KDU-ČSL vyzvala všechny čtyři poslance za TOP 09 původně zvolené za lidovce, aby se vzdali mandátu. Pokud by tak neučinila, zvážila by strana jejich vyloučení z poslaneckého klubu. Odstoupit by podle předsedy lidovců Cyrila Svobody měli také členové TOP 09, kteří byli zvoleni nebo jmenováni do funkcí za lidovou stranu na krajské a okresní úrovni.

Odpověď na žádost šéfa KDU přišla vzápětí. Miroslav Kalousek agentuře ČTK potvrdil, že pětice poslanců TOP 09 ve sněmovně opustí lidovecký klub. Politici podle něj z frakce neodešli dříve, aby neobtěžovali technicky organizační aparát sněmovny i klubu KDU-ČSL a nekomplikovali situaci. Svoboda je k tomu podle Kalouska nikdy nevyzval.

"Kdyby nám to řekl půl větou na chodbě, tak bychom šli," uvedl Kalousek na Svobodovu adresu. Nový poslanecký klub nemůže strana TOP 09 zakládat, je k tomu potřeba nejméně 10 členů.

Na senátory se hrozba nevztahuje 

Pokud by zákonodárci poslanecký klub neopustili, vyhrožoval jim Svoboda vyloučením. K odchodu je vyzval ve středu dopoledne. "Hlavním důvodem je skutečnost, že slova a činy těch, kteří jsou dnes v TOP 09, odporují hodnotám, které vycházejí z křesťanství a které hájí KDU-ČSL," řekl Svoboda. Lídři kandidátek TOP 09 podle něj popírají základní etické principy, k nimž se lidovci hlásí. Poslanci TOP 09 také ve sněmovně nepodpořili lidovecký návrh na omezení a vyšší zdanění hazardu.

Svobodova výzva ke složení mandátu se netýká senátorů zvolených za KDU-ČSL. Předseda lidovců konstatoval, že senátoři jsou na rozdíl od poslanců voleni individuálně, ne na kandidátkách jednotlivých stran.

Svobodovi se nezdá ani financování TOP 09. Podle jeho odhadu kampaň nově založené strany neodpovídá deklarované ceně kolem 20 milionů korun. Domnívá se, že musela stát nejméně desetkrát tolik.

Svoboda: TOP 09 tají peníze za kampaň 

"Víme, co deklarovala ODS a ČSSD. Ty deklarovaly asi 200 milionů korun. A poměřovali jsme viditelnost kampaně ODS, ČSSD a TOP 09 a ta byla srovnatelná," řekl Svoboda. Naznačil také, že by mohla být souvislost mezi náklady na kampaň a tím, že TOP 09 nepodpořila omezení hazardu a že její zakladatel Miroslav Kalousek ještě v roli ministra financí povolil internetové sázení. Šéf lidovců proto vyzval Kalouskovu stranu, aby zveřejnila své náklady na kampaň, a jeho podezření tak vyvrátila.

Na TOP 09 kvůli jejich působení ve sněmovně útočí také ČSSD. Předseda sociálních demokratů Jiří Paroubek označuje poslance TOP 09 za "přeběhlíky", jejich představitele Miroslava Kalouska pak kritizuje za jeho údajně vulgární výroky.

Podle posledních předvolebních průzkumů dosahuje TOP 09 větší popularity než KDU-ČSL, která se pohybuje na hranici volitelnosti. Například podle říjnového průzkumu agentury STEM by v září TOP 09 získala podporu 9,2 procenta lidí, zatímco KDU-ČSL pouze 4,2 procenta.