Ministr zahraničí Jan Kohout navrhl Američanům, aby vyslali českého vědce v americkém raketoplánu na mezinárodní kosmickou stanici nebo například zřídili ve střední Evropě pobočku známé vojenské akademie West Point. Řekl to v České televizi (ČT), v pořadu Události komentáře. Své nápady prý sdělil členům americké delegace, která v Praze objasňovala, proč USA upouštějí od vybudování prvků protiraketového štítu v České republice a v Polsku.

Kohout si nemyslí, že by Američané ztráceli zájem o středoevropský prostor. Při dnešních jednáních ale prý hovořili také o tom, jak reagovat právě i na podobný pocit, který by mohl vznikat z toho, že radar v Česku nebude. Kromě pokračování již dříve dohodnuté vědeckotechnické a vojenské spolupráce by podle šéfa české diplomacie mohly vzniknout výše uvedené nebo jiné nové projekty.

Členové americké delegace podle něj jeho nápad zaregistrovali. "Předpokládám, že se k němu vrátí. Já bych byl rád, aby skutečně jaksi do toho vyprázdněného prostoru, který tu teď zůstává, jsme vnesli nějaké konkrétní projekty," uvedl.

"Já jsem americké delegaci navrhl dvě takové konkrétní věci. Jednou z nich by mohla být pobočka West Pointu ve střední Evropě ... pro členské země NATO ze střední Evropy právě i z těch nových členských zemí z Balkánu a tou druhou iniciativou nebo nápadem, který jsem jim navrhl, by mohlo být vyslání českého vědce na americkém raketoplánu na mezinárodní stanici kosmickou," řekl v ČT. Prvním a dosud jediným českým kosmonautem je Vladimír Remek.

USA oznámily ústup od vybudování prvků protiraketového štítu v České republice a v Polsku. Chtějí vytvořit nový systém protiraketové obrany, který by bral víc v úvahu stupeň íránské nebo jiné hrozby. Prezident Barack Obama o tom informoval premiéry České republiky a Polska. Americký krok ocenili přední spojenci USA v Evropě, šéf NATO a také Rusko, které proti původnímu projektu od začátku brojilo. Na české politické scéně byly reakce rozporuplné. Levice vyslovila uspokojení, na pravici zaznívá zklamání.