Během jednoho dne se obě komory parlamentu chystaly schválit ústavní zákon, kterým by se mohla sněmovna sama rozpustit. Poslanci už normu schválili, teď je v rukou Senátu. Členové horní komory parlamentu možná rozhodnou dnes nebo o víkendu.

On-line jste sledovali zde

Jednání sněmovny od počátku nabírala zpoždění, poslanci zasedli místo od devíti až od 11 hodin. Kluby se totiž radily, jak postupovat dál. Politici také spekulují, zda poslanec Melčák opět napadne ústavní zákon u Ústavního soudu. 

Hlasovalo se také o návrzích zelených a komunistů. První chtěli, aby klesl počet poslanců na 199, druzí žádali, aby až do voleb fungovala jakási provizorní sněmovna. Oba nápady ale neprošly.

 

On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
09:52
8:30 V pracovně předsedy dolní komory Miroslava Vlčka se v pátek ráno sešli na poradě předsedové politických stran a poslaneckých klubů.
09:54
9:02 Schůze Poslanecké sněmovny měla původně začít v 9:00. Start hledání nejrychlejší a nejméně komplikované cesty k novému termínu předčasných voleb se odsouvá na 10. hodinu.
09:56

9:21 Kvůli schvalování novely ústavy se ráno sešla také horní komora Parlamentu. Po pár minutách byla ale schůze Senátu přerušena do 15 hodin. Musí počkat až na výsledek jednání poslanců. Není vyloučeno, že senátoři budou muset jednat až pozdě večer.

"Jsme na to připraveni, musíme ale dostat vše potřebné ze sněmovny do jedenácti hodin dopoledne," tvrdí předseda senátorského klubu ODS Tomáš Julínek.

10:05
9:50 Poslanecká sněmovna opět odložila start své páteční schůze. Podle nejnovějších informací by poslanci měli do lavic zasednout v 10:30. Průtahy zřejmě způsobila ranní schůzka předáků politických stran.
10:06

10:08 Kvůli možným průtahům už horní komora Parlamentu stanovila za možný jednací den i sobotu. Senátoři by se tedy mohli sejít i zítra tak, aby stihli příslušnou novelu zákona schválit a aby ji podepsal prezident do konce týdne.

Pokud nebude moci Senát o novele ústavy jednat ani do 15 hodin, svou schůzi opět přeruší. Zatím jediným bodem programu je česko-albánská smlouva o spolupráci v boji proti trestné činnosti.  

10:11

10:13 Proti čtvrtečnímu rozhodnutí Ústavního soudu, který zrušil říjnové volby, se ohradili dva ústavní soudci Jan Musil a Vladimír Kůrka. Oba shodně tvrdí, že se soud neměl stížností poslance Miloše Melčáka vůbec zabývat.

"Lze si klást také otázku: Nebudou škody, způsobené zrušením tohoto ústavního zákona, mnohem větší, než jsou údajné škody, které jeho přijetím utrpěl náš ústavní systém?" ptá se Musil. Více ZDE.

10:16

10:18 Poslaneckou sněmovnu zastupoval ve čtvrtek na veřejném zasedání před Ústavním soudem její místopředseda Lubomír Zaorálek. Šéf Miloslav Vlček se omluvil pro zdravotní indispozice.

Jeho mluvčí Kristýna Landová ČTK potvrdila, že dnes je již opět přítomen ve sněmovně.  

10:19
10:25 V sále Poslanecké sněmovny začíná být živo. Pomalu se scházejí poslanci i její vedení, aby  mohli dokončit program 60. schůze, která by měla projednat mimo jiné i zrušení regulačních zdravotnických poplatků a další zákony vrácené Senátem, například o zákon, který upravuje pravidla fúzí zdravotních pojišťoven.
10:25

10:28 Další přestávka. Na žádost poslaneckého klubu ČSSD se Sněmovna sejde až v 11. hodin. Je tedy jisté, že Senát se bude muset případnou novelou ústavního zákona zabývat na svém sobotním zasedání.

