Topolánek, jehož stranickému křídlu se už podařilo zlikvidovat pokus vnitrostranické opozice o hlasování o důvěře předsedovi, vyzval k "napnutí plachet" a ukončení letošního roku v pozitivním tónu.

Zhruba hodinovou řeč Topolánek ukončil výzvou ke sjednocení strany. "Pojďme se spojit na tom, na čem jsme vznikli, co chceme reprezentovat do budoucna. Napněme plachty, pojďme představit Vizi 2020 a pojďme vyhrát volby," prohlásil.

"Chci vás nadchnout, což na tomhle kongresu možná půjde stěží, ale chci se o to pokusit," zdůraznil Topolánek. Současně vyzval kraje k větší spolupráci, nechce, aby se chovaly jako samostatné organizace a prosazovaly své zájmy na úkor celé strany. ODS má podle něj být stranou, která hájí obecné hodnoty, nikoliv soukromé zájmy.

Topolánek v této souvislosti také zopakoval, že chce na kongresu prosadit změny vnitrostranických pravidel, které zabrání náborům takzvaných černých duší. Nejde mu prý o boj s "regionálními kmotry" a nechce "kádrovat politiky". Strana se podle něj ale bude řítit do katastrofy, pokud dovolí přijímaní nových členů jinak než ve svobodné a férové soutěži.

Chybou, kterou mu jeho vnitrostraničtí kritici zazlívají, podle něj nebyl samotný fakt, že poslanecký mandát složil poté, co nejprve Ústavní soud a poté ČSSD znemožnily konání podzimních předčasných voleb. Topolánek připomněl, že bez ústavní funkce byl už v roce 2006 a umožnilo mu to více se věnovat práci uvnitř strany a s veřejností.

"Umím s touto situací žít a není to pro mne nic nového. Necítím nějaký úbytek mediální pozornosti. Na to, abych jako ostatní dostal svých deset vteřin ve večerních zprávách, nemusím několik hodin poslouchat (ve sněmovně) Paroubka," podotkl Topolánek.

Svůj krok, kterým prý chtěl ukázat, že ODS své sliby plní a není jako ČSSD, prý ale nedokázal veřejnosti i spolustraníkům srozumitelně vysvětlit. "Problém není v tom, že nesedím ve sněmovně, ale že okolnosti odchodu, zejména nedostatek informací, posílily frustrace v ODS," myslí si Topolánek. Za to se omluvil stejně jako za svou náladu, kdy v této době po dva týdny přemýšlel, zda hodlá ve své práci pokračovat.

Topolánek dnes spolustraníkům připomněl, že rok 2009 začal zvládnutím "plynové krize", a tak i úspěšným vykročením do českého předsednictví Evropské unie. Počátek roku podle Topolánka také přinesl růst popularity jeho koaliční vlády a pokles popularity ČSSD, jejího předsedy Jiřího Paroubka a také prezidenta Václava Klause.

Právě tento "překvapivý posun" v preferencích občanů podle něj přispěl k následnému pádu kabinetu. Instalací vlády premiéra Jana Fischera, který předsednictví úspěšně dokončil, ODS podle Topolánka dokázala, že jako jediné z triumvirátu ODS, ČSSD a hlava státu jí záleželo na obrazu země v Evropské unii a ve světě.

Topolánek také znovu kritizoval prezidenta a někdejšího zakladatele ODS Klause za jeho údajnou náklonnost k Rusku. "Naprosto chápu obavy Klause ze silného Bruselu, ale nerozumím jeho obdivu k silnému Rusku. Nemůžeme nahradit Brusel Moskvou," řekl.

K frustraci společnosti i straníků z politiky přispělo podle Topolánka i zrušení říjnových předčasných voleb, které ovšem ODS nemohla ovlivnit. Ovlivnit prý nemohla ani rozhodnutí Paroubka znemožnit konání voleb v náhradním termínu v listopadu ani chování prezidenta, jemuž dvakrát pomohla ke zvolení.

Podle Topolánka měla ODS slušnou šanci říjnové předčasné volby vyhrát. I přes vznik nové pravicové strany TOP 09 to "v celkových součtech pro středopravicovou vládu vypadalo dobře", míní předseda občanských demokratů.

ODS následně uspěla v testu, kterým byly vyhrané volby do Evropského parlamentu, připomněl předseda Topolánek. "I když je ODS poněkud v problémech, jsme pro ČSSD pořád přinejmenším vyrovnaným soupeřem," podotkl šéf občanských demokratů.

Příští volby podle Topolánka určí, zda se komunisté vrátí k moci, zda TOP 09 posílí, nebo oslabí pravici, ale hlavně rozhodnou o tom, jak se bude Česko v dalších letech rozvíjet. Pokud ODS ve volbách zvítězí, bude prosazovat reformy a modernizaci podle ideového dokumentu, který chce Topolánek na kongresu prosadit.