I když poslanci ve čtvrtek nerozhodli o osudu takzvaného Janotova balíčku, krátce před koncem schůze ještě dolní komora zahájila jednání o návrhu na snížení platů ústavních činitelů o čtyři procenta.

Čtyřprocentním snížením platů ústavních činitelů, které navrhla vláda, státní rozpočet v příštím roce podle ministra práce a sociálních věcí Petra Šimerky ušetří asi 127 milionů korun. O  návrhu by poslanci měli rozhodnout v pátek.

Šimerka podotkl, že vyšší snížení platů zákonodárců, členů vlády a prezidenta, ale také soudců nebo státních zástupců by mohlo být zpochybněno u Ústavního soudu. Mzdy zaměstnanců ve veřejné sféře se totiž podle vlády mají také snížit jen o čtyři procenta.

Sociální demokraté ústy svého místopředsedy Bohuslava Sobotky přesto navrhli snížení platů o pětinu, tedy o 20 procent. To jménem poslanců TOP 09 slíbil podpořit Miroslav Kalousek s tím, že právě o tolik si platy snížili členové vedení a zaměstnanci mnoha podniků ve snaze zachránit je v době krize. Předseda Strany zelených Ondřej Liška zase navrhl osmiprocentní snížení.

"Já myslím, že šílenství dostoupilo vrcholu. Já navrhuji, aby každý týden byl popraven jeden poslanec," uvedl následně za smíchu a potlesku svých kolegů poslanec ČSSD Vítězslav Jandák. Kalousek to označil jako podnětný návrh s tím, že začít by se mělo od písmena J.

Komunisté by snížili plat i šéfovi ČT

Předseda komunistů Pavel Kováčik navrhl doprovodné usnesení, kterým by sněmovna požádala vládu o předložení návrhů na snížení mezd vedoucích funkcionářů ústředních orgánů státní správy, placených funkcionářů krajů, státních či státem financovaných firem a společností a vrcholového managementu veřejnoprávních médií.