Jiří Dolejš a Čeněk Milota v úterý rezignovali na funkce místopředsedů KSČM. Vedení strany jejich rezignaci přijalo. Dolejš, který je poslancem, má podle ústředního výkonného výboru zvážit odchod ze sněmovny. Dolejš ale novinářům řekl, že se poslaneckého mandátu vzdát nehodlá. Předseda sněmovní frakce KSČM Pavel Kováčik však očekává, že k výzvě, aby mandát složil, se připojí i poslanecký klub strany.

"Tu kauzu nevidím jako právní pochybení, a tudíž nevidím žádný rozpor s poslaneckým slibem, a tím pádem jsem ani neuvažoval, že bych snad mandát položil," hájil se po jednání klubu Dolejš.

Dolejš žaluje novináře

Dolejš i Milota čelí podezření, že byli za peníze ochotni změkčit novelu loterijního zákona. Oba nařčení odmítají. Dolejš v úterý řekl, že trvá na své nevině. V prohlášení uvedl, že v pondělí podal u Městského soudu v Praze žalobu na ochranu osobnosti. "Věřím, že se nakonec pravda potvrdí," dodal. Z vedení strany Dolejš odešel proto, aby kauza nepoškozovala KSČM.

V žalobě požaduje komunistický poslanec zveřejnění omluvy za "tiskovou chybu".  Rozhovor mezi Dolejšem a novinovým reportérem, který byl nahráván skrytou kamerou, byl v článku údajně vytržen z kontextu. Tvrzení, že by Dolejš nabídl lobbing poslanců ve prospěch sponzora, kterého hrál reportér, je podle žaloby nedůvodné a nepravdivé, uvedla mluvčí pražského městského soudu Martina Lhotáková.

V souvislosti s kauzou také předsednictvo KDU-ČSL přijalo rezignaci generálního sekretáře strany Jiřího Stodůlky. Ten dal v neděli svou funkci k dispozici. Novinářům přijetí rezignace oznámil předseda strany Cyril Svoboda. 

Změna zákona za milion 

MF Dnes v sobotu uvedla, že zástupci KSČM a nové strany TOP 09 by byli ochotní za peníze slíbit, že se pokusí změnit chystanou novelu zákona o loteriích ve prospěch svého sponzora. Navíc by slíbili dárci peněz skrytí jeho identity, čímž by porušili zákon.

Deník vyslal za představiteli politických stran člověka, který se představil jako majitel sítě heren Jackpot. Nabízel jim milion korun za to, že uvedenou novelu upraví ve prospěch loterijních firem. Dolejš a Milota prý byli ochotni tyto peníze přijmout. Milota stejně jako Dolejš vinu odmítl, Dolejš v sobotu uvedl, že rezignaci odmítá, protože by mohla být vnímána jako přiznání viny. 

Lidovci získali jedno poslanecké křeslo 

Fiktivní podnikatel jednal i s představiteli dalších stran. Vstřícně se zachoval také poslanec TOP 09 Ladislav Šustr, dříve zvolený za KDU-ČSL. Ten později kromě složení mandátu ohlásil, že nebude ani na kandidátce TOP 09, kde původně pro sněmovní volby figuroval.

Lidovcům se díky aféře již na úterní schůzi navýší počet poslanců. Šustrův náhradník ve sněmovně, Jan Grůza, totiž byl zvolen jako kandidát KDU-ČSL. "Logika vývoje ukázala, že věci by se měly vyjasnit. Očekáváme vstřícné gesto, kdy by ti, kteří opustili KDU-ČSL a jsou v přípravném výboru TOP 09, se vzdali mandátu," řekl v této souvislosti Svoboda.

Tajemník KDU Jiří Stodůlka byl obchodu "milion za změnu zákona" nakloněn, ale zarazil ho šéf lidovců Cyril Svoboda. "Pro nás je to uzavřená záležitost. Jiří Stodůlka se zachoval velkoryse, odpovědně. Na rozdíl od jiných se k tomu postavil čelem a nabídl svou rezignaci, protože chyba se někdy stane. Nevidím to jako něco fatálního, protože KDU-ČSL na žádné jednání nepřistoupila a žádné peníze nepřijala," uvedl v úterý Svoboda. 

Minulý týden se lidovci pokusili do vládního rozpočtového balíčku neúspěšně prosadit vyšší odvody pro loterijní firmy, návrh ale ve sněmovně nenašel dostatečnou podporu. Svoboda dnes prohlásil, že KDU-ČSL bude i nadále prosazovat svou novelu loterijního zákona. Aféra kolem loterijního zákona podle Svobody ukázala, jaký vliv mají lobbisté. Ten se podle něj ukázal i při hlasování o rozpočtu, kdy lidovci neuspěli s návrhem zvýšit odvody z hazardu. "Jde o hlubší problém, než se na první pohled zdá. Příběh Ladislava Šustra a Jiřího Dolejše ukazuje, jaký vliv mají peníze v jednotlivých stranách," uvedl Svoboda.