"Musíme dostat vše potřebné ze Sněmovny do jedenácti hodin dopoledne," řekl ve čtvrtek HN předseda senátorského klubu ODS Tomáš Julínek. To se již nestane, takže se senátoři budou muset mimořádně sejít také v sobotu.

10:28

10:38 Jaký je plán politických špiček? Podle dosavadních informací by měla Poslanecká sněmovna dnes schválit nová pravidla samorozpouštění sebe sama. Novelu vzápětí potvrdí prezident tak, aby již v pondělí mohla vyjít ve sbírce zákonů.

V úterý se poslanci znovu sejdou a minimálně 120 hlasy rozhodnou o svém rozpuštění. Následně Václav Klaus vyhlásí nový termín předčasných voleb. Jako nejreálnější se zdá varianta 6. a 7. listopadu.

10:32

10:45 Program úterní schůze, která se uskuteční od 14 hodin, obsahuje prozatím jediný bod programu: Informace o přeletech a průjezdech ozbrojených sil jiných států uskutečněných přes území České republiky ve 2. pololetí 2008.

"Schůze byla svolána, abychom měli otevřenou novou schůzi, abychom tam mohli případně zařadit bod rozpuštění sněmovny. Pokud všechno půjde podle plánu, zákon vyjde ve sbírce, budou splněné všechny náležitosti, tak by k tomu došlo v úterý," vysvětloval agentuře ČTK Miloslav Vlček.

 

10:42
10:49 Začátek schůze se protahuje kvůli neschopnosti předsedů politických stran domluvit se na společném a jednotném postupu, kterým by změnili ústavu a otřevřeli bránu k novým volbám. Ranní schůzka u předsedy Vlčka řešení nepřinesla, poslanci si proto vyžádali další čas na jednání.
10:47
10:54 Dnes se nebude hlasovat jen o samorozpuštění sněmovny, tedy novele z pera ODS, ale i o návrzích zelených a komunistů. První chtějí, aby klesl počet poslanců na 199, druzí žádají, aby až do voleb fungovala jakási provizorní sněmovna. Oba nápady ale nejspíš spadnou pod stůl.
10:54

10:58 Z vládního kabinetu se zasedání osobně účastní například ministr zahraničí Jan Kohout, šéf resortu financí Eduard Janota nebo ministr vnitra Martin Pecina.

Právě Pecina je zároveň také předsedou Státní volební komise. Ta po rozhodnutí Ústavního soudu oznámila, že přípravy na volby v původně plánovaném říjnovém termínu zastavila. Více ZDE. 

10:58
11:00 Místopředseda sněmovny Vojtěch Filip zahájil po dvouhodinové přestávce poslaneckou schůzi.
11:02

11:04 Poslanec Miloš Melčák hrozí, že i páteční předpokládanou změnu ústavy napadne u soudu. "Změna ústavy, kterou nyní chce sněmovna schválit, by měla platit až od dalšího volebního období," řekl Melčák serveru týden.cz.

Odvolává se na princip retroaktivity práva, který není podle nálezu ÚS možný. Ústavní zákon totiž zpetně zkracuje volební období sněmovny. "Retroaktivita není možná. Neměli by válčit, ale pořádně si přečíst rozhodnutí soudu, zamyslet se a pracovat," řekl on-line deníku týden.cz Melčák.

11:09
11:04 Předseda Strany zelených Ondřej Liška navrhl vyřadit novelu ústavního zákona z programu schůze, poslanci by se jím tedy vůbec dnes nezabývali. Pro jeho návrh hlasovalo 13 přítomných zákonodárců.
11:11

11:11 Poslanecká sněmovna schválila změnu svého programu podle návrhu poslance Marka Bendy, předsedy Ústavně právního výboru. Sněmovna zařadila jednání o ústavní novele jako první bod programu, následně by se měli zabývat novelou volebního zákona.

Pro Bendův návrh hlasovalo 150 poslanců, proti 7. 

