Premiér Jan Fischer v pořadu České televize Otázky Václava Moravce předestřel vyhlídky svého kabinetu na následujících šest měsíců. Vládnout by měl nejméně do květnových voleb do Poslanecké sněmovny.

Takzvaný druhý mandát Fischerovy vlády, tedy období po zrušeném termínu předčasných voleb, bude podle premiéra složitější než prvních osm měsíců v úřadu. "Nebude to vláda na půl úvazku," ubezpečuje premiér.

Úkoly: Čerpání peněz z EU nebo boj s korupcí

Předseda vlády také vyjmenoval několik konkrétních úkolů, které vládu čekají v nejbližších měsících. "Před vládou se objevují témata, o kterých jsme si mysleli, že už tento kabinet nebude řešit," řekl Fischer v Otázkách VM.

Zopakoval, že stále trvá obecný podstata této vlády, a sice dovést zemi v klidu k volbám. Jako jednu z priorit svého kabinetu připomněl závazek zlepšit čerpání peněz z fondů EU.

Ministerstvo vnitra pracuje na balíčku protikorupčních opatření.

Exit strategie v lednu

Například ministerstvo financí připravuje aktualizaci konvergenčního plánu, bude připravovat možné scénáře úsporných opatření, vláda bude pracovat na exitové strategii, tedy plánu, jak po opadnutí největší zátěže hospodářské krize co nejrychleji nastartovat ekonomiku země. "To je něco, jak se má země chovat potom, co už bude přece jenom trochu svítat sluníčko ekonomicky. Aby z té krize východ do oživení byl pokud možno snadnější," vysvětlil premiér.

V lednu by měl minist Eduard Janota přednést vládě návrh, jak upravit platy a odměny manažerů ve firmách se státním podílem. Úředníci také pracují na nové verzi loterijního zákona.

Po vánocích bude mít premiér na stole také právní analýzu, zda je možné a případně s jakými konsekvencemi zrušit obří tendr na likvidaci ekologických škod.

Fischer zdůraznil, že jeho vláda už nebude připravovat opatření podobná těm, pro které se na podzim vžilo označení balíček ministra financí Eduarda Janoty. "Takovýto balíček už tady nemá co dělat. Má tu být skutečně dobrý přístup, který bude léčit veřejné finance s použitím nějaké doktríny," vysvětlil Fischer.

"Vláda se neštípe"

ODS v posledních týdnech nepřímo vyhrožovala vládě, že by mohla jmenovat ministry nominované za svoji stranu. Vadí ji především schválená podoba státního rozpočtu, ve kterém levice prosadila změny za několik miliard.

Předseda vlády označil případné kroky občanských demokratů za logické. Každý musí zvážit případné důsledky, dodal Fischer.

Vláda podle něj funguje a pracuje dobře, ačkoli se v některých otázkách neshodne. "Například hlasování o eurokomisaři nebylo jednohlasné, může se stát, že takových témat bude více," uvedl ministerský předseda. Zároveň ale dodal, že vláda se "neštípe".

V politice se mi nezalíbilo

Bývalý šéf Českého statistického úřadu znovu vyvrátil spekulace, že by volbách rozšířil řady politické strany nebo zůstal v politice jako nestraník. Nejčastěji se v médiích objevovaly úvahy o jeho spolupráci s TOP 09.

"Natolik se mi v té politice nezalíbilo," zhodnotil necelý rok v křesle premiéra Fischer, jehož popularita vystoupila na 80 procent. "Já jsem se dost těšil, že moje manažerské angažmá skončí už po předčasných volbách," dodal.

Svoji budoucnost po parlamentních volbách spatřuje předseda vlády podle vlastních slov v odborné práci v některé z domácích nebo mezinárodních institucích. Uvedl to v tiskovém prohlášení poté, co odmítl nabídku na post eurokomisaře.