Většina měst v zemi počítá pro příští rok se schodkovým rozpočtem. Schodky jsou leckde vyšší, než jaké města schválila pro letošek, hospodaření zkomplikoval především propad v daňových příjmech způsobený krizí. Přesto se radnice nechystají nijak výrazněji omezit velké investiční akce. Většinu velkých staveb jim totiž pomáhají financovat dotace z Evropské unie a města je nechtějí zmeškat.

Například Karlovy Vary budou v roce 2010 hospodařit se schodkem přibližně 460 milionů korun. Příjmy města budou 1,121 miliardy, výdaje 1,581 miliardy korun. Podle primátora Wernera Hauptmanna je schodek spíš administrativní, rozdíl mezi příjmy a výdaji pokryje financování z vlastních zdrojů a úvěru 350 milionů korun. Příjmy města budou kvůli krizi příští rok nižší asi o 104 milionů korun než letos. "Šetřit na projektech dotovaných Evropskou unií nemůžeme, protože bychom o ty peníze přišli," uvedl Hauptmann.


Také například Česká Lípa počítá s rekordním schodkem hospodaření. Rozpočet počítá s výdaji 789 milionů korun, když příjmy budou podle odhadů zhruba o 105 milionů nižší. "Schodek pokryjeme z investičního fondu města, kde je k dispozici přes 200 milionů korun, předpokládáme ale, že část peněz se do fondu zase vrátí po vyúčtování evropských dotací," řekla Eva Markgrafová z městského úřadu.

 

Šetřit se bude na provozních výdajích

Města tak budou šetřit hlavně na provozních výdajích svých úřadů. Počítají se snižováním mzdových nákladů, nižší budou i dotace a příspěvky. Například Pardubice sníží výdaje na mzdy úředníků o devět milionů korun, což znamená pokles o více než osm procent. Méně dostanou i městská policie, divadlo, filharmonici, kulturní centrum i základní a mateřské školy. Nižší budou také dotace na sport.

Část měst bude mít provizorium

Ne všechna města však mají své rozpočty schváleny. Mnohá budou hospodařit s rozpočtovým provizoriem a zastupitelé budou rozpočty schvalovat až příští rok. Podle mluvčí znojemské radnice Denisy Šipošové je záměrem rozpočet schválit až ve chvíli, kdy budou jasnější představy hlavně o příjmech. "I letos se odhady daňové výtěžnosti hodně měnily. Ještě v létě jsme počítali s propadem 40 milionů korun, teď na konci roku mluvíme o 60 milionech korun," uvedla.

"Začátkem roku již budeme znát výsledek předchozího roku a budeme moci do rozpočtu například zakomponovat i dotace, do kterých ještě nyní přesně nevidíme. V únoru schvalovaný rozpočet bude přesnější a víc odpovídat realitě," řekl ČTK vedoucí finančního odboru jičínské radnice Milan Köstinger. Obdobně hovoří i představitelé dalších měst.

I města, která rozpočet schválila, ale počítají s jeho pozdějšími úpravami. "Rozpočet není dogma," řekl vedoucí ekonomického odboru břeclavské radnice Ladislav Vašíček. Do dokumentu se podle něj budou promítat například dotace, které město získá, ale i potřeby na výdaje.