Vláda se už několik let pokouší bez úspěchu získat aspoň malý podíl v transalpském ropovodu TAL. Politici teď chtějí využít  návštěvu amerického viceprezidenta Joea Bidena v Praze, aby zvýšili české šance.

„Určitě to bude téma, na které přijde řeč. Podpora americké vlády by se hodila,“ řekl HN dobře informovaný poslanec ČSSD, který si ale nepřál zveřejnit své jméno.

Nestabilní Družba 

V ropovodu, který přivádí černé zlato z italského Terstu, má totiž šestnáctiprocentní podíl americký petrolejářský gigant ExxonMobil. A Češi by od něj část rádi koupili. Jejich vyjednávací podmínky by přitom byly podstatně lepší, kdyby transakci podporovala také administrativa Baracka Obamy.

„Premiér by měl tuto otázku nepochybně zvednout, o totéž jsme se snažili jak s Bushem a Cheneym, tak s Obamou i my,“ prozradil HN bývalý předseda vlády Mirek Topolánek.

Stávající ministr průmyslu a obchodu nechce to, zda bude u Bidena za obchod lobbovat, nijak komentovat. „Říct vám to, by byla chyba už z taktického hlediska,“ odpověděl HN Vladimír Tošovský.

Zájem České republiky o podíl v TAL trvá už několik let. Důvodem je nejistota kolem ruského ropovodu Družba, jímž do Česka proudí většina ropy. Odborníci se shodují, že Rusové už s padesát let starou „rourou“ do budoucna nepočítají, navíc se občas stane, že dodávky z ní nejsou stabilní – buď přijde tekutiny moc, nebo naopak málo.

Kdo dostaví Temelín? 

Na otevření rozhovorů o prodeji amerického podílu v TAL je dobrá doba. Americká firma Westinghouse v Česku usiluje o získání až pětisetmiliardové zakázky na dodávku nových jaderných reaktorů pro Temelín a další elektrárny, jež se chystá stavět polostátní ČEZ.

Horkým kandidátem v tendru je zatím ruská společnost Atomstrojexport. Velkou výhodou Kremlem ovládané firmy je, že její přihlášku mohou Rusové posílit také nabídkou výhodných dlouhodobých dodávek plynu do České republiky.


ctete-v-ctvrtek-530.gif