11:13
11:15 Místopředseda Filip zahájil obecnou rozpravu ke sněmovnímu tisku č. 16, tedy novele Ústavy ČR. Hned u prvního řečníka musel předsedající žádat ostatní poslance o klid.
11:19
11:22
Poslanec ODS, bývalý ministr spravedlnosti, Jiří Pospíšil se domnívá, že doplnění článku 35ústavy o samorozpuštění sněmovny třemi pětinami hlasů, o které se dnes poslanci snaží, by prý před Ústavním soudem obstálo. Pospíšil varoval před dalším doplňováním ústavy v jiných místech. Pospíšil naráží na návrh komunistů, kteří chtějí, aby mandát poslanců zanikl až dnem voleb a ne dnem rozpuštění.
11:27
11:28

Zpravodaj poslanec Zděněk Jičínský se kriticky opřel o verdikt Ústavního soudu.

11:31
11:40
Šéf zelených Ondřej Liška žádá o důkladnou analýzu nálezu Ústavního soudu. Prý nebyl čas ho pochopit přes noc. Po případném schválení ústavního zákona bychom se mohli  znovu ocitnout pře ÚS, tvrdí Liška. naráží především na retroaktivitu zákona. Podle Lišky by měla být do zákona vložena také možnost, že by prezident měl zvážit, zda vyhlásí předčasné volby a ne mít povinnost je vyhlásit. Poslanec také lobbuje za menší počet poslanců z 200 na 199 poslanců.
11:39
11:40
Zdeněk Škromach z ČSSD se pouští do Lišky a tvrdí, že vystupuje účelově.
11:40
11:41

Lidovec Cyril Svoboda kritizuje Jičínského, který kritizoval poslance Melčáka. "Stokrát nemusím s Melčákem souhlásit, ale je to jeho právo se na soud obrátit," řekl Svoboda

11:41
11:46
Vlastě Parkanové z TOP 09 se také nelíbí návrh Marka Bendy z ODS ohledně pravomocí prezidenta. Pokládá za vhodnější termín: "Prezident "MŮŽE" rozpustit sněmovnu a ne "MUSÍ". Parkanová varuje i před snížením počtu poslanců Senátu, který prý není na další změny ústavy připraven. 
11:48
11:52

Zpravodaj Jičínský (ČSSD) naráží na Parkanovou a tvrdí, že je potřebnější, aby prezident MUSEL ROZPUSTIT sněmovnu. "To by měl poté, co se třikrát sněmovna rozpustí, prezident zvažovat, zda vyhlásí předčasné volby? Odpovězte si sami," uzavřel Jičínský.

11:52
11:56
Michal Doktor z ODS kritizuje Ústavní soud za to, že neumožnil předčasné volby v původním termínu. Jeho rozhodnutí prý především poškozuje českou ekonomiku. ÚS prý opustil rámec této země a neuvědomil si důsledky. "Soudokracie nemůže být nad demokracií," řekl Doktor. Prý bude v menšině, ale nepodpoří návrh spolustraníka Bendy. Především proto, že ohrožuje schválení rozpočtu.
11:56
12:02

Zelený Martin Bursík chválí argumentaci i nález Ústavního soudu a kritizuje fakt, že Lubomír Zaorálek (ČSSD), který zastupoval sněmovnu, odejmul v argumentaci ÚS právo posuzovat ústavní zákony. "Je to průlomové, když se ÚS dokáže postavit Sněmovně a Senátu a to nezávisle," řekl Bursík. Bursík také kritizoval výhružky politiků směrem k Ústavnímu soudu, že je potřeba omezit jeho pravomoce.

