V úterý začala zřejmě poslední schůze Poslanecké sněmovny před předčasnými volbami. První věc, kterou po schválení programu dostali poslanci na stůl, byla změna ústavy. Přítomní zákonodárci odhlasovali vrácení senátního návrhu do druhého čtení tak, aby do něj mohli zapracovat příslušné legislativní změny umožňující samorozpuštění sněmovny.

Za řečnickým pultem se v rozpravě k tomuto sněmovnímu tisku vystřídalo několik poslanců včetně předsedů politických stran. Diskutující se často pouštěli do slovních výpadů vůči ostatním řečníkům i Ústavnímu soudu. Místopředsedkyně sněmovny Miroslava Němcová je musela opakovaně napomínat, aby se vrátili k debatě o projednávaném návrhu. 

Jak probíhalo jednání minutu po minutě - čtěte zde

Jako druhý bod byl zařazen návrh na změnu zákona o volbách. Do 18:15 byla vyhlášena přestávka, aby Ústavně právní výbor stihl mezi prvním a druhým čtením projednat novelu volebního zákona, kterou chtějí zákonodárci zkrátit jednotlivé termíny, aby se předčasné volby mohly konat co nejdříve. Obě normy by sněmovna měla definitivně schvalovat po uplynutí zákonné lhůty 48 hodin, tedy ve čtvrtek.

Paroubek ostře napadl Ústavní soud

Podle předsedy ČSSD Jiřího Paroubka nastal čas otevřít odbornou a politickou diskusi o budoucím ústavním postavení Ústavního soudu a roli, kterou má plnit. Soud svým rozhodnutím, kterým pozastavil provedení předčasných sněmovních voleb, zcela vybočuje z rámce ústavního pořádku a porušuje ústavu, prohlásil Paroubek ve sněmovně. Jde o "ústavní exces", uvedl.

Sněmovna se v dalších dnech bude zabývat také návrhem na vydání "povodňových" dluhopisů, nejspíš dojde i na prezidentem vetovaný zákon o podpoře hospodářského růstu. Ten zavádí mimo jiné šrotovné nebo vyšší podpory v nezaměstnanosti.

Sněmovní organizační výbor poslancům naplánoval na zářijové setkání něco málo přes třicet bodů, na schválení přitom stále čeká na 140 zákonů. V programu se ale nepochybně objeví i body, které organizační výbor nenavrhnul. Třeba poslanec ODS Walter Bartoš chce nechat zařadit hlasování o ročním odkladu státních maturit. "Určitě se najde dost poslanců, aby se to dostalo na program i to bylo schváleno," říká.

I když ale poslanci nakonec na program schůze zařadí i některé body, které jim organizační výbor nedoporučil, více než sto zákonů zůstane bez projednání. Spolu s nimi desítky výročních zpráv a smluv. 

Při zahájení zářijové schůze sněmovny složili tři noví poslanci slib. Jitka Vojtilová a Petr Hájek nahradili dva nově zvolené členy Evropského parlamentu. Třetí náhradník, rovněž sociální demokrat Zdeněk Besta vystřídal Petra Rafaje, který byl jmenován šéfem Úřadu na ochranu hospodářské soutěže. Trojice bude pracovat jen krátce do předčasných voleb.

Osud šrotovného v dolní komoře Parlamentu je nejistý. Původně se na podpoře tohoto zákona, který pochází z dílny ČSSD, dohodli socialisté s ODS a společně ho protlačili sněmovnou už v červnu. Do sněmovny ho vrátil prezident Václav Klaus. Jenže řadě občanských demokratů, třeba místopředsedovi strany Petru Nečasovi, se šrotovné nezamlouvá, stejně je na tom exministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Zdráhají se mu proto nyní dát opět zelenou. Tvrdí, že původní dohoda s ČSSD platila jen pro první hlasování, ne pro prezidentské veto.

Úterní plán poslanců

Ústavní zákon

Pravděpodobně nejsledovanější bod programu. Poslanci se pokusí změnit ústavu tak, aby se sněmovna mohla sama rozpustit.

Šrotovné

Prezident sněmovně vrátil zákon, který má řešit dopady hospodářské krize. Součástí balíku je také šrotovné, které prosazuje hlavně ČSSD. Občanským demokratům se zatím do podpory tohoto bodu moc nechce.

