Vláda v úterý schválila návrh rozpočtu pro příští rok. Schodek bude po přijetí úsporných legislativních změn z minulého týdne dosahovat 162,7 miliard korun, což je 5,2 procenta z hrubého domácího produktu. Po jednání kabinetu to oznámil ministr financí Eduard Janota.

Zároveň také zpřesnil odhady vývoje české ekonomiky v příštích letech. V roce 2010 odhaduje Janota propad 0,5 procenta hrubého domácího produktu. Ve srovnání s předchozí prognózou jde o zhoršení o dvě desetiny.

Ministr varoval, že bez "koncpečního řešení obou stran bilance" se bude deficit pohybovat i v následujících dvou letech kolem 5,5 procenta HDP. Přitom k přijetí jednotné evropské měny euro je kritérium nastaveno maximálně na tříprocetní výši.

Vláda Jana Fischera musí Poslanecké sněmovně návrh rozpočtu předložit do 30. září. Pokud ho zákonodárci neschválí do konce roku, hrozí Česku hospodaření podle rozpočtového provizoria. Sněmovna musí nejprve schválit harmonogram projednávání rozpočtu, závěrečné hlasování by se mohlo odehrát od středy 9. prosince.

Původní návrh rozpočtu počítal se schodkem veřejných financí ve výši 230 miliard korun. Ministr financí Eduard Janota proto předložil sněmovně balík úsporných opatření, který ho měl snížit o asi 70 miliard. Pokud by se to bylo nepodařilo, vláda premiéra Jana Fischera chtěla rezignovat.

Ve sněmovně se o finální podobu balíku vedl tuhý boj. Nakonec poslanci schválili například zvýšení sazeb daně z přidané hodnoty nebo snížení mateřské. Naopak rodičovský příspěvek nebo porodné se v příštím roce měnit nebudou. Stát chce ušetřit také na čtyřprocentním snížení platů všech státních zaměstnanců, včetně učitelů.

Méně peněz na výplaty pro pracovníky ve školství se ale nelíbí odborářům. Premiér v neděli řekl, že vláda bude ještě se zástupci pedagogů i s dalšími představiteli veřejné správy jednat.