12:02
12:06
ČSSD podpoří takovou verzi trvalé změny ústavy, která umožní, aby byla  sněmovna v úterý rozpuštěna a volby mohly být začátkem listopadu. Řekl to po jednání poslaneckého klubu  jeho předseda Bohuslav Sobotka. Postoj sociální demokracie podle něj plyne z politických dohod předsedů stran z tohoto týdne. Klub své poslance k hlasování pro ústavní změnu zavázal. Žádné jiné pozměňovací návrhy podporovat ČSSD nebude. Sociální demokraté tak podpoří jen základní ústavní změnu v podobě navrhované poslancem ODS Markem Bendou. K té se kloní i většina poslanců ODS.
12:07
12:15
Bursík nyní lobbuje za pozměňovací návrh zelených. Opět nabádá, aby prezident neměl povinnost vyhlásit předčasné volby. Varuje před defacto většinovým systémem, kdy si dvě velké strany kdykoli si usmyslí, prosadí nové volby. Myslí si, že prezident má mít možnost volby. "Je to pojistka," tvrdí Bursík. Obhajuje i snížení počtu poslanců na 199. Při volbě prezidenta prý snad případný pat nenastane (pozn. součet poslanců a senátorů by byl v tomto případě sudý), protože se už bude prezident volit přímo, tvrdí s nadějí Bursík.
12:17
12:25
Jičínský (ČSSD) se obrací na Bursíka, že by měl respektovat většinovou vůli a viní ho z laciné předvolební kampaně. Kritizuje také, že Bursík chválí Ústavní soud, který podle něho hrál při svém rozhodování politickou roli.  
12:26
12:28
Jiří Paroubek řekl, že chce pouze otevřít diskuzi o změnách pravomocí Ústavního soudu, a že ÚS není žádná "svatá monstrance". Šéf ČSSD zvýšil hlas na Bursíka a obvinil ho, že zelení spoléhají na zázrak, že volby budou v květnu a oni se poté třeba dostali do sněmovny. 
12:28
12:30
Jeroným Tejc se také tvrdě pouští do Ústavního soudu a do Bursíka.
12:30
12:32
Miroslav Kalousek chce přestat chválit nebo kritizovat ÚS. Respektujme to, řekl člen TOP 09 k verdiktu soudu ohledně zrušeného ústavního zákona. Poslanci se mají prý zabývat spíš tím, jak dojít k volbám. Opět se obrací na Bursíka a vtipně dodává, že asi byli spolu u jedné alma mater (u lidovců). Účelová argumentace se tam vyučuje, končí za smíchu sněmovny Kalousek.
12:33
12:33
Bursík se omlouvá, že jeho vystoupení vyvolalo takovou reakci a pouští se do Paroubka a Kalouska.
12:34
12:40
Jako poslední přihlášený do rozpravy třetího čtení je komunista Stanislav Grospič. Obhajuje návrh KSČM, aby mandát poslanců končil dnem voleb. Návrh obhajuje tím, že poslanci mohou v té době pracovat a schvalovat důležité zákony země. I on zaútočil na Bursíka, že vystupuje účelově.
12:42
12:48
Ještě se přihlásil nezařazený poslanec Schwippel. Chce přerušit jednání o ústavním zákoně o samorozpuštění sněmovny a chce, aby sněmovna analyzovala rozhodnutí Ústavního soudu. Prý si není jistý, zda by nová úprava ústavy opět neskončila před soudci. Schwippel cituje z nálezu ÚS a tvrdí, že by mohl schvalovaný zákon být znovu zrušen. Chce vrátit návrh do druhého čtení.
12:50
12:50

Ještě vystupuje šéf zelených Liška na téma snížení poslanců o jednoho, aby se zabránilo patu. Tento pozměňovací návrh je prý široce přijímán a význam patu při volbě prezidenta (pozn. součet hlasů poslanců a senátorů je sudý) je prý marginální proti riziku patu ve sněmovně.

12:54
13:00

Zelený Bursík se rozčiluje, že je na pováženou, že PS nehodlá řešit situaci, kdy dojde ve volbách potažmo ve sněmovně k patu. 

13:00
13:02
Poslanci nyní budou hlasovat o pozměňovacích návrzích ke klíčovému ústavnímu zákonu, který navrhl Senát.
13:01
13:03

Schwippelův návrh vrátit zákon druhého čtení neprošel. Pro 12, proti 133

13:03
13:03

Z pozměňovacích návrhů prošel podle očekávaní pouze ten od poslance ODS Marka Bendy. Do ústavy by se tak doplnila nová možnost samorozpuštění sněmovny 120 hlasy a prezident by musel vypsat předčasné volby.

