Prezident Václav Klaus podpořil setrvání ministra financí Eduarda Janoty ve vládě. Janota to řekl po páteční schůzce s Klausem.

Janota zvažuje setrvání ve vládě, protože nesouhlasí se schválenou podobou státního rozpočtu na rok 2010. Výhrady k rozpočtu má i Klaus. "Pan prezident mě podpořil. Naznačil, že ví, v jaké obtížné situaci dnes veřejné finance jsou a v jaké obtížné situaci se rozpočet sestavuje, projednává, schvaluje," řekl ministr financí. 

S Klausem se shodl, že výsledná podoba rozpočtu je "dílo nepodařené". Na schůzce ale prý nezaznělo, že by se Klaus chystal rozpočet nepodepsat. "Takhle striktně jsme se nebavili, bavili jsme se jen, že takto schválený rozpočet je špatný signál do světa," řekl Janota. Klause se ale údajně přímo neptal, zda rozpočet potvrdí.

O případné demisi se Janota rozhodne v pondělí 

"V pondělí budu mluvit s panem premiérem Fischerem o věcech, co dál na ministerstvu financí, co dál v souvislosti s tím, jak bude fungovat tato vláda, vše bude odvislé od naší debaty," řekl Janota ke svému dalšímu působení v úřednickém kabinetu. Naznačil ale, že se zatím odejít nechystá. "Potvrdil jsem panu prezidentovi, že bez nějaké shody s panem premiérem neudělám nějaký neuvážený krok, který by situaci ještě komplikoval," řekl.

V rozhovoru pro páteční HN Janota k schválení rozpočtu říká: "Jako úspěch to určitě neberu. Jako úspěch beru jen to, že schválení rozpočtu je lepším řešením než rozpočtové provizorium. Já bych byl nejradši, kdyby rozpočet prošel v podobě, kterou schválila vláda."

"Pokud se nahradí financování fondu dopravní infrastruktury z privatizačního účtu, tak se reálný schodek zvýšil z 5,3 na nějakých 5,7 procenta HDP," popisuje například Janota.

Celý rozhovor s ministrem financí Eduardem Janotou čtěte - ZDE 

Podle rozpočtu, který ve středu schválila Poslanecká sněmovna, by Česko mělo příští rok hospodařit se schodkem 163 miliard korun. Sněmovna ale ve středu odsouhlasila návrhy levice na přesuny peněz a navýšila peníze na platy státních zaměstnanců, na provoz sociálních služeb a přímé platby zemědělcům. Výtkou vlády na adresu návrhů sociální demokracie bylo přitom to, že skrytě navyšují schodek rozpočtu.

Rozpočet počítá s příjmy zhruba 1,022 bilionu a výdaji 1,185 bilionu korun. Podle Fischera je výsledkem pozměňovacích návrhů z dílny levice dodatečných více než 12 miliard korun.

Klaus: Deficit je vysoký, ODS selhala

Zatímco ČSSD byla s přijetím rozpočtu spokojena, Klaus, ministři a politická pravice neskrývali rozladění. Podle Klause, který teď zákon o rozpočtu může, ale také nemusí podepsat, má rozpočet příliš vysoký deficit, což dále prohlubuje krizi veřejných financí.

Klaus také uvedl, že ODS při schvalování rozpočtu ve sněmovně selhala. Její poslanci dost nebojovali a neprosadili své vlastní návrhy, řekl Klaus televizi Nova.

Předseda ODS Mirek Topolánek ve čtvrtek uvedl, že rozpočet je děsivý a vláda by měla zvážit další existenci. Místopředseda ODS Petr Nečas řekl, že koncept úřednického kabinetu s podporou ČSSD, ODS a zelených už zjevně nefunguje.

Premiér Fischer označil podobná slova za "silné výroky". Šéf ČSSD Jiří Paroubek na Topolánkova slova reagoval výrokem, že děsivý je schodek rozpočtu, který bývalá Topolánkova vláda připravila na tento rok a který překročí 200 miliard korun. Už ve středu označila ČSSD schválení státního rozpočtu na příští rok za úspěch. Spokojeni byli rovněž lidovci.