Michal Hašek, David Rath i všichni ostatní hejtmani z ČSSD, kteří za pacienty proplácejí poplatky v krajských nemocnicích, už musí mít ze zdravotních pojišťoven tak trochu legraci. Pojišťovny sice svorně už víc než půl roku říkají, že hejtmani porušují proplácením poplatků zákon, potrestat kraje ale drtivá většina z nich neumí.

Nejnověji a naprosto jasně to ukazuje příběh VZP, která byla až dosud hlavním tahounem bitvy pojišťoven s kraji o proplácení poplatků. VZP nejdřív během jara a léta udělila 23 krajským nemocnicím pokuty za 1,15 milionu korun, což je 75 procent všech udělených pokut. Jenže nemocnice se odvolaly. A VZP kvůli těmto odvoláním nedávno všechny pokuty překvapivě stáhla.

"Rozhodčí orgán VZP, který odvolání posuzuje, rozhodl ve všech případech o tom, že je třeba důkazy doplnit a vrátil věc k novému projednání," říká mluvčí VZP Jiří Rod.

Politické tlaky a výhrůžky

Jinými slovy: VZP, která má už víc než půl roku naprosto jednoznačné analýzy, že kraje porušují zákon, si najednou není dost jistá, jestli by svůj názor obhájila také před soudem. Na čem konkrétně pokuty za víc než milion korun ztroskotaly, ale odmítá VZP říct.

"Nelze vymezit dva nebo tři hlavní důvody, protože každý případ je jedinečný, a důvody se proto v jednotlivých případech liší," dodává Rod bez dalších podrobností.

Hejtmani, ale i ministerstvo zdravotnictví, kteří spolu jinak kvůli poplatkům už půl roku válčí, se ale na jednom důvodu vzácně shodnou: za změkčením postupu VZP jsou podle nich politické tlaky.

Jenže obě strany je vidí úplně jinde. "Na začátku roku jsem měl pocit, že ředitel VZP Pavel Horák hodně podléhá tlaku ODS a bude nám chtít dávat nejvyšší možné pokuty. Po pádu Topolánkovy vlády je ale vidět, že tlak ministerstva zdravotnictví na VZP je mnohem menší, a Horák se tak chová v těchto věcech rozumněji," pochvaluje si středočeský hejtman David Rath.

Ministerstvo zdravotnictví zase vidí za ustupováním největší české pojišťovny Rathovy výhrůžky. Rath totiž loni v únoru pohrozil, že pokud dostane "jeho" krajská nemocnice od nějaké pojišťovny pokutu, nechá jejího šéfa v případě vítězství ČSSD ve volbách okamžitě odvolat.

"Vyhrožování ze strany ČSSD zcela jistě hraje v rozhodování ředitelů pojišťoven roli," krčí rameny první náměstek ministryně zdravotnictví a předseda správní rady VZP Marek Šnajdr. To ale podle něj VZP neomlouvá. "Podle našich právních analýz kraje jednoznačně porušují nevybíráním poplatků zákon a pan ředitel má povinnost porušování zákona trestat. Pokud to nedělá, je to stejné, jako by ředitel finančního úřadu nevyměřoval penále daňovým dlužníkům jen proto, že se mu s nimi nechce soudit. Je to velká chyba a ministerstvo zdravotnictví se tím musí zabývat," zlobí se Šnajdr.

Hašek: Vidíte? Máme pravdu

Pravdou je, že pokuty krajským nemocnicím stahují i některé menší zdravotní pojišťovny. Třeba Česká národní zdravotní pojišťovna, která se 1. října sloučila s Hutnickou zaměstnaneckou pojišťovnou (HZP), udělila na jaře pokutu 30 tisíc korun krajské nemocnici v jihomoravských Ivančicích. Jen tři týdny před sloučením s HZP ale pojišťovna svou pokutu zrušila. "Je to pro nás klíčový úspěch v bitvě o způsob proplácení poplatků. To, že nám pojišťovna dala za pravdu, je jen další důkaz, že kraje zákon při proplácení poplatků neporušují," říká sebevědomě jihomoravský hejtman Michal Hašek.

Podobně zatím žádnou reálnou pokutu neudělila ani velká většina dalších menších pojišťoven. A tak vlastně jedinou pojišťovnou, které už musely některé krajské nemocnice pokutu reálně zaplatit, je Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra.

Ta udělila 13 nemocnicím pokutu v celkové výši 145 tisíc korun. Ani tato pojišťovna ale zdaleka nevyužila možnost udělit každé z nemocnic maximální pokutu 50 tisíc.

Navíc i tahle "nejpřísnější" pojišťovna udělila pokutu jen necelé pětině z více než 70 nemocnic, ve kterých hejtmani poplatky za lidi proplácejí. "Finanční situace ve zdravotnictví je napjatá, a naším záměrem není nemocnice finančně pranýřovat. Jde nám spíš o jakousi výstrahu, že porušování zákona nemůžeme tolerovat," vysvětluje šéf pojišťovny Vladimír Gajdáček.

Hejtmani se přitom nemusí nijak zvlášť bát ani ministra vnitra Martina Peciny (nominovaného za ČSSD), který už jim mohl proplácení poplatků dávno zakázat. Místo toho jim ale poslal další výstražný dopis a rozhodnutí odložil na konec roku.


Jak válčí pojišťovny s hejtmany o vybírání poplatků v krajských nemocnicích

Začátek února 2009

Šéfové zdravotních pojišťoven slíbili tehdejší ministryni zdravotnictví Daniele Filipiové, že budou nevybírání poplatků nemilosrdně pokutovat.

Konec února 2009

Středočeský hejtman David Rath hrozí šéfům zdravotních pojišťoven: Pokud dáte našim nemocnicím pokutu, tak po našem případném vítězství ve volbách okamžitě končíte.

Duben 2009

Pojišťovny začínají dávat krajům pokuty, proti kterým se ale můžou hejtmani odvolat.

Květen 2009

David Rath ředitele menších pojišťoven varuje, že pokud budou dávat krajským nemocnicím pokuty za nevybírání poplatků, tak menší pojišťovny po volbách zruší a sloučí je s VZP.

Květen až červen

Zdaleka nejaktivnější je v udělování pokut VZP, která jako jediná dává krajským nemocnicím maximální pokuty 50 tisíc. Největší pojišťovna nakonec během jara a léta uděluje 23 nemocnicím nepravomocné pokuty celkem za 1,15 milionu korun.

Listopad 2009

VZP oznamuje, že všechny pokuty ruší a vrací vyšetřování nemocnic na začátek. Pojišťovna ministerstva vnitra udělila pokuty za 145 tisíc.


Spokojenost

Michal Hašek i David Rath mohou být spokojeni: jejich kraje nemusí za nevybírání poplatků platit pokuty.