Dlouholetý šéf plzeňské městské policie a absolvent právnické fakulty v Plzni Luděk Hosman otrocky opsal bakalářskou práci svého bývalého nadřízeného. 

Hosmanův právník Radek Ondruš potvrdil a spolu s klientem počká na verdikt univerzity, která rozhodne, co dál. Případ je podle Ondruše selháním systému na fakultě, opsané bakalářské práce si prý měli všimnout její vedoucí i oponent. Hosman původně tvrdil, že bakalářku vypracoval sám a prohlásil, že jde o útok na jeho osobu.

Nikdo mu neřekl, co může opsat 

Ondruš potvrdil, že za základ práce si Hosman vybral práci svého bývalého nadřízeného Radovana Sládka. "On (Hosman) to opsal a doplnil, včetně gramatických chyb. Je zřejmé, že měl počítačový základ. Do práce dodával samozřejmě také něco svého," řekl Ondruš. Podle něj ale není pravdou, že Hosmanovi základ práce Sládek nedal.

Podle Ondruše jde o selhání systému. Práce prý neměla v žádném případě projít obhajobou. "Měl to chytit už vedoucí práce. Měl ho s tím vyhodit," dodal Ondruš. Podle něj jde o to, že Hosman dělal školu na začátku dálkově a nikdo jemu ani ostatním nevysvětlil, jak mají čerpat z pramenů, co mohou a nemohou opsat, co mohou citovat.

Podle Ondruše nebyly na fakultě vytvořeny vůbec mechanismy pro to, aby práce byly řádně kontrolovány. "Měl být vedoucí práce, oponent, komise. Je zjevné, že to vůbec nečetli, dodal Ondruš. "Je nesmysl dělat z někoho obětního beránka. Fakulta sama měla odhalit, že jde o padělek. Vždyť novinářům to také nedalo moc práce," dodal pro Hospodářské noviny Ondruš.

Je to už promlčené? 

Pověřený šéf právnické fakulty Jiří Pospíšil ale trvá na tom, že jde o selhání jednotlivce. "Primárně vidím chybu toho, kdo vědomě opsal něčí práci. To je zcela evidentní protiprávní jednání. Asi to nebude trestný čin, protože už je to pravděpodobně promlčené," uvedl Pospíšil.

Částečné selhání připustil na straně oponenta a konzultanta. Podle Pospíšila ale není jejich automatickou povinností znát, že taková práce byla někdy napsána. Další postup vůči Hosmanovi dohodne s rektorem Západočeské univerzity.

Hra o titul 

Město Plzeň už předtím Hosmana zbavilo funkce do doby, než se kauza vyšetří. Nyní se zdá, že o ni definitivně přijde. 
Hosman práci na téma obecní a městská policie obhájil na právech v Plzni v roce 2002. Rok před ním práci na podobné téma obhájil Sládek, pověřený šéf městské policie před Hosmanem.

Obě práce mají stejnou většinu kapitol, shodují se slovní výrazy, závorky ve stejných částech. Liší se naopak úvod, závěr a asi tři až čtyři kapitoly. Hosmanova práce obsahuje viditelné formální chyby, například číslování stran neodpovídá obsahu.

Hosman byl ředitelem městské policie v Plzni od roku 1998, kdy vystřídal Sládka. Ten od té doby pracuje u státní policie. Po přiznání ještě není jasné, zda a o jaké tituly Hosman přijde. Na plzeňských právech už získal i magisterský titul a titul JUDr. Za co jiného by už člověk měl přijít o titul, než když vědomě nesplní jednu ze základních studijních povinností," řekl HN Pospíšil.

Na FSV UK se prý nepodvádělo (viz. box)

Na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy (FSV UK) získalo od roku 2000 nestandardně rychle doktorát devět lidí. Vyplývá to z bleskové kontroly, kterou si dnes fakulta udělala podle takzvané matriky studentů.

Podle mluvčího školy Václava Hájka jde ale pravděpodobně o odborníky, kteří titul nemohli dřív získat z politických důvodů. Škola ke kontrole přistoupila kvůli výrokům budoucího děkana fakulty Jakuba Končelíka, že někteří starší pedagogové získali tituly ne úplně běžným způsobem.

Běžná doba doktorského studia je tři roky, na FSV UK získalo doktorský titul osm lidí za dobu kratší než dva roky, jeden dokonce za méně než rok.

"Většinu z těchto absolventů tvoří přední, světově uznávaní odborníci, kteří například z politických důvodů nemohli v minulém režimu získat titul kandidát věd a po roce 2000 doktorské studium absolvovali jako podmínku pro následné habilitační nebo profesorské řízení," sdělil Hájek. Přesné výsledky kontroly prý zveřejní univerzita v úterý.

