Měl by Jan Fischer být eurokomisařem?

Premiér Jan Fischer i jeho vláda mají rekordní přízeň obyvatel ČR. Zřejmě i proto si 82 procent účastníků internetového průzkumu společnosti SANEP nepřeje odchod premiéra do funkce evropského komisaře. Téměř stejný počet lidí, 81 procent, zároveň v průzkumu vyjádřil spokojenost s prací předsedy vlády. O něco menší, přesto výraznou podporu, má i vláda, které důvěřuje 65 procent účastníků průzkumu.

Premiér Fischer je zároveň podle průzkumu společnosti SANEP pro 55 procent jeho účastníků nejdůvěryhodnějším politickým reprezentantem, který nejlépe hájí zájmy ČR.

 

Bleskový průzkum na téma Fischerův případný odchod do Bruselu se uskutečnil 6. a 7.listopadu, tedy v době, kdy se jméno premiéra začalo skloňovat v souvislosti s údajnou shodou ČSSD a ODS na kandidátovi na českého zástupce v Evropské komisi.

Jana Fischera by ale raději než premiéra vidělo v roli českého eurokomisaře pouze deset procent dotázaných. Podle mínění naprosté většiny lidí Jan Fischer nejlépe reprezentuje a hájí zájmy ČR, a podle názoru 60 procent lidí si do této doby vedl lépe než bývalí premiéři Jiří Paroubek a Mirek Topolánek.

 

Předsedu ČSSD Jiřího Paroubka považuje za nejlepšího premiéra, v porovnání s Topolánkem a Fischerem, 23 procent dotázaných. Nejhůře dopadl předseda ODS Mirek Topolánek, který si nejlépe vedl ve funkci premiéra podle pouhých 17 procent respondentů.

Vývoj výběru eurkomisaře

4. září - Švédské předsednictví EU oznámilo, že chce od České republiky slyšet návrh na nového českého komisaře do konce října 2009.

22. září - KDÚ-ČSL na eurokomisaře navrhla někdejšího ministra Pavla Svobodu, když předtím jejich nabídku odmítl bývalý prezidentský kandidát Jan Švejnar.

29. září - Předseda ODS Mirek Topolánek po jednání s předsedou Evropské komise José Barrosem řekl, že by Česko pokud neratifikuje lisabonskou smlouvu, teoreticky mohlo o post eurokomisaře přijít. Obdobně se vyjádřil i předseda ČSSD Jiří Paroubek. Barroso jejich výroky nekomentoval.

29. září - Kandidátem KSČM na českého eurokomisaře se stal komunistický europoslanec a první československý astronaut Vladimír Remek.

30. září - Předseda ČSSD Jiří Paroubek v Bruselu oznámil, že jeho strana podpoří stávajícího komisaře Vladimíra Špidlu.

- Zelení na post eurokomisaře nominovali ekonoma Jana Švejnara.

1. října - ODS rozhodla, že jejím kandidátem na post českého zástupce v Evropské komisi je někdejší ministr pro evropské záležitosti Alexandr Vondra.

7. října - ČSSD vyzvala občanské demokraty a Stranu zelených, aby podpořily nominaci Vladimíra Špidly na funkci eurokomisaře. "Po tom všem, co letos Paroubek ve vztazích EU a ČR spáchal, může žádat maximálně o milost," reagoval na Paroubkovu výzvu předseda občanských demokratů Mirek Topolánek.

- Podle premiéra Fischera by portfolio nového eurokomisaře nemělo být slabší, než které zastává současný komisař Vladimír Špidla.

13. října - O budoucím českém eurokomisaři či oblasti, kterou by český zástupce mohl v EK zástávat, jednal premiér Fischer s předsedou EK Barrosem. Barroso potvrdil, že pokud nebude platit "Lisabon" tak nebude mít Česko, ale ani žádná jiná členská země EU záruku, že bude mít svého zástupce ve výkonném orgánu bloku.

14. října - Kandidáti parlamentních stran (kromě Remka, který se omluvil) se představili v Poslanecké sněmovně, kam si je pozval výbor pro evropské záležitosti.

25. října
- Česká televize přišla s informací, že kandidátem vlády do Evropské komise by mohl být náměstek ministra pro evropské záležitosti Marek Mora. Ministr zahraničí Jan Kohout informaci odmítl s tím, že Morovo jméno v souvislosti s eurokomisařem podle něj nepadlo.

31. října - Lidové noviny napsaly, že českým eurokomisařem by se mohl stát bývalý ministr průmyslu a obchodu z 90. let Vladimír Dlouhý.

