Než dorazí do ČR vakcína na prasečí chřipku, může mít už nemoc tolik lidí, že očkování nebude možné. Před tím varuje vědecká rada České lékařské komory.

Prezident ČLK Milan Kubek již dříve odmítl povinnost očkování proti prasečí chřipce pro lékaře s tím, že nejsou pokusní králíci. Vakcína v tu dobu teprve procházela testováním.

Problém je inkubační doba 

"Nejakutněji teď hrozí, že přijde očkovací látka, o které se tady mnoho týdnů hovoří, ale už tu bude epidemie a nebude se moct očkovat. Pokud přibývá případů chřipky a viróz, už se člověk nemůže očkovat, protože neví, jestli už není v inkubační době," uvedl Kubek.

Vědecká rada ČLK tento týden znovu doporučila občanům očkování proti klasické chřipce. Zpochybnila kanadskou studii, podle níž člověk očkovaný proti klasické chřipce má více komplikací, pokud dostane prasečí chřipku. Žádná další studie to nepotvrdila.

Nemocnost na respirační onemocnění i chřipku v Česku prudce stoupá, podle hlavního hygienika Michaela Víta ale přijde epidemie až v půli či koncem prosince. "Takže očkování proti klasické chřipce určitě, proti pandemické dobrovolně," shrnul Kubek. Nedá se podle něj vyloučit, že epidemie se zpozdí, v některých letech přichází až na jaře.

Proč stát s nákupem váhal? 

Hlavní hygienik ve čtvrtek uvedl, že koncem příštího týdne by do tuzemska mělo z Belgie dorazit prvních 95 000 dávek vakcíny proti novému viru. Hned pak lze podle něj začít s očkováním.

Kubek nerozumí prý tomu, proč stát tak dlouho váhal s uzavřením smlouvy. Uzavřel ji s firmou, která se vzdala odpovědnosti za nežádoucí účinky očkovací látky, což je podle Kubka zvláštní. Podle zjištění ČTK ale takové smlouvy mají všechny země.

Smlouvu s firmou GlaxoSmithKline (GSK) podepsalo Česko v srpnu poté, co se nedohodlo s konkurečním Baxterem na zárukách za kvalitu vakcíny. Podle odborníků je ale u pandemických vakcín, kdy je mimořádná situace ohrožení velkého počtu obyvatel, běžné, že odpovědnost přebírá stát.

Ministerstvo pak jednalo dál s firmou GSK, ani ta nemohla ve chvíli probíhajících studií dát definitivní záruky kvality. Protože však pohrozila, že bez odkladu ukončí výrobní kapacitu milionu očkovacích látek pro ČR, a Baxter, s nímž jednání skončilo, již volné kapacity neměl, podepsalo Česko smlouvu s ní.

Na vině je údajně i zákon o veřejných zakázkách  

Vít již dříve oznámil, že pandemický virus už cirkuluje na celém území republiky. S očkováním se přesto stále nezačalo. Původně přitom ministerstvo zdravotnictví slibovalo, že začne už na začátku měsíce. Výroba je podle Víta však komplikovanější, než se předpokládalo.

Smlouva s distribuční firmou by podle něj mohla být podepsána příští týden. Za pomalejším postupem je prý i česká legislativa. "Náš zákon o veřejných zakázkách vůbec nepočítá s tím, že by mohla nastat krizová situace a že by z tohoto zákona mohla být nějaká výjimka," řekl hlavní hygienik.

Momentálně je v Belgii pro Česko k dispozici asi 60.000 dávek vakcíny proti prasečí chřipce. "Koncem příštího týdne by tam mělo být 95.000 dávek a já pevně věřím, že koncem příštího týdne tady těch 95.000 dávek bude," uvedl Vít. S dopravou problém není, dodal hygienik.

Měli jsme objednat jinou vakcínu, soudí někteří odborníci 

Češi tak dostanou pandemickou vakcínu proti chřipkovému viru H1N1 od firmy GSK. Mediální zástupkyně Eva Šebestová řekla, že vyrobena je už desetina objednaného milionu dávek. První dodávka ve výši 141.000 dávek dorazí do ČR po 23. listopadu a dalších 191.000 dávek po 28. prosinci.

Někteří odborníci soudí, že Česko mělo dát přednost vakcíně firmy Baxter, protože se vyrábí moderní technologií, tedy nikoli na vaječných kulturách, a neobsahuje ani žádné přídatné látky. Nehrozí z ní tedy žádné alergické reakce, na rozdíl od vakcín ostatních firem. Ty však ujišťují, že jejich vakcíny jsou bezpečné.

Lékaři: Lidé už jsou netrpěliví 

Podle psycholožky Marcely Slavíčkové zaměřené na východní medicíny jsou obecně všechny vakcíny "na hraně". Řekla, že očkování může být neefektivní hlavně proto, že je zaměřeno úzce jen proti vybraným virům. "Člověk se vždy při očkování oslabí, proto by se alespoň dva týdny před vakcinací měl posilovat - dostatečně spát, odpočívat a zdravě jíst," vysvětlila. Podobně i nějakou dobu po očkování by se měl člověk šetřit, než se imunita vytvoří.

Praktičtí lékaři jsou podle mluvčí Sdružení praktických lékařů Ireny Kudrnovské připraveni očkovat. "Vakcínu zatím nemáme, někteří pacienti jsou netrpěliví a volají, kdy se začne," řekla. I když mají lékaři seznamy, možná se dostane na více lidí - ne každý totiž se chce nechat očkovat. Někdo také může vypadnout, protože bude zrovna postižen respirační infekcí.

Balení po deseti kusech se bude muset aplikovat do 48 hodin, takže lékaři ještě čekají na instrukce ministerstva, jakým dalším pacientům případně zbylé vakcíny nabídnout. Kudrnovská varovala před vakcínami z internetu či dovezenými z ciziny. Nikdo nemůže zaručit jejich kvalitu.

Proti prasečí chřipce by měli být očkováni chronicky nemocní lidé, lidé důležití pro fungování státu a zdravotníci. Vláda objednala milion dávek vakcíny, rezerva umožňuje zahrnout do očkování také všechny těhotné ženy ve druhém a třetím trimestru. Uvažuje se o očkování dětí, zatím ale chybějí testy.

Všichni lidé se navíc mohou nechat očkovat proti běžné chřipce. Příští rok už by přitom mohla tato běžná vakcína chránit i proti chřipce prasečí. "Pro tu příští sezonu už se velmi vážně zvažuje, aby do běžné sezónní vakcíny byl zařazen (virus) H1N1," řekl hlavní hygienik.

V posledním týdnu přibylo v Česku 92 případů prasečí chřipky, je to dosud největší nárůst od počátku epidemie. Země se tak blíží hranici 500 pacientů. Počet zjištěných nákaz dosáhl od počátku epidemie 486, zemřel jeden člověk. Většina případů byla lehká, pacientům obvykle stačilo domácí léčení. Těžší průběh má infekce jen u lidí s jiným vážným onemocněním.