Dva vojáci elitní 4. brigády rychlého nasazení, nadporučík Jan Čermák a praporčík Hynek Matonoha, byli prouštěni z armády. Během mise v Afghánistánu nosili nacistické symboly jednotek SS na přilbách. Oba ztratili nárok na výsluhy a výhody po ukončení služby v armádě. Na jejich provinění upozornil deník MF Dnes.

Ministr obrany Martin Barták to oznámil v úterý po mimořádném zasedání vlády. "Chování obou považuji za zcela nepřijatelné. Bohužel zároveň před veřejností vrhá špatné světlo na vynikající renomé českých jednotek v zahraničních misích," vzkázal na adresu Čermáka a Matonohy.

Odpovědnost nesou velitelé 

Jejich velitel Petr Procházka byl do prošetření celého případu postaven mimo službu, údajně nechal spálit potahy přileb s nacistickými symboly a většinu usvědčujících fotografií. Stejný postih čeká i generála Jiřího Halašku zodpovídajícího za velení vojsk v operacích. Jeho post dočasně obsadí náčelník generálního štábu Vlastimila Picek.

Již v pondělí byl z armádní sboru propuštěn voják Lukáš Sedláček, který se měl podílet na vybudování kempu extremistické organizace White Justice, která cvičila lidi v boji s policisty, ataky na "vysoce postavené Židy" a měla připravovat i teroristické útoky na elektrárny a trafostanice.

Případ dvou elitních vojáků sympatizujících s extremismem se v české armádě neobjevil poprvé. Ministerstvo i politici proto připravují nápravná opatření, která by měla zlepšit její obraz. "Pevně věřím, že do konce roku dokážeme očistit armádu od těchto negativních jevů," prohlásil Barták.

Jak zabránit nošení symbolů odkazujících na nacistický režim mezi vojáky? Plnou odpovědnost podle politiků nesou velitelé. "Měli by vojákům vysvětlit, že používání nacistických symbolů je zakázané,"  řekl ČTK předseda branného výboru sněmovny Jan Vidím (ODS). Podle něj je třeba tlačit na velitele, aby všechny podobné případy tvrdě trestali.

Poslanec připustil, že tomuto prohřešku nelze úplně zabránit. "V armádě je 35 tisíc lidí a ti nemají každý den nástup, kde by jim někdo kontroloval výstroj, jestli na ní nemají něco zakázaného," dodal Vidím.

Odborník: Imponují jim vojenské úspěchy wehrmachtu

Podobný názor vyjádřil i místopředseda výboru Antonín Seďa (ČSSD). "V armádě slouží často mladí kluci, kteří nemají příliš dobré historické povědomí. Je na velitelích, aby jim podobné věci vysvětlili," řekl Seďa. Pokud velitel ve své úloze selže, měl by být potrestán, shodli se poslanci.

Podle politologa a odborníka na extremismus z Masarykovy univerzity Martina Bastla mohou být v armádě lidé, kteří sice nesympatizují s nacismem, ale mohou jim být blízké aspekty nacistického Německa. "Sympatie k wehrmachtu, imponuje jim ta vojenská technika, vojenské úspěchy, ale to už nemusí být přímo sympatizanti té ideologie," řekl Bastl ČTK. Používání symboliky SS může podle něj být určitou stylizací. "Machismus, kult vojáka, spojený s touto symbolikou," řekl Bastl.

"Zákony zakazující propagaci nacismu platí pro všechny, tedy i pro vojáky," dodal Seďa.

Voják: Byla to magořina 

Na vojácích se však zároveň mohla podepsat psychická zátěž z dlouhého pobytu v misi, řekl ČTK Seďa. "Možná se podobným excesem snažili odreagovat, při dlouhodobé psychické zátěží se totiž i zvyšuje agresivita," upřesnil.

Podobně nošení nacistického symbolu na helmě vysvětloval i Jan Čermák. "Až budou po vás střílet a pod váma budou bouchat miny, tak budete taky trošku vyšinutej. Šlo o dětský blbnutí zaviněné stresem kolem. Prostě magořina. Byla to chyba. Co ten erb symbolizuje, jsem se dozvěděl, až když mi to bylo vytknuto," uvedl nadporučík v rozhovoru pro MF Dnes. Znak tankové divize SS s velkým písmenem H prý měl na přilbě jako odkaz ke svému křestnímu jménu Honza.