Kolem pražského Albertova bude zítra rušno. Vysokoškoláci zde plánují uctít výročí protinacistického vystoupení svých předchůdců z roku 1939. Shromáždění by se mohlo zúčastnit na deset tisíc lidí.

Na místě budou nejspíš i pořádkové sbory SNB. Organizátoři akce sice získali oficiální povolení od Národního výboru, ale vzhledem k současnému společenskému klimatu se nedají vyloučit ani jisté protirežimní projevy.

„Ideály svobody a pravdy v ohrožení“

Zítřejší akce bude první svého druhu. Na její organizaci se totiž spolu se Socialistickým svazem mládeže (SSM) podílí také sdružení tzv. nezávislých studentů, neboli Stuha. „Nechceme jen pietně vzpomínat tehdejších tragických událostí, ale chceme se aktivně přihlásit k ideálům svobody a pravdy,“ píše se na xeroxových letácích, které vyzývají k účasti.

Tyto ideály jsou dnes podle studentů vážně ohroženy. „Nechceme se dát zahanbit svými vysokoškolskými kolegy, kteří se za ně před padesáti lety odvážně vystoupili,“ dodávají autoři letáku.


Vzpomínka má začít ve čtyři hodiny před budovou Patologického ústavu, odkud byl v roce 1939 vypraven pohřební průvod s ostatky medika Jana Opletala.

Na shromáždění by kromě zástupců studentů měli vystoupit i pamětníci událostí z před půlstoletí. Zda se akce zúčastní i někteří z čelních představitelů československého disentu, zatím není jasné. Podrobnosti zjišťujeme.

Z Albertova se shromáždění přesune na vyšehradský hřbitov, kde akce skončí u hrobu Karla Hynka Máchy. Podle našich informací bylo původním záměrem studentů zakončit akci přímo na Václavském náměstí, to ovšem narazilo na nesouhlas pražských funkcionářů.

„Proti takové myšlence byl zejména soudruh Miroslav Štěpán. Obával se, že by pietní shromáždění mohlo nabýt podobného rázu, jako letošní spontánní demonstrace během takzvaného Palachova týdne,“ prozradil nám zdroj z městského výboru KSČ.

Společnost v pohybu

Jsou tomu jen dva týdny, co policie v Praze rozehnala nepovolené shromáždění u příležitosti výročí vzniku první republiky. Podle údajů Federálního ministerstva vnitra byly tehdy zadrženy přes tři stovky účastníků.

Tento týden zase ve čtyřech severočeských městech proběhly demonstrace proti stavu životního prostředí. Touha po celospolečenských změnách však byla patrná i na nedávnem polsko-českém sympóziu ve Vratislavi, nebo mezi poutníky, kteří se v Římě účastnili kanonizovaní Anežky Přemyslovny. A například protisocialistickou petici Několik vět již podepsalo na čtyřicet tisíc lidí.

Napjatá atmosféra panuje zejména mezi vysokoškoláky. Studenti pražské Divadelní akademie před několika dny zrušili fakultní organizaci SSM. Podle nich ztratila právo na svůj monopol. Studenti dokonce v této souvislosti vyslovili požadavek na zrušení ústavního článku o vedoucí úloze KSČ.

Strana připouští změny

Určité náznaky o reformu jsou ale patrné i v samotné straně. „Ano, kritizujeme, klademe zvědavé a mnohdy nepříjemné otázky. To není kritika pro kritiku, ale důkaz toho, že i v našich žilách koluje revoluční krev," prohlásil například minulou sobotu předseda SSM Vasil Mohorita na celostátní svazové konferenci.

Do jaké míry jsou podobné proklamace myšleny vážně, zatím není jasné. Podle zasvěcenců je však nepochybné, že již od nástupu Michaila Gorbačova se mezi vrcholnými straníky projevují názorové neshody. Na jedné straně prý stojí konzervativní skupina kolem generálního tajemníka Milouše Jakeše, která usiluje o setrvání v dosavadním kurzu, a proti ní méně početné křídlo kolem expremiéra Štrougala. Ta se snaží jít cestou sovětské perestrojky.

K zásadnímu střetu mezi oběma proudy nejspíš dojde na jaře příštího roku, kdy proběhne netrpělivě očekávaný mimořádný XVIII. sjezd KSČ.

Vraťte se zpět o 20 let a přečtěte si zprávy, které tehdy nikdo nenapsal 

- Ministr vnitra: SNB proti studentům na Albertově nezakročí
- Dubčeka zadržela StB. Studenti se přesouvají na Vyšehrad
- Demonstranti zastaveni! SNB je obklíčila ze všech stran
- Manifestace se změnila v řež. Policisté brutálně napadli demonstranty
- Na Národní třídě údajně zemřel student. Zpráva se šíří do světa