ODS je podle slov svého předsedy Mirka Topolánka připravena tolerovat současnou vládu až do jara, kdy se uskuteční volby. "Kabinet přes dílčí výhrady svůj první úkol splnil. Situace v Poslanecké sněmovně nyní neumožňuje pro dalších osm měsíců jiné řešení než prodloužení mandátu Janu Fischerovi," uvedl Topolánek. Na programu kabinetu by se měly podle ODS dohodnout všechny demokratické strany, tedy vyjma KSČM.

Na čtvrteční tiskové konferenci prezentoval šéf občanských demokratů body, o které by se měl kabinet v obnoveném mandátu opírat. "Toto nejsou podmínky pro toleranci druhé vlády Jana Fischera," dušoval se Topolánek. Jde prý spíše o problémy, se kterými se vláda bude muset vyrovnat.

Hlavní úkoly: rozpočet a čerpání peněz z EU

Vláda s Fischerem v čele by podle ODS měla prosadit státní rozpočet na příští rok a zároveň začít pracovat na návrhu na rok 2011. Měla by se soustředit i na efektivnější čerpání peněz z fondů EU, navrhnout a realizovat protikrizová opatření například v oblasti zdravotnictví nebo zaměstnanosti.

Jako další body zmínil Topolánek elektronizaci veřejné správy nebo redukci ministerstev. Konkrétně navrhl zrušit resort pro evropské záležitosti, který podle něj vznikl především pro zvládnutí agendy spojené s českým předsednictvím, které v červnu skončilo. "Není to naše vláda, ani vláda ČSSD. Důležité je, aby se věnovala oblastem, které jsme zdůraznili," řekl HN šéf Senátu Přemysl Sobotka.

Vláda by podle ODS také měla navrhnout a realizovat nezbytná protikrizová opatření v klíčových oblastech, jako je zdravotnictví či zaměstnanost. V tomto případě je prý potřeba vytvořit například lepší prostor pro zkrácenou pracovní dobu.

Kabinet by měl prý také  dokončit elektronizaci veřejné správy jako základního protikorupčního opatření (dokončení poslední fáze projektu CzechPoint, rozběhnutí datových schránek) a měl by "zvážit v souvislosti s potřebou úspory státních výdajů zrušení úseku ministra pro evropské záležitosti".

Podle občanských demokratů se budoucí ministři budou muset zabývat například řešením situace na železnici, prodejem Českých aerolinií či rozšířením jaderné elektrárny Temelín.  

V otázce případných personálních změn nebude Topolánek požadovat výměnu žádné z ministrů dosazených ODS. "Nevidím nikoho, kdo by byl tak slabým článkem, že by měl z kabinetu odejít," řekl.

Na dotaz novinářů, zda Topolánek stále trvá na odvolání ministra vnitra Martina Peciny, nominovaného ČSSD, odpověděl: "Na našich výhradách vůči Pecinovi se nemění vůbec nic. Odpovědnost za vládu jako celek je na Janu Fischerovi." Požadavek na Pecinův odchod vznesla ODS kvůli údajně nadměrným zásahům do vedení resortu.

ODS personální otázky neřeší. Prý zatím

"Zatím platí, že nechceme řešit personální otázky," řekl pro HN místopředseda ODS Petr Gandalovič. "Chtěli jsme, aby pan Pecina některé své kroky vysvětlil. To se ale nesetkalo s pochopením a pan premiér se k tomu postavil tak, jak se k tomu postavil. My nemáme žádné páky, jak si Pecinův odchod vynutit," tvrdí Přemysl Sobotka.

Premiér se na začátku října nechal slyšet, že "žádný šéf v jakékoliv organizaci nikdy není spokojen s výkonem všech svých podřízených." Zatím vážným kandidátem na odchod z vlády je údajně ministr zemědělství Jakub Šebesta. Jeho výměnu naznačil předseda ČSSD Jiří Paroubek. Výměna také proběhne na ministerstvu životního prostředí. Rezort by nově mohl vést současný náměstek Dusík, kterého oslovili zelení. Ten na post kývne v případě, že ho premiér osloví. 

Schůzka v pátek 

O mandátu vlády, která byla původně koncipována jako překlenovací do předčasných říjnových voleb, budou zástupci parlamentních stran jednat s Fischerem v pátek dopoledne v Kramářově vile. Schůzi se zúčastní i strany, které se na sestavování současného kabinetu přímo nepodíleli, tedy KDU-ČSL a TOP 09.

Miroslav Kalousek ve čtvrtek předestřel, že vládu Jana Fischera podporuje a na setkání nebude jako zástupce TOP 09 vznášet žádné personální požadavky. "Z její dosavadní praxe nemáme žádný důvod pro to, abychom ji nepodporovali až do voleb," uvedl bývalý ministr financí. Podle něj by se kabinet měl soustředit především na přípravu rozpočtu no rok 2011. Vláda bude muset připravit nový balíček úsporných opatření, dodal Karel Schwarzenberg.