jen nejužší vedení městské policie. Podle Harazima se při výběru vozidel, do nichž bylo zařízení instalováno, vycházelo především z toho, že některá vozidla vykazovala vyšší spotřebu. "Někde jsme věděli, že strážníci nebyli v úsecích, kde být měli, tak jsme si to chtěli potvrdit," uvedl Harazim, kterého zjištěné nedostatky překvapily.

Méně překvapen byl ostravský primátor Petr Kajnar (ČSSD). "Přistupoval jsem k reformě městské policie s tím vědomím, že se tyhle věci dějí, protože jako občan jsem to viděl na vlastní oči. Celá reforma směřovala k tomu, abychom ty lidi upozornili, že jsou placeni za to, aby byli v ulicích a ne, aby někde spali," uvedl Kajnar.

Sledovací zařízení bude ještě v letošním roce namontováno do všech služebních vozidel. Nakoupeno bude i dalších 150 zařízení, budou to takzvaná tlačítka v nouzi, které strážník zmáčkne v případě nouze a s jejichž pomocí bude lokalizováno místo, kde se strážník nachází. Tato zařízení však umožní i zpětnou kontrolu pohybu strážníků.

Městská policie Ostrava nyní zaměstnává zhruba 730 lidí, mezi nimiž je zhruba 700 strážníků a také strážných, kteří hlídají městské budovy. Roční rozpočet městské policie je přibližně 300 milionů korun.