Senát v pondělí večer podle očekávání schválil vládní soubor opatření, která mají snížit schodek státního rozpočtu na příští rok. Deficit má díky nim klesnout ke 163 miliardám korun místo hrozících až 230 miliard korun. Zákon nyní dostane k podpisu prezident republiky. Návrh podpořilo 61 ze 68 přítomných senátorů.

Balíček podpořili senátoři ze všech senátních klubů. Podporu návrhu ohlásili předsedové klubů již během rozpravy. Proti byl v závěrečném hlasování senátor ČSSD Radek Sušil a tři senátoři KSČM. Také sněmovna ho koncem září schválila výraznou většinou, když pro něj hlasovali poslanci všech stran s výjimkou komunistů.

Doporučení schválit balíček v předložené podobě vydaly senátorům již dopoledne jejich výbory, a to zdravotně sociální a výbor pro hospodářství.  

Senát schválil balíček v podobě, v jaké mu ho předložila sněmovna a nepřijal k němu žádný pozměňovací návrh. Dotýká se nejen zdaňování, ale i sociálních dávek a změn ve zdravotním pojištění. Zákon počítá například se zvýšením spotřebních daní z benzinu, nafty, cigaret i alkoholu. Přináší snížení cen a úhrad za léky včetně generik a změny v očkování. Nově bude ze zdravotního pojištění hrazeno například očkování proti pneumokokům.

Ministr financí Eduard Janota i jeho kolega z resortu práce a sociálních věcí Petr Šimerka v Senátu zdůraznili, že opatření jsou časově omezena na jeden rok. Janota prohlásil, že jsou nezbytné další úsporné kroky. Nevyloučil, že současná vláda se bude muset zabývat i návrhem rozpočtu na rok 2011, a proto by měla upozornit dopředu na existující problémy s rozpočtem. Podle Šimerky bude muset každá další vláda přikročit k dalším změnám, které ale budou na rozdíl od těch aktuálních systémové.

K podpoře balíčku vyzval předseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS). Prohlásil, že tučná léta skončila a nyní nastala i léta hubená. Dosavadní hýření podle jeho slov bude muset zaplatit všech deset milionů občanů. "Co jsme prohýřili, je třeba zaplatit a je férové říct občanům této země, že to musíme zaplatit všichni," prohlásil.

Hrozba provizoria i demise vlády 

V Poslanecké sněmovně se před deseti dny o finální podobě balíku jednalo dlouhé hodiny. Zákonodárci předložili několik pozměňovacích návrhů, které v důsledku navýšily schodek veřejných financí o několik miliard.

Pokud by politici úsporná opatření neschválili, hrozila zemi ekonomická i politická destabilizace. Bez přijatého rozpočtu by Česko muselo v příštím roce hospodařit podle rozpočtového provizoria. Kabinet premiéra Jana Fischera navíc s projednáváním balíku nepřímo spojil i svou další budoucnost.