Poplatky

Sociální demokraté se několikrát pokoušeli zrušit poplatky u lékařů. Senát jim vrátil obě novely - jak tu, která rušila všechny poplatky, tak tu, které stornovala jen část z nich. ČSSD bude potřebovat 101 hlasů k prosazení normy.

Spoření na studium

Senát vrátil sněmovně novelu zákona o stavebním spoření, která by dovolovala, aby studenti mohli úspory ze stavebního spoření použít na financování studia.

Střet zájmů

Poslanci se budou znovu zabývat novelou zákona o střetu zájmů. Ta upravuje často kritizovaný detail: ředitelé škol už nebudou muset podobně jako politici odevzdávat majetková přiznání.

Státní maturity

Walter Bartoš sepsal návrh zákona, jímž by se odložil start státních maturit o další rok, tedy na rok 2011.

Mýtné

Senát poslancům vrátil také novelu silničního zákona, která zavádí mýtné i pro nákladní vozy do 3,5 tuny.

Sledujeme on-line:

On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
13:26
13:26
Poslanci se pomalu scházejí ke své poslední schůzy v současném složení. Před ní ODS potvrdila, že podpoří návrh na změnu Ústavy o rozpuštění sněmovny. Předseda poslanců ODS Petr Tluchoř věří, že sněmovna předlohu schválí.
13:29
13:31
Komunisté se rozhodli, že podpoří zařazení ústavní novely, která otevře cestu k předčasným volbám, na program sněmovny. Krátce po komunistech podpořili pondělní dohodu parlamentních stran na schůzi svého klubu také sociální demokraté.
13:32
13:41
Poslancům KSČM prý nejde o peníze. Komunisté trvají stále na tom, aby mandát sněmovny končil až dnem předčasných voleb, nikoli dnem hlasování o jejím rozpuštění. Nejde jim prý o platy, ale o možnost pracovat na návrzích zákona, které by v případě okamžitého konce sněmovny padly pod stůl.
13:41
13:43
Ústavní soud nelení a pracuje na Melčákově stížnosti. Návrh poslance Miloše Melčáka na zrušení zákona o zkrácení volebního období Sněmovny se dnes znovu stal hlavním tématem zasedání pléna Ústavního soudu. Soudci vzkazují, že věnují tématu odkladu voleb většinu času, studují podklady, tříbí a konfrontují své názory.
13:45
13:54
Poslanci rozhodli: Ústavu otevřeme již dnes. Vedení Sněmovny se dohodlo, že ještě dnes odpoledne začne projednávat ústavní změny, které by vedly k jejímu "samorozpuštění". Pokud se poslancům podaří do večera navrhnout dojednávané úpravy původní senátní novely ústavy v opakovaném druhém čtení, předlohu by mohli schvalovat nejdříve ve čtvrtek po uplynutí minimální lhůty 48 hodin, kterou stanoví zákon o jednacím řádu dolní komory.
13:53
13:57
Rozpustit se hned nebo až v den voleb? Shoda mezi stranami panuje na doplnění ústavy o možnost rozpuštění sněmovny na návrh třípětinové, tedy ústavní většiny poslanců. Novela má umožnit uspořádání předčasných voleb co nejdříve v případě, pokud by je Ústavní soud znemožnil provést v původním, avšak zpochybněném termínu 9. a 10. října. Strany se zatím liší v názoru na to, zda by sněmovna měla skončit okamžitě, nebo až dnem voleb, což požadovala levice.
13:59
14:00
Strana zelených nepodpoří projednávání senátního návrhu na změnu Ústavy o rozpuštění Sněmovny. Zelení chtějí proadit svůj návrh na obecnou změnu Ústavy. V jejím případě by prezident měl možnost rozhodnout o rozpuštění Sněmovny. Chtěli by, aby se volilo 199 poslanců místo 200. Strana chce o tom začít jednat až po verdiktu Ústavního soudu. Předčasné volby by se podle nich měly konat 27. a 28. listopadu
