Evropští socialisté ztratili své pozice, protože nedokázali přesvědčit voliče, že ekonomická krize je selháním pravicové ideologie. Nepodařilo se jim ani dostatečně vysvětlit změny, které Evropanům přináší globalizace, řekl na kongresu Strany evropských socialistů (PES) její šéf Poul Nyrup Rasmussen. Bývalého dánského premiéra zvolila drtivá většina delegátů. Získal 327 hlasů, proti bylo šest. Rasmussen byl jediným kandidátem pražské volby.

Socialisté podle Rasmussena nyní musejí voliče získat zpět tím, že jako východisko z krize nabídnou novou vizi Evropy. Její součástí by podle něj měla být odvážná finanční reforma, záruka vzdělání a zaměstnání pro každého, trvale udržitelný rozvoj a boj proti klimatickým změnám.

Šéf socialistů jim sypal popel na hlavu   

"Prohráli jsme volby, když krize nastupovala, protože lidé nebyli přesvědčeni, že krize je selháním pravicové ideologie. Nyní je musíme získat zpátky při hledání cesty z krize, bojem proti masové nezaměstnanosti a definováním cesty vpřed," řekl Rasmussen.

Socialisté podle něj musí být stranou, která nabídne lidem akci a naději, podobně jako lídr amerických demokratů a americký prezident Barack Obama. "Musíme být čitelnější, srozumitelnější a musíme hovořit o naději, která není někde ve vzduchu, ale propojuje se s konkrétními ambicemi," řekl.

Socialisté podle něj udělali chybu, když přenechali pravicovým politikům prostor, aby občany přesvědčili, že dokážou efektivně bojovat proti neduhům bankovního sektoru. Přitom právě tradiční voliči sociálnědemokratických stran jsou hlavní obětí hospodářské krize. "Byli to specialisté ve finanční oblasti, kteří vytvořili tuto krizi, kteří byli příliš mlsní a teď chtějí, abychom zaplatili konečný účet," řekl. Socialisté by proto měli nabídnout voličům důslednou reformu finančního systému včetně například zavedení daně z finančních transakcí, míní Rasmussen.

Podobně jako předseda ČSSD Jiří Paroubek i šéf PES zdůraznil, že socialisté nevystačí se svou tradiční politikou ochrany sociálních jistot. Klíčové podle něj je, aby lidé pochopili, že globální ekonomika přináší změny týkající se všech občanů a že bez silné Evropské unie není efektivní sociální stát možný. "Musíme znovu začít od nuly. Máme sice zkušenosti na národní úrovni s budováním sociálního státu, ale teď musíme budovat strategii sociálního státu tak, aby obstál i v globálním světě," řekl.

Rasmussen podpořil také nové závazky v boji proti klimatickým změnám, které by měla přinést dnes začínající klimatická konference v Kodani. "Buďte odvážní. Přijměte opatření, která jsou i pro naše děti," vzkázal světovým státníkům do Kodaně.

Předseda socialistické frakce v Evropském parlamentu Martin Schulz zase ostře zkritizoval kapitalismus. "Když padl někdejší Sovětský svaz, neznamená to podle něho, že kapitalismus zvítězil. Když necháme kapitalismus rozhodovat nadále, budou miliony obětí," řekl Schulz. Volal po regulaci spekulativní ekonomiky. Schulzův projev vyvolal ovace delegátů vestoje.

Socialisté jsou jedinou stranou, která má členy ve všech evropských zemích, podotkl Němec Schulz. "Socialismus je přítomen v každé zemi Evropské unie. Je to signál, který hovoří za vše," zdůraznil a pozastavil se stejně jako další řečníci sjezdu nad tím, proč ve volbách socialisté propadli.

Voliči si prý lehli na pohovku  

Lidé podle Schulze nešli doprava, nebo k extrémní levici. "Lehli si doma na pohovku," řekl. Socialisté musejí voliče získat zpět například tím, že budou plnit sliby, dodal.

Hospodářkou krizi podle něho způsobily finanční spekulace. "Omezit spekulace, zrušit daňové ráje. To je to, co musíme říkat jako evropští socialisté," uvedl. Poukázal na to, že "nekontrolované bezbřehé spekulace nadále pokračují". "Agresivní spekulace nesmějí pokračovat, je potřeba jim udělat přítrž," prohlásil Schulz. Vyslovil se také pro nadnárodní právo na stávku.