Přesně před týdnem se šéf softwarové firmy Unicorn Vladimír Kovář odhodlal k neobvyklému tahu: veřejně promluvil o podezření, že půlmiliardový tendr Českého statistického úřadu, do nějž se jeho firma hlásila, nebyl čistý. A o jeho příběh se nyní na základě série článků v HN začala zajímat už i policie.

Detektivové právě teď zjišťují, jak vážné jsou indicie, že zakázku na informační technologie pro příští sčítání lidu provázely úplatky. „Snažíme se k tomu sehnat všechny dostupné informace. Zabývá se tím jeden z našich pražských odborů,“ potvrdil včera mluvčí protikorupční policie Roman Skřepek.

Petr Čech, Ivan Hašek a odpojený mobil

Kovář říká, že v době, kdy se o zakázce rozhodovalo, dostal anonymní esemesku, že může získat na svou stranu dva ze sedmi členů výběrové komise – za úplatek 20 milionů. A vzápětí měli Kovářovi kolegové zvláštní návštěvu: dva muži se jim pokoušeli účast v tendru rozmlouvat. Nechali po sobě jen vizitky s falešnými fotbalovými jmény Petr Čech a Ivan Hašek a s čísly odpojených mobilů.

Navíc se už během příprav tendru objevil anonymní dokument, že podmínky jsou mimořádně tvrdé. Přesněji, ušité na míru nadnárodnímu koncernu Hewlett-Packard, který také soutěž nedávno vyhrál. Za cenu o 110 milionů vyšší, než jakou nabídl Kovář.

Podmínky ušité na míru?

Přestože se případem zabývá policie, není vůbec jisté, jestli se jí podaří do pozadí tendru proniknout.

Kovář podivné nabídky na policii nenahlásil. „Něco byly anonymní esemesky, maily, jindy nám nechali falešné vizitky. Bylo to neschůdné,“ říká Kovář. Policisté se tak mohou zajímat o to, jestli podmínky zakázky nebyly sepsané tak, aby nikdo jiný nemohl vyhrát.

Úřad například chtěl, aby vítězná firma měla 20 vlastních zkušených expertů, kteří už podobné zakázky dělali.

Účast v tendru vzdala i špička v oboru 

Jenže to vyřadilo ze hry české pobočky některých světových firem. Podle informací HN kvůli tomu vzdala účast v tendru třeba uznávaná společnost Sun Microsystems.

Místopředseda úřadu Jiří Křovák ale vysvětluje, že tvrdé podmínky jsou logické – není prý možné riskovat, že sčítání lidu skončí naprostým krachem.

A druhá cesta je, aby policisté prověřili samotné korupční nabídky. „Rozhodně nikdo z ČSÚ by nenabízel 20 milionů,“ brání své lidi Křovák. Zvláštní je, že úřad se zpočátku úporně bránil zveřejnit členy výběrové komise. S tím, že to zákon zakazuje. Ale to není pravda. Nakonec úřad jména poskytl, jenže bez údajů, na co jsou tito lidé experti a čím tedy byli v komisi platní. Úřad zveřejnil jen obecné vysvětlení, že tři jsou z úřadu a další z ministerstev a vysokých škol.

„Nic podezřelého nevidím“

Jedním z komisařů byl i náměstek ministra průmyslu Luboš Vaněk, dlouholetý státní úředník. Říká, že si během tendru ničeho podezřelého nevšiml. „Vůbec ne, žádné anomálie,“ popírá.

Vaněk ale zároveň nechce upřesnit, v čem byla nabídka Hewlett-Packardu lepší než Unicornu. Formálně totiž tendr stále běží a každý člen komise podepsal závazek mlčenlivosti. „Rozdíl v nabídkách nebyl velký, ale rozhodl souhrn dalších ukazatelů. Je to, jako když si kupujete auto. Také se nedíváte jen na cenu,“ naznačuje pouze Vaněk.

ČSÚ odmítá zveřejnit, kdo vybíral firmu na systém pro sčítání lidu - čtěte ZDE

HN ovšem zjistily ještě jednu zajímavou okolnost. Hewlett-Packard se svou nabídkou téměř přesně trefil do předběžných propočtů úředníků, kolik může dodávka technologií stát. Nabídl 550 milionů včetně DPH, to znamená přesně o 144 995 korun méně, než činil úřednický odhad. Zatímco Kovář svou nabídku i s daní vyčíslil na 440 milionů.

Znamená to, že manažeři Hewlett-Packardu si zřejmě museli být naprosto jisti, že jejich technologie je nejlepší.

A že je mnohem lepší i než levnější řešení od konkurence. Většinou přitom spolu firmy bojují obojím: kvalitou i cenou.

Firma Hewlett-Packard samozřejmě odmítá, že by se kdokoli z jejích lidí zapletl s úplatky. „V této věci máme striktní politiku,“ říká ředitel Jan Kameníček.