Řídící výbor jednal na ministerstvu školství v Praze. Jeho hlavním bodem bylo představení a následná diskuse týkající se integrovaného přístupu ČR, Maďarska a Rumunska k realizaci ELI. Deklarace výboru zmocňuje také Maďarsko a Rumunsko k pokračování národních projektů jako integrálních částí mezinárodní infrastruktury ELI.

Česko, Maďarsko a Rumunsko jsou pověřeny ustavením panevropského konsorcia k vybudování a provozování ELI, zahrnujícího všechny současné partnery přípravné fáze projektu. Předpokládá se, že dalšími členy tohoto konsorcia budou Německo, Velká Británie, Francie, Itálie, Španělsko a Řecko.

Náměstek ministyně školství pro vědu a vysoké školy Vlastimil Růžička je přesvědčen, že řídící centrum projektu bude v České republice. Česko předloží plán své vedoucí role v projektu na zasedání Rady pro konkurenceschopnost 3. prosince v Bruselu.

ELI bude mít výkon asi stokrát větší, než je výkon největších současných zařízení tohoto druhu. Využitelný bude podle vedoucího projektu Bedřicha Rusa z Fyzikálního ústavu Akademie věd v mnoha oborech, například v biologii pro zkoumání buněk či pro terapii nádorů.

Aplikace se zejména týkají holografie molekul proteinů. Díky intenzitě záření laseru by bylo možné zaznamenat hologram a rekonstruovat komplexní biologické struktury.

Bude jím také možné vytvořit fyzikální podmínky podobné těm, které existovaly při vzniku vesmíru. S jeho pomocí bude možné studovat kvantovou fyziku nebo gravitaci, jaká je v blízkosti černé díry. "Takovéto zařízení je snem mikrobiologů, fyzikálních chemiků i mnoha jiných vědců," uvedl Rus.

Organizátoři projektu mají zajištěny dvě lokality ve Sředočeském kraji vhodné pro umístění laseru. Jsou to pozemky u Dolních Břežan a u Zlatníků-Hodkovic.

Po vybudování bude mít ELI mezinárodní status takzvané Evropské výzkumné infrastruktury (European Research Infrastructure).