14:06
14:07
Schůze začíná. Předseda Sněmovny Miloslav Vlček se snaží usadit poslance do lavic, aby mohla začít schůze.
14:07
14:19
Senát by do voleb nahradil Sněmovnu. Horní komora parlamentu by v případě rozpuštění Sněmovny převzala podle Ústavy i zákonů o parlamentních jednacích řádech pouze zákonodárnou iniciativu, a to ještě v omezeném rozsahu. Mohl by schvalovat pouze zákonná opatření, ale výhradně na návrh vlády. Pokud by Sněmovna v povolebním složení tato opatření na svém prvním zasedání nepotvrdila, normy by pozbyly platnosti.
14:20
14:26
Ústavu otevřou poslanci už na začátku schůze. Sněmovna nyní načítá návrhy, o čem bude jednat. Změny Ústavy jsou zařazeny jako první a třetí bod. Načtený je i návrh na vydání "povodňových" dluhopisů.
14:26
14:34
ODS řekne šrotovnému NE. Poslanci z ODS nepodpoří šrotovné, i když se před volbami na tom s ČSSD dohodli. Občanští demokraté při hlasování odejdou ze sálu. K prosazení šrotovného je potřeba 101 poslanců.
14:38
14:38
Poslanci ČSSD nejsou jednotní. Sociální demokraté se v názorech na dohodu stran o změně Ústavy rozcházejí. Klub ještě rozhodne, zda bude hlasování pro poslance závazné. Šéf ČSSD Jiří Paroubek přiznal, že některým poslancům jeho strany je sympatický požadavek komunistické strany, aby mandát sněmovny skončil až k datu voleb. I on prý tento požadavek považuje za rozumný, jde ale nad rámec pondělní dohody šéfů parlamentní stran, kterou hodlá dodržet.
14:39
14:54
Melčák neví, zda bude o Ústavě hlasovat. Nezařazený poslanec Miloš Melčák řekl HN, že neví, jestli bude hlasovat o změnách Ústavy. Stížnost,  po které Ústavní soud zablokoval konání voleb, prý neposlal kvůli osobnímu prospěchu. Prý mu vadilo ohýbání Ústavy. Kandidovat do Sněmovny Melčák nebude, chystá se na důchod.
14:55
14:58
Věci veřejné: Vadí nám rychlost změny Ústavy, stěžovat si ale nebudeme. K tématu předčasných voleb se ozvala i mimoparlamentní strana Věci veřejné. Té se nelíbí rychlost, s kterou čeští ústavní činitelé našli způsob, jak změnou Ústavy zajistit předčasné volby. Ke změnám Ústavy by podle strany mělo docházet jen po zralé úvaze, posvětit by je navíc měli občané v referendu.
14:59
15:12
Senát dohodnuté změny Ústavy zřejmě schválí. Horní komora parlamentu kývne na změny Ústavy o rozpuštění sněmovny podle pondělní dohody stran. Vyplynulo to z vyjádření zástupců obou nejsilnějších klubů ODS a ČSSD, které v horní komoře disponují potřebnou ústavní většinou, podobně jako v komoře dolní.
15:12
15:21
Poslanci začali jednat o změnách Ústavy. Miloslav Vlček otevírá rozpravu, do které se přihlásil poslanec ČSSD Zdeněk Jičínský. Mluví o tom, že jde o frašku, do které je zatáhl Ústavní soud.
15:22
15:25
Jičínský kritizoval Ústavní soud. Ústavní soud nemůže přezkoumávat ústavní zákony, tvrdí poslanec ČSSD. Podle Jičínského zablokováním konání voleb jednal protiústavně. Jičínský kritizoval i šéfa Ústavního soudu Pavla Rychetského a šéfa lidovců Cyrila Svobodu. Ptal se jich, proč jako dnešní kritici o změnu Ústavy neusilovali, když byli oba poslanci.
15:36
15:39

Byl to nedemokratický převrat? Jičínský přirovnal jednání Ústavního soudu k pokusu o nedemokratický převrat.

15:40
15:40
V prvé řadě jde o občany, tvrdí šéf ODS. Šéf ODS Mirek Topolánek řekl, že podstatné je právo občanů rozhodnout ve volbách a ne součaný vztah mezi mocí zákonodárnou a soudní. "ÚS neměl právo zasahovat. Může nás mrzet, že jsme formální nedostatek Ústavy už nevyřešili dříve," řekl Topolánek. 
15:50
15:54

Jde pouze o politickou krizi, tvrdí Svoboda. Šéf lidovců Cyril Svoboda tvrdil, že nejde o ústavní krizi ale o krizi politickou. "Pád vlády je příčinnou stavu, ve kterém se nacházíme," řekl Svoboda. Šéf KDU-ČSL řekl, že se jeho strana snažila senátní návrh o změnách Ústavy prosadit už dříve. Svoboda si váží ÚS, a ten není podle něho viník této situace. "Sněmovna se může rozpustit ústavní většinou a prezident ji může rozpustit,", řekl Svoboda.

15:59
16:08
Sehnat třípětinovou podporu není snadné. Ústava potřebuje změnu na řadě míst. Tvrdí to šéf ČSSD Jiří Paroubek, podle něhož je těžké najít v obou komorách parlamentu tři pětiny hlasů. Paroubek se třeba postavil proti možnosti nechat třikrát padnout vládu, aby mohly být nové volby.
16:08
16:12
Soud se prý snaží suplovat roli zákonodárce. Paroubek se také pouští do Ústavního soudu a tvrdí, že si přisvojují další pravomoce, které jim nepřísluší. Jde prý o exces. "Zasahuje-li ÚS do ústavních předpisu, sám ústavu porušuje," tvrdí šéf ČSSD. Soud se prý snaží suplovat roli zákonodárce. Paroubek dodal, že nyní potřebujeme legitimní vládu a varoval před rozpočtovým provizoriem už v roce 2010.
16:15
16:20
Dost bylo Melčáků! "Končí volební období marasmu. Osud země už nesmí stát na Melčácích a Volfech," končí svůj projev šéf ČSSD Jiří Paroubek. Ústavní soud má prý myslet na lidi a nechat je volit.
16:21
16:25
Paroubek a Rath se pouštějí do Kalouska. Miroslav Kalousek  a Jiří Paroubek si nyní vyměňují faktické poznámky o rozpočtu. Oba se kritizují. Do toho se vložil i David Rath, který s Jiřím Paroubkem kritizuje působení Kalouska jako ministra financí a vyčítá mu církevní restituce za "270 miliard".  Kalousek ironicky přiznává, že rozpoutal ekonomickou krizi, že prý může za všechno.
16:31
16:33

O odkladu státních maturit se rozhodne ve středu. Poslanci by měli ve středu odpoledne rozhodnout o odkladu státních maturit. Pokud zákonodárci zvednou ruku pro novelu školského zákona, odloží se státní maturity o rok. O novele by se mělo rozhodovat již v prvním čtení.

16:33
16:36
Poslanci se vracejí zpátky ke změnám Ústavy. Předseda ČSSD Jiří Paroubek předtím také řekl, že nastal čas otevřít odbornou a politickou diskuzi o budoucím ústavním postavení Ústavního soudu a roli, kterou má plnit.
16:38
16:46
Zelení navrhují přerušit jednání o změnách Ústavy. Předseda Strany zelených Liška řekl, že jakékoli útoky a zpochybňování rozhodnutí Ústavního soudu je nepřijatelné. Důležité prý je dostat se čistým způsobem k předčasným volbám. "To, že projednáváme sněmovní tisk, ještě než rozhodl Ústavní soud, znamená, že jde o soutěž mezi mocí zákonodárnou s mocí soudní a zelení se této soutěže zúčastňovat nechtějí," tvrdí Liška. Zopakoval návrh, aby se volilo 199 poslanců a prezident "mohl" rozpustit Sněmovnu. Zelení navrhují, aby se hlasovalo o přerušení jednání o změnách Ústavy a počkalo se na rozhodnutí Ústavního soudu.
16:46
16:50
Politologové se v názoru na návrh změny Ústavy rozcházejí. Zatímco Rudolf Kučera kritizuje, že byl návrh schválen narychlo, podle Tomáše Lebedy je ve světě běžné, že se Ústava mění v době krize. Neshodují se ani v názoru na to, kdy by měla sněmovna skončit. Podle Lebedy by to mělo být hlasováním o rozpuštění, takové opatření by prý bránilo jejímu příliš častému rozpouštění. Naproti tomu Kučera se obává, že pokud by si poslanci nezachovali mandáty až do voleb, ochromilo by to legislativní proces.
16:50
17:04

Také KSČM kritizoval rozhodnutí Ústavního soudu. Komunista Vojtěch Filip řekl, že Ústavní soud se rozhodl zablokovat volby na základě neúplných dokladů. "Nebyl tedy zjištěn srávný stav věci," řekl k rozhodnutí ÚS Filip.

17:07
17:22

Poslanci se chystají k prvnímu hlasování. Postupně se u mikrofonu vystřídali ještě poslanci ČSSD Zdeněk Jičínský, Stanislav Křeček a Vítězslav Jandák. Poslanci se připravují hlasovat o návrhu zelených přerušit jednání o změnách Ústavy, do doby než vynese verdikt a odůvodnění Ústavní soud.

