V Česku je asi 200 tisíc dětských obětí nějaké formy násilí. Ještě více dětí má s násilím ojedinělou zkušenost. Počtem případů se země řadí k evropskému průměru, ale vybočuje ve vyšší četnosti tělesných trestů a mnohem větší emocionální deprivaci, která pramení z častého umísťování dětí do ústavů. ČTK to v úterý řekla Eva Vaníčková z Ústavu zdraví dětí a mládeže Univerzity Karlovy v Praze a odborný garant kampaně "Stop násilí na dětech".

"Je to šílené číslo. Nemyslím si, že děti více týráme, ale je to viditelnější, častěji se o tom hovoří," uvedla. Lidé jsou ze zákona nejen povinni trestný čin týrání svěřené osoby oznámit, měli by jej také pachateli překazit. Kdo tuto povinnost nesplní, sám se dopouští trestného činu. 

Oficiální statistiky se zásadně liší

Podle statistik ministerstva práce a sociálních věcí psychické nebo fyzické týrání loni v České republice zažilo 1239 chlapců a děvčat, následkem týrání zahynuly čtyři děti. Sexuálnímu zneužívání, dětské pornografii a prostituci bylo vystaveno 739 dětí. Následkem týrání bývají častěji zraněni chlapci než dívky; děvčata se naopak častěji stávají oběťmi sexuálního zneužívání.

Ministr pro lidská práva a menšiny Michael Kocáb v úterý ve Valašském Meziříčí na Vsetínsku oficiálně zahájil druhou část kampaně nazvanou Stop násilí na dětech. Ta je, na rozdíl od první části zahájené v květnu, zaměřena na děti jako uživatele internetových stránek kampaně. Na webu najdou rady, na koho se obrátit, když mají pocit, že se staly oběťmi násilí. Jsou zde například i informace o výtvarné soutěži na téma násilí.

Cílem projektu je postupné odstranění tělesných trestů z arzenálu výchovných prostředků českých rodičů. Součástí kampaně jsou také řady seminářů a publikací, které organizátoři rozdávají školám a dalším organizacím.