Expremiér a bývalý předseda ČSSD Miloš Zeman bude kandidovat za svou novou Stranu práv občanů (SPO) ve sněmovních volbách. Ke změně rozhodnutí ho vedlo mimo jiné vyjádření předsedy ČSSD Jiřího Paroubka, který Zemanovo původní odhodlání nekandidovat označil za zbabělost. Zeman se rozhodl kandidovat právě proti Paroubkovi v Ústeckém kraji. ČTK to řekl mluvčí strany Eduard Zeman, někdejší ministr školství.

Expremiér podle něj svůj původní záměr změnil kvůli naléhání krajských organizací strany. "Všechny kraje Miloše Zemana vyzvaly, aby kandidoval. Už tam v podstatě Miloš projevil ochotu, že když si to všichni přejí, tak to tedy udělá," uvedl mluvčí Zeman. Ústecká SPO podle něj na úterním zasedání vyjádřila přání, aby Zeman kandidoval v tomto regionu, "protože to považují za hlavní bojiště voleb".

Zeman podle člena organizačního štábu strany Karla Kolínského ohlásil svou kandidaturu během svého nynějšího pobytu na Šumavě. "Původně jsem kandidovat nechtěl, ale nejmenovaný předseda nejmenované politické strany mě obvinil ze zbabělosti, že odmítám kandidovat," uvedl podle Kolínského Zeman. Podle něj jeho dosavadní život prokázal, že nikdy nebyl zbabělý, což bylo nyní zpochybněno. 

"Proto jsem se rozhodl, že zdvihnu hozenou rukavici, a protože jsem člověk dobrotivý, který oplácí vržený kámen chlebem, přinesu svůj chléb do Ústeckého kraje, kde čirou náhodou bude kandidovat i nejmenovaný předseda nejmenované politické strany," citoval Kolínský lídra své strany.

Za Zemanem míří řada sociálních demokratů

Expremiér Zeman už ohlásil, že sází na podporu voličů nespokojených se současnou politickou situací. Žádnou z nynějších parlamentních stran sice nechtěl označit za hlavního protivníka své strany, nejčastěji se ale vymezuje vůči ČSSD. Do Zemanovy strany směřuje řada sociálních demokratů. Někteří z nich už ČSSD opustili nebo z ní byli vyloučeni. Přípravný výbor SPO je složen z bývalých ministrů Zemanovy vlády. Politologové soudí, že SPO by mohla odebrat hlasy ČSSD, která by se tak ocitla na druhé koleji za ODS.

Strana práv občanů byla založena v říjnu, před dvěma týdny byla oficiálně zaregistrována a ustavující sjezd, na němž má schvalovat volební program, má mít koncem března. SPO by podle Zemana měla prosazovat posílení přímé demokracie, ale i zahraničních protiteroristických vojenských misí na úkor ostatních aktivit armády. Návrh programového prohlášení obsahuje také řešení hospodářské krize, odmítnutí školného a zdravotnických poplatků a požadavek zákona o prokázání původu příjmů a majetku jako klíčového protikorupčního opatření.

Kontakty Miloše Zemana s Jiřím Paroubkem byly až na výjimky konfliktní

- V roce 1993 Jiří Paroubek neúspěšně kandidoval na předsedu strany, ale šéfem ČSSD se stal právě Miloš Zeman. V dalším období byl Paroubek jedním ze Zemanových oponentů a v roce 1996 byl mezi těmi, které ústřední výbor vyzval k odchodu z ČSSD, neboť ji údajně poškodili před volbami.

- Příměří mezi oběma politiky nastalo v období před volbami do sněmovny v roce 2006, kdy Zeman podpořil v kampani Paroubka, jenž v té době byl již předsedou strany. Krátce po volbách však už Zeman kritizoval Paroubka za způsob, jakým vedl povolební jednání - vytýkal mu především snahy o vládní dohodu s ODS, která by podle Zemana byla porušením předvolebních slibů. V lednu 2007 pak Zemanův přívrženec Miloš Melčák spolu s dalším poslancem ČSSD Michalem Pohankou umožnili vznik vlády Mirka Topolánka (ODS). Podle Paroubka za jejich rozhodnutím stál Zemanův spolupracovník a lobbista Miroslav Šlouf a Zeman za jeho "zákulisní machinace ... nesl přinejmenším ideovou zodpovědnost".

- Konflikt mezi Paroubkem a Zemanem kulminoval na jaře 2007 v kauze advokáta Zdeňka Altnera, který požaduje od ČSSD peníze za zastupování v úspěšném sporu o Lidový dům. Smlouvu s Altnerem podepsal Zeman a podle Paroubka byl za kauzu zodpovědný. Zeman v březnu 2007 z ČSSD vystoupil, neboť se údajně dozvěděl, že trestní oznámení, které na něj bylo v této souvislosti podáno, inicioval Paroubek. Ten to popřel a uvedl, že Zemanovým cílem bylo negativně ovlivnit sjezd strany.

- Přestože Zeman několikrát zopakoval, že je v důchodu spokojený a na návrat do politiky nepomýšlí, o jeho ambicích se neustále spekulovalo. On sám k tomu dával podnět - často komentoval dění v ČSSD a na jeho chalupě se střídali novináři, straničtí kolegové, zahraniční politici i diplomaté. Vtáhnout Zemana zpět do politického života si dalo za úkol loni založené sdružení Přátelé Miloše Zemana, jehož vznik inicioval Miroslav Šlouf.

- Ze sdružení letos vznikla Strana práv občanů (SPO), která by mohla ve volbách odebrat část hlasů právě ČSSD. Zeman podle svých slov nejprve nechtěl za SPO kandidovat do sněmovny, což Paroubek označil za zbabělost a strach z volební porážky. Ve čtvrtek Zemanův mluvčí oznámil, že si kandidaturu rozmyslel a že povede SPO v Ústeckém kraji, a postaví se tak přímo Paroubkovi.

- Letos na podzim Zeman kritizoval některé návrhy ČSSD na řešení hospodářské krize (například 13. důchod) a šrotovné označil za nesmysl.

- Jiří Paroubek zase se svém listopadovém projevu k 20. výročí obnovení činnosti ČSSD při výčtu politiků, kteří se o stranu zasloužili, vynechal Zemanovo jméno. Později to zdůvodnil tím, že Zeman do strany přišel až později a nepodílel se na jejím obnovení.