13:08
13:08
Lidovečtí poslanci si vzali před závěrečným hlasování o ústavním zákoně přestávku na jednání klubu. Poslanci si zároveň odešli na oběd. Pokračovat bude sněmovna od 14:30. Po závěrečném čtení novely ústavního zákona se bude sněmovna ještě zabývat volebním zákonem, který zkracuje lhůty vypsání voleb. Pokud poslanci ústavní zákon schválí, čekají na něj senátoři, aby rozhodli, zda ho budou posuzovat ještě dnes nebo až o víkendu. V pondělí o něm jednat nemohou, protože by prezident nestihl vypsat volby do termínů, které si politici naplánovali.
14:18
14:18  Zdeněk Jičínský, poslanec ČSSD, předpokládá, že změna ústavy projde. Ve vystoupení v ČT kritizuje zelené. "Jejich čtyři poslanci využívají poslední příležitost ukázat se ve sněmovně," říká Jičínský.
14:21
14:21 Prezident Klaus slíbil v rozhovoru pro ČT, že podepíše změnu ústavy rychle. Tlak, který Ústavní soud vyvíjí na poslance, přirovnal Klaus k situaci kolem Lisabonské smlouvy. I tam podle něj jsou poslanci "masírováni", aby nějak rozhodli.
14:27
14:30
Komunisté před hlasování sdělili, že svými 26 zákonodárci nepodpoří novelu ústavního zákona o rozpuštění poslanecké sněmovny. Jako jeden z důvodů uvedl šéf komunistů Filip, že díky tomuto zákonu hrozí, že se nestihne schválit státní rozpočet a hrozí rozpočtové provizorium. U Ústavního soudu zákon, pokud projde, napadat komunisté nebudou. Komunisté navrhovali, aby si poslanci ponechali mandát až do dne voleb, aby mohli pracovat na zákonech
14:32
14:34

Poslanci se chystají k závěrečnému hlasování o novele ústavního zákona, který umožní sněmovně, že se bude moci sama rozpustit.

14:35
14:37

Komunisté nemají v úmyslu zhoršovat ekonomické podmínky a při případném úterním hlasování o rozpuštění sněmovny se nepostaví proti.

14:38
14:40

Poslanci hlasují o ústavním zákonu, potřeba je 120 hlasů.

14:40
14:42

Změna ústavního zákona poslaneckou sněmovnou prošla 149 hlasy. Proti bylo 8.

14:41
14:45
Poslanec Miloš Melčák poslance varoval, že zákon je opět retroaktivní. To byl jeden z argumentů, který Ústavní soud použil pro zrušení zákona, kterým si sněmovna zkrátila volební období.
14:45
14:46
Poslanci nyní budou hlasovat o změně volebního zákona, aby určili lhůty vypsání voleb
14:46
14:47
Poslanci kývli na vládní návrh volebního zákona poměrem 145 : 4.
14:49
14:52
Novela ústavního zákona o samorozpuštění sněmovny nyní putuje do Senátu, který na ni čeká. Rozhodne o nní buď ještě dnes nebo o víkendu.
14:52
14:54
Šéf ODS Mirek Topolánek je rád, že je na stole řešení krize, která nemá podle něho od roku 1989 paralelu. Nevidí důvod, proč by měla být změna ústavy napadena u Ústavního soudu.
14:54
14:58
Šéf ČSSD Jiří Paroubek řekl, že se otevřela cesta k volbám 6. a 7. listopadu. Uznal, že si cení dodržení politické dohody napříč politickým spektrem. Někteří poslanci strany nedodrželi požadavek závazného hlasování. Paroubek řekl, že to nevadí: "Je konec volebního období". Šéf ČSSD z Melčákových slov pochopil, že poslanec opět podá stížnost k Ústavnímu soudu. "Jak jste viděli podle jeho slov, je to popleta," zesměšňoval zákonodárce Paroubek 
15:01
15:03
Lidovec Cyril Svoboda vyčetl z Melčákových slov, že opět podá stížnost k ÚS a žádá poslance, aby tak učinil rychle, aby soud mohl okamžitě rozhodnout. Lidovci chtějí vědět na čem jsou. Podle toho také budou hlasovat i v úterý, kdy by se mělo rozhodnout o rozpuštění sněmovny.
15:24
15:24

Novelu ústavního zákona, kterým se mění článek 35 ústavy, má nyní v rukou Senát. Horní komora Parlamentu rozhodne ještě dnes večer nebo o víkendu.