Jestli je David Rath v něčem výjimečný, pak to jsou provokace, urážky a sliby. Své o tom ví i předseda sociální demokracie. Středočeský hejtman mu na konci června dal slovo, že si bude dávat větší pozor, aby se kolem něj nevynořovalo tolik skandálů. "Po rozhovoru, který jsem s ním měl, jsem přesvědčen, že se ukázní," prohlásil tehdy Jiří Paroubek.

Jenže netrvalo dlouho a Rath už zase plnil stránky novin. Nejprve si za peníze kraje zaplatil vlastní předvolební kampaň, pak přišel s fantasmagorickým plánem na stavbu jídelny pro neexistující uměleckou školu v Hostivici, kde bydlí.

Na podzim zase "gubernátor" šokoval svou partaj, snažící se zbavit prokomunistické nálepky, když v rozhovoru pro časopis Týden uvedl: "Pokud by komunisti byli schopni stejně seriózní přístup jako na úrovni krajů aplikovat i na celostátní úrovni, pak já osobně si dovedu představit týž model vládnutí v České republice."

Byl to ale právě pakt ČSSD-KSČM, kdo z v rámci možností "úsporného" rozpočtu udělal trhací kalendář. Poslanci přesouvali miliardy bez ohledu na to, že to byli oni, kdo původní balíček schválil.

Pozadu ale nezůstal ani Rathův stranický nadřízený Paroubek. Na jaře sice sociálnědemokratický šéf zinscenoval v novodobé historii unikátní pád vlády, o půl roku později ale stejně nevyzpytatelně "zatrhl" konání předčasných voleb.

Sice si je prý moc přál, ale podle právníků by jejich výsledek mohl být napadnutelný, bránil se Paroubek v září.

Šéf ústavního soudu Pavel Rychetský přitom později prohlásil, že kdyby se sněmovna byla bývala rozpustila, nic by proti tomu v Brně nenamítali.

Stejně jako v roce 2008

Že má krátkou paměť na sliby, prokázal loni opět i předseda ODS Mirek Topolánek. Na kongresu v roce 2008 totiž straníky ujišťoval, že zlepší své chování, zapracuje na komunikaci, bude sdílnější.

A co pro to udělal? V létě odjel se svým kamarádem Markem Dalíkem na dovolenou do Toskánska a uraženě reagoval na pátrání novinářů po skutečném vlastníkovi vily, v níž se rekreovali.

Po krachu předčasných voleb zase impulzivně vzdal místo ve sněmovně. Načež přišlo občanskodemokratické deja vu: "Měl jsem to lépe vysvětlit, to byla chyba," kál se na kongresu.

Tam ostatně padnul další Topolánkův slib, a to že strana zatočí s nabíráním černých duší. Silná slova před setkáním "modrých ptáků" se nakonec proměnila jen ve vágní usnesení, že výkonná rada ODS má vymyslet, jak přísněji pokoutné nakupování nových členů trestat.

(Ne)zdaněné náhrady

Od Nového roku měli být poslanci a senátoři chudší o několik tisíc. Jednak kvůli ekonomické recesi, jednak kvůli zdanění štědrých a často zneužívaných náhrad. Tedy desetitisícových příplatků na reprezentaci, bydlení či dopravu.

Co se ale nestalo - zákonodárci přijali dvě vzájemně se vylučující novely a udělali takový chaos, že zpoplatnění náhrad se odsouvá. Ve sněmovně sice leží další úprava platového zákona, která by předchozí zmatky měla napravit, ale je jisté, že poslanců, kteří dnes na Malou Stranu docházejí, se už týkat nebude.

Do ztracena pravděpodobně vyšumí také snaha poslanců ČSSD Jeronýma Tejce a Bohuslava Sobotky prosadit zákon o lobbingu. O tématu odhodlaně hovoří už několik let všechny partaje, ale zatím zůstává u předvolebních slibů. Sociální demokraté sice letos sepsali všechny potřebné paragrafy, jenže pro ně nemají potřebnou podporu ani uvnitř vlastní strany. A občanští demokraté jim nepomohou. Exministr Jiří Pospíšil už totiž v roce 2008 přiznal, že k něčemu takovému není vůle.

Co se nepodařilo prosadit Topolánkově vládě

Reforma vysokých škol

Komplexní změna univerzitního systému padla po dvou letech příprav.

Reforma zdravotnictví

Topolánkovu kabinetu se podařilo prosadit jen první fázi - zavedení poplatků. Nedošlo už ale na privatizaci nemocnic a pojišťoven nebo klíčový zákon o zdravotních službách.

Penzijní systém

Reforma důchodového systému je letité téma české politiky. ODS byla v roce 2006 odhodlaná jeho prosazení protlačit. Nakonec ale zůstalo jen u plánů.

Miniškolky

Sousedi si pohlídají děti, firmy dostanou úlevy na miniškolky. Měl to být vývěsní štít koaliční vlády, ale opozice ho nakonec zablokovala.