Podle televize Prima napsal před několika měsíci Končelík ve své práci, že FSV UK udělila tituly Ph.D. řadě svých starších pedagogů, kteří dosud neměli vědeckou hodnost a potřebovali ji pro setrvání ve funkcích. Tito lidé tak prý získali tituly za rekordně krátkou dobu. Zároveň však uvedl, že nepochybuje o tom, že tito lidé si vědecké tituly zaslouží.

Svá tvrzení však bude muset nyní doložit. Končelík byl tento měsíc zvolen novým děkanem FSV UK, do funkce nastoupí v únoru.

Na právnické fakultě mezitím zjistili, že z prvních 91 absolventů plzeňských práv, o nichž se mluví jako o rychlostudentech, nebyly u 52 zjištěny žádné závady. U zbylých 39 je nutné další prověřování a v tomto okamžiku není možné činit závěry, oznámilo vedení Západočeské univerzity s tím, že speciální komise ustavená rektorem v neděli prověřovala 91 absolventů z celkem 560, u nichž existují pochyby o standardnosti studia. V první skupině by měli být především policisté.

"Byla prověřena studijní dokumentace 91 absolventů, kteří nemají v celostátní matrice studentů předchozí studium," uvedl rektor Josef Průša. V případě šesti studentů šlo o studium v rámci výměnného programu Erasmus. "U nich proto bylo šetření zastaveno. U dalších 46 absolventů kontrola neshledala závady," dodal Průša.


V případě 39 zkoumaných zatím není možné říct jasně, zda studovali či nestudovali standardně. Komise u nich musí provést další zjištění a bude muset kvůli těmto absolventům jednat s ministerstvem a jinými českými i zahraničními školami. 

Mezi 39 absolventy, jež je nutné dál prověřit, je také zřejmě Jan Harangozza, podnikatel obžalovaný v kauze konkurzní mafie soudce Jiřího Berky. Všechna případná řízení o odebrání titulu bude provádět fakulta, odvolacím orgánem bude rektor. Podle Průši budou šetření pokračovat, výsledky univerzita chce průběžně předávat ministerstvu.

Pospíšil uvedl, že má prověřování trvat dokonce i týdny. "Nelze dnes předvídat, co šetření přinese, tedy zda se některé informace potvrdí nebo budou vyvráceny," uvedl. Podle něj je nutné roztřídit studenty, protože není zatím jasné, kdo na fakultě studoval na základě přestupu z jiné školy a jen si školu dokončoval, kdo případně přešel z Karlových Varů nebo kdo v Plzni byl jen na studijním pobytu.

Žalobci vrací ministerstvu trestní oznámení (viz box)

Plzeňské státní zastupitelství dnes zároveň vrátilo ministerstvu školství trestní oznámení související s podezřením na neoprávněné vydávání vysokoškolských diplomů absolventům práv v Plzni.

Podle šéfky žalobců Antonie Zelené nemá podnět náležitosti trestního oznámení. Po ministerstvu proto žádá jeho doplnění. Informaci přinesl server Novinky.cz.

Podle Zelené přílohu podnětu, který zastupitelství obdrželo ve čtvrtek, tvořil pouze výpis z matriky studentů.

"Protože v podnětu nebyly uvedeny žádné další konkrétní údaje, ze kterých by bylo zřejmé, že by se mohlo jednat o podezření z trestného činu, nemohla jsem jej posoudit jako trestní oznámení v souladu se zákonem o státním zastupitelství. Proto jsem vyzvala oznamovatele, aby své podání doplnil," sdělila Zelená serveru.

Nesdělila, oč konkrétně by mělo ministerstvo podnět doplnit. Podání náměstka ministryně se týkalo případného neoprávněného vydávaní vysokoškolských diplomů absolventům plzeňských práv za kratší než standardní dobu studia. Ministerstvo si ale žádného pochybení není vědomo.

Jako nejproblematičtější se přitom zatím jeví studium v rámci takzvaného celoživotního vzdělávání. Na právech v Plzni byl možný přestup z celoživotního vzdělávání na řádné studium. Využívat této možnosti měli dle některých indicií zejména policisté. Podle Pospíšila škola nyní připravuje celkovou reformu této oblasti. "Zachováme kurz celoživotního vzdělávání, ale bude mít jinou podobu," dodal. Toto studium podle jeho slov opravdu neslo "velmi podivné rysy".

Plzeňskými právy zmítá už několik týdnů zřejmě největší skandál českého vysokého školství od roku 1989. Na fakultě nejsou některé práce studentů, zjistilo se, že někteří lidé ji absolvovali možná nestandardně rychle. Podezření padá i na některé politiky. V souvislosti s případem, který začal plagiátorskou aférou, z funkcí odstoupili už dříve děkan Jaroslav Zachariáš a proděkani Milan Kindl a Ivan Tomažič.