V Česku přestane platit, že neznalost zákona neomlouvá. V novém trestním zákoníku, podle nějž se začne soudit už od Nového roku, totiž stojí, že pachatel nemusí dostat trest, pokud se ukáže, že zákon nemohl znát.

Soudci jsou ale z této novinky rozpačití. Někteří se obávají, že přinese jen potíže. Další zase namítají, že zvláštní paragraf není vůbec potřeba. Takzvaný "právní omyl" by mohl pomoci například člověku, který nastoupil do nové práce a ještě se nemohl naučit všechny předpisy. A proto například způsobil, že z továrny unikly jedy. Stejně tak ochrání cizince, který se nevyzná ve složitých daňových a celních nařízeních, a nechtěně okradl stát na daních.

Soud by mohl v takových případech dát výrazně nižší trest nebo člověka úplně osvobodit. "S něčím takovým u nás nejsou totiž žádné zkušenosti a máme z toho obavy," říká ovšem Petr Franc, trestní soudce a člen vedení Soudcovské unie. Předseda soudu pro Prahu 1 Libor Vávra tvrdí, že jde o zcela zbytečný paragraf. "Je to něco, co zná právní teorie i soudní praxe odjakživa. Učilo se to na právnické fakultě už před desítkami let," namítá.


Zákoník zavádí také nové tresty - třeba zákaz chodit do heren nebo na fotbal. A odsouzení k prospěšným pracím už nebudou muset jen zametat chodníky. Nově mohou pracovat i v oblasti kultury nebo sportu. Jako brankář Dominik Hašek, kterého v Americe odsoudili za řízení s alkoholem ke 100 hodinám. Část trestu strávil sportováním s dětmi.

 

Trestní zákoník přináší také přísnější tresty pro vrahy - až 30 let. Zvyšuje i sazby za týrání zvířat a povoluje malé množství lehkých drog.

ctete-v-sredu-530.gif