1. listopadu - Vicepremiér Martin Barták označil za spekulace informace tisku, že vláda uvažuje na eurokomisaře navrhnout Vladimíra Dlouhého.

2. listopadu - Dlouhý v České televizi uvedl, že je připraven přijmout post evropského komisaře za Česko, pokud tuto nabídku dostane. Uvedl také, že o své případné kandidatuře na eurokomisaře mluvil asi před pěti týdny s premiérem Janem Fischerem, s předsedou ODS Mirkem Topolánkem a s "člověkem, který má blízko k předsedovi ČSSD" Jiřímu Paroubkovi.

2. listopadu - Premiér Jan Fischer oznámil, že pokud se politické strany v tomto týdnu nedohodnou na společném kandidátovi do Evropské komise, pokusí se z pětice navržených kandidátů vybrat českého eurokomisaře sama vláda. Pokud se podle Fischera na jednom z pěti nominovaných neshodnou ani ministři, bude moci být seznam rozšířen.

3. listopadu - Předseda ODS Mirek Topolánek řekl, že jeho strana by měla mít právo určit, kdo bude novým českým zástupcem v Evropské komisi, neboť zvítězila v posledních parlamentních volbách.

4. listopadu - Lídři ODS a ČSSD Mirek Topolánek a Jiří Paroubek se na schůzce s premiérem Janem Fischerem neshodli na jméně budoucího českého eurokomisaře. "Realita je taková, že do začátku příštího týdne bude vláda muset rozhodnout a nerad bych si vykoledoval situaci, kdy Česká republika zase bude v něčem poslední," komentoval situaci Fischer.

- Podle serveru Aktuálně.cz přišel Topolánek na schůzku se jmény současných ministrů Štefana Füleho a Miroslavy Kopicové.

5. listopadu - Podle informací ČTK dal premiér Fischer lídrům politických stran k dohodě na jméně eurokomisaře čas do nedělního večera.

6. listopadu - Zpravodajský server iDnes s odvoláním na předsedu jedné z politických stran uvedl, že Česká republika do Evropské komise nejspíše nominuje nynějšího premiéra Jana Fischera. Zpráva o Fischerově zvažované nominaci překvapila prezidenta Václava Klause, kterého zajímalo, kdo by Fischera nahradil v čele vlády.

- Předseda Strany zelených Ondřej Liška potvrdil, že oba dva ministři nominovaní do vlády Stranou zelených podpoří na eurokomisaře pouze Jana Švejnara.

7. listopadu - Premiér Jan Fischer potvrdil, že pro ČSSD a ODS je kandidátem na eurokomisaře. Nepřímo ale účast v Evropské komisi odmítl a vyzval politické strany, aby pokračovaly v jednáních o dohodě na novém českém komisaři. Uvedl také, že svoji budoucnost nevidí v profesionální politice.

- Server iDnes napsal, že pokud by se premiér Jan Fischer stal eurokomisařem, v čele vlády by ho mohl nahradit bývalý předseda Akademie věd Václav Pačes.

- Předseda ČSSD Jiří Paroubek pokládá Fischerovo prohlášení za předčasné, protože prý oficiálně neřekl, že by premiér byl kandátem ČSSD.

- Místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka uvedl, že podle něj Fischerovo jméno není jediným, na kterém se budou schopny obě nejsilnější politické strany dohodnout.

- Podle slov předsedy ODS Mirka Topolánka projevil premiér Jan Fischer o funkci eurokomisaře zájem a v pátek potvrdil, že je připraven nominaci přijmout.

8. listopadu - Podle bleskového průzkumu společnosti SANEP je 82 procent lidí proti odchodu premiéra Jana Fischera do funkce evropského komisaře. Lidé si naopak přejí, aby zůstal v čele úřednické vlády.

Účastníci průzkumu také posuzovali čtyři nejvyšší politické představitele ČR. Janu Fischerovi vyjádřilo důvěru 55 procent dotázaných. Prezident Václav Klaus skončil se ziskem 33 procentních bodů na druhém místě. Předsedovi Senátu Přemyslu Sobotkovi pak vyjádřilo důvěru sedm procent respondentů a předseda Poslanecké sněmovny Miloslav Vlček dostal pět procent hlasů.

Premiér Fischer pak podle názoru 55 procent dotázaných rovněž nejlépe reprezentuje a hájí zájmy ČR. O Václavu Klausovi si totéž myslí 36 procent dotázaných. Předseda senátu Sobotka v této otázce získal přízeň šesti procent dotázaných a předseda sněmovny Vlček třech procent.