Audio
Náměstek MF Bohdan Hejduk: Přesný schodek rozpočtu za rok 2009 je 192,5 miliardy
(zdroj: Radio Česko)

Jan Fischer si ve sněmovně na konci ledna znovu vyzkouší roli, kterou se už od loňského zářijového schvalování Janotova balíčku docela naučil: Bude znovu varovat, upozorňovat a možná i hrozit, že další předvolební utrácení ještě zhorší už tak katastrofální stav českých veřejných financí.

A dopadne to jako obvykle: poslanci si - bez ohledu na to, co si myslí premiér - odhlasují, co budou chtít. A o tom, co to přesně udělá se schodkem rozpočtu, rozhodne fakt, kolik přeběhlíků bude zrovna ve sněmovně a jestli zrovna přijede Vlastimil Tlustý.

Státní finance se přitom pomalu, ale jistě řítí do obrovského průšvihu: premiér Fischer včera oznámil, že vláda loni hospodařila s rekordním schodkem 195 miliard korun. Dnes Rádiu Česko částku upřesnil náměstek ministra financí Bohdan Hejduk. Schodek státního rozpočtu za rok 2009 tak činí 192,5 miliardy korun.

Vysoký schodek je podle náměstka Hejduka ovlivněn hlavně příjmovou stránkou rozpočtu. "V loňském roce došlo k masivním výpadkům výběru daní a pojistného na sociální zabezpečení. Příjmová strana byla podstatně ovlivněna krizí a protikrizovými opatřeními," řekl Rádiu Česko Hejduk. Výdaje státu se podle něj podařilo udržet "víceméně rámci schváleného, respektive upraveného rozpočtu."

A i tohle číslo je ještě docela optimistické. Reálný schodek rozpočtu je totiž ještě o dost větší. Ministerstvo financí už na začátku loňského roku rozpustilo do rozpočtu rezervy ve výši 32 miliard. Reálný schodek je tak dohromady 224, 5 miliard korun.

Fischer: Rozebíráte rozpočet

Letos má sice ministr financí Eduard Janota naplánováno, že stát bude hospodařit s deficitem 162,7 miliardy a že celkový schodek veřejných financí se vejde pod 200 miliard.
Vývoj schodku

2006 - 97,6 miliardy

Státní dluh se dostal na tuto výši především kvůli předvolebním dárkům. Ekonomika rostla
o rekordních 6,8 procenta.

2007 - 66,4 miliardy

Tolik činil schodek v roce 2007, přestože ekonomika dál rostla o víc než šest procent.

2008 - 19,4 miliardy

Rekordně nízký schodek mělo Česko díky operaci ministra Kalouska, který do rozpočtu rozpustil 58 miliard z rezerv.

2009 - 192,5 miliardy

Za historicky nejvyšší deficit rozpočtu může hlavně obrovský propad příjmů, který zavinila hospodářská krize.

2010 - 162,7 miliardy

Schodek rozpočtu může být letos nakonec vyšší, pokud poslanci schválí některé předvolební dárky.



Jenže už na lednové schůzi sněmovny budou poslanci hlasovat hned o několika návrzích ČSSD, které by schodek veřejných rozpočtů na letošní rok zase o něco zvýšily: o tom, jestli vyplatit důchodcům třináctý důchod ve výši 2400 korun, jestli bude stát znovu proplácet první tři dny nemoci a o zrušení všech zdravotnických poplatků.

A k tomu ještě lidovci chtějí zvýšit mateřskou na úroveň roku 2009. "Kdybychom to všechno sečetli, tak přijetí všech těch návrhů by znamenalo navýšení schodku o dalších 13 až 14 miliard. Je to krok k demontáži rozpočtu, na kterém se sněmovna shodla," varuje předseda vlády Fischer.

Ten se proto chce ještě před jednáním sněmovny sejít se šéfy parlamentních stran a požádat je, aby pro tyhle návrhy nehlasovali. Jenže už teď je jasné, že u sociálních demokratů Fischer se svými prosbami nepochodí. Šéf ČSSD Jiří Paroubek totiž už včera Fischerovi vzkázal, že ČSSD bude hlasovat pro všechny návrhy, před kterými předseda vlády varuje.

"Například třinácté důchody nepůjdou na vrub výdajů státního rozpočtu. Jejich zdrojem budou dividendy ČEZ," obhajoval včera v ČT Paroubek nejdražší předvolební dárek sociální demokracie, který by přišel na sedm miliard korun.

Jenže jeho vysvětlení není úplně přesné. Sedm miliard, které chtějí socialisté poslat své velmi disciplinované