Vakcína proti prasečí chřipce vystačí pro téměř milion lidí. To je víc, než se původně plánovalo. Podle nových doporučení totiž místo dvou dávek postačí většině lidí pouze jedna.

Změnu v pandemickém plánu schválila bezpečnostní rada státu a následně vláda. "Celkem 95 000 dávek vakcín je již v ČR, očkování by mělo začít po neděli," řekla ministryně zdravotnictví Dana Jurásková. Spolu s nimi bude ministerstvo distribuovat i léky Tamiflu a Relenza.

Ministryně zároveň apelovala na občany, aby nepodléhali zbytečné hysterii. "Žádné drama, žádná krize v Česku se nekoná. Virus je čitelný, chová se stále stejně. Klinický průběh je u drtivé většiny pacientů lehký," uklidňovala Jurásková.

Veškeré náklady spojené s nákupem a distribucí očkovací látky uhradí stát, uvedla šéfka resortu zdravotnictví. Samotnou aplikaci pak proplatí zdravotní pojišťovna, pacienta nebude stát očkování nic. 

Česko epidemický práh ještě nepřekročilo 

Někteří praktičtí lékaři dostanou očkovací látky podle ministryně už dnes nebo v pátek. "Každý praktik dostane balíček, mají k dispozici seznamy od pojišťoven a rozešlou pacientům pozvánky, od příštího týdne by mohlo začít očkování," dodala ministryně. Všichni praktičtí lékaři a očkovací centra by měla mít látku k dispozici nejpozději příští pátek.

Nejprve budou naočkováni chronicky nemocní pacienti, poté vybraní zdravotníci. Díky změně v dávkování vakcín by se mělo dostat i na chronicky nemocné trpící méně závažnou chorobou. Celkem je připraveno 713 000 vakcín pro pacienty a 137 000 pro zdravotnický personál.

Ministerstvo nadále počítá s tím, že vybraní pacienti podstoupí dvoufázové očkování. Podle náměstkyně pro zdravotní péči Markéty Hellerové se bude jednat například o lidi s poruchami imunity nebo pacienty po transplantaci.

Podle hlavního hygienika Michaela Víta ještě nemocnost v ČR nepřesáhla epidemický práh, ten činí 2000 nakažených na 100 000 obyvatel. Nemocnost nyní dosahuje podle Víta 1520 nemocných na 100 000 obyvatel. Vít očekává, že Česko by limit mohlo překročit na začátku prosince.

"Kopírujeme výskyt, jako je v Evropě," řekl Vít. Nejvyšší výskyt je v Karlovarském, Královehradeckém, Zlínském a Moravskoslezském kraji. Za poslední týden byl zaznamenán nárůst od 12 do 20 procent, a to zejména ve věkové kategorii dětí a mladých lidí od 16 do 24 let. "Nyní evidujeme 650 případů tzv. prasečí chřipky," dodal hlavní hygienik.

Děti se zatím očkovat nebudou, stále probíhají studie posuzující zdravotní bezpečnost. Vít očekává, že do měsíce by mohlo být jasné, zda je očkovací látka použitelná i pro ty nejmenší. 

Pro ty, kteří zabezpečují chod státu, je více vakcín  

"Já za klíčovou považuji komunikaci mezi orgány a komunikaci směrem k veřejnosti, velmi dbám na to, aby vláda poskytovala informace úplné a s dostatečnou garancí," řekl předseda vlády Jan Fischer.

Podle ministryně se rovněž navýší počet očkovaných lidí, kteří mají zajišťovat chod státu. V tomto případě se prý jedná řádově o desítky tisíc osob. Vakcínu dostanou například lidi zajišťující dopravu, energetiku, vodní hospodářství, pracovníci správních orgánů krajů, členové krizových štábů a bezpečnostní rady státu. Pro dalších 2,5 milionu jsou připravena antivirotika Tamiflu a Relenza. Komplikace chřipky, což jsou nejčastěji bakteriální zápaly plic, by měla zvládnout antibiotika.

Ve čtvrtek dopoledne projednala ministryně Juráskové upravený pandemický plán a očkovací strategii se zástupci krajů. Všechny regiony již byly, nebo v nejbližších dnech budou informovány o tom, jak se bude v krajích očkovat.

Na prasečí chřipku už se z kapacitních důvodů netestují všichni nemocní a nachlazení.