17:24
17:26
Poslanci se vracejí k projednávání senátního zákona. Poslanci zamítli přerušit jednání o změnách Ústavy, jak navrhovali zelení. Opakovaní druhého a třetího čtení senátního zákona o změnách Ústavy prošel.

17:28
17:30
Poslanci se shodli na projednávání druhého a třetího čtení senátní návrhu o "samorozpuštění" Sněmovny.
17:31
17:35
Ministr vnitra Martin Pecina představuje novelu volebního zákona. Pozměňovacím návrhem bude zákon doplněn lhůtami, ve kterých se budou konat volby. Mezi druhým a třetím čtení žádá Pecina 48hodinovou prodlevu.
17:35
17:41

Sněmovna chvátá. Poslanci si odhlasovali zkrácení lhůty pro projednání návrhu novely volebního zákona na jednu hodinu mezi prvním a druhým čtením. Tím mají poslanci první čtení za sebou. Poslanci si dávají přestávku do 18:15.

17:42
18:03
Oba klíčové zákony jsou ve druhém čtení. Sněmovna vrátila senátní novelu ústavy ze závěrečného schvalování do druhého čtení, aby v předloze mohla podle dohody stran upravit své rozpuštění kvůli předčasným volbám. Druhé čtení se má uskutečnit ještě dnes od 18:15. Sněmovna se rozhodla spolu s tím projednat i vládní novelu volebního zákona, aby v ní poslanci mohli navrhnout zkrácení lhůt k provedení voleb. Obě normy by měla schvalovat po uplynutí zákonné lhůty 48 hodin, tedy ve čtvrtek.
18:04
18:19
Nepěkná hra s obyvateli Česka. Odsun předčasných voleb jsou nepěkné hrátky či nepěkná hra s obyvateli Česka, vzkázal ze své návštěvy Pardubického kraje prezident Václav Klaus. "Mě to strašně mrzí, považuji to za tragickou chybu a nezodpovědnost těch lidí, kteří tuto krizi vyvolali," uvedl Klaus. Poslance Miloše Melčáka, který podal k Ústavnímu soudu návrh na zrušení zákona o zkrácení volebního období Poslanecké sněmovny, považuje za "nastrčenou figurku".
18:19
18:23
Poslanci otevřeli obecnou rozpravu o opakovaném druhém čtení senátní novely Ústavy. Doplnili článek 16. Ústavy o tom, že zákon může stanovit, že se čtyřleté volební období zkracuje.
18:24
18:25
Sněmovna se rozhodla spolu s tím projednat i vládní novelu volebního zákona, aby v ní poslanci mohli navrhnout zkrácení lhůt k provedení voleb. Obě normy by měla schvalovat po uplynutí zákonné lhůty 48 hodin, tedy ve čtvrtek.
18:25
18:31
Neberte nám mandát. Komunisté opět lobbují za to, aby poslancům zůstal mandát až do dne voleb. Nejde jim o poslanecké výhody, ale o to, aby Sněmovna stihla doprojednat další důležité zákony.
18:31
18:32
Poslanec Doktor z ODS navrhl změnu Ústavy, aby se volilo 199 poslanců místo 200.
18:33
18:43
Poslanci si odhlasovali, že si zkrátí lhůtu projednávání o senátním návrhu ústavního zákona mezi druhým a třetím čtení na 48 hodin. Návrh se tak dostal do třetího čtení.
18:44
18:48
Sněmovna nyní jedná ve druhém čtení i o druhém klíčovém zákonu, díky němuž se budou moci konat volby. Vládní novela volebního zákona by umožnila navrhnout zkrácení lhůt k provedení voleb. 
18:48
18:55

Marek Benda z ODS navrhl zkrácení doby mezi tím, kdy prezident vyhlasí volby a volbami samými. Ty by se konaly do 50 dní.

18:55
19:00
Poslancům pro dnešek padla. Sněmovna poslala do třetího závěrečného čtení obě klíčové novely zákonů potřebné ke konání voleb. Novelu Ústavy a volebního zákona budou projednávat za 48 hodin, tedy ve čtvrtek. Poslanci se ale již zítra sejdou k projednávání dalších důležitých norem. On-line končí, ale dění kolem poslední poslanecké schůze pro vás sledujeme i nadále. Dobrou noc.