V předčasných volbách by podle srpnového průzkumu agentury Median zvítězila ČSSD s 34,4 procenty hlasů, druhá ODS by dostala 32,8 procenta. Do sněmovny by se nedostala KDU-ČSL, průzkum jí předpovídá jen 3,5 procenta hlasů. Podle Medianu ale za propadem lidovců může být statistická chyba průzkumu.

Pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do sněmovny by podle průzkumu kromě obou velkých stran překročili ještě komunisté a TOP 09. KSČM by získala 13,9 procenta hlasů, nová strana Karla Schwarzenberga a Miroslava Kalouska 8,3 procenta. Neuspěli by naopak zelení, které by volilo 2,4 procenta lidí. Voleb by se podle průzkumu zúčastnilo 62 procent lidí.

Průzkumu se zúčastnilo 1026 lidí a statistická odchylka výsledku činí u malých stran dva procentní body, u velkých stran čtyři. Median proto nevylučuje, že by KDU-ČSL nakonec pětiprocentní klauzuli překonala, vzhledem k vývoji jejích preferencí v minulých šetřeních by současný výsledek mohl být náhodným výkyvem.

Předseda Cyril Svoboda zdůraznil, že žádné jiné průzkumy podobný trend oslabení KDU-ČSL nepotvrzují. "Je to jen otázka velmi silné motivace, nemůže nás to zastavit," komentoval výsledky šetření. Důležitější než průzkumy budou podle něj skutečně vhozené hlasy ve volební urně.

Malé strany mají dohromady pět procent 

Vývoj preferencí ostatních stran výrazné změny neukázal. ČSSD si proti červenci pohoršila o půl procentního bodu, ODS si o zhruba jeden a půl bodu polepšila. O dva procentní body se zvýšily preference KSČM a TOP 09. Výsledek Strany zelených zůstal nezměněn, podpora všech ostatních stran dohromady se také stejně jako v červenci pohybuje kolem pěti procent.

Podle srpnového průzkumu agentury STEM by TOP 09 volilo 6,8 procenta lidí a lidovce 5,7. Červencový průzkumu agentury Median lidovcům přisoudil 7,8 procenta hlasů, TOP 09 by získala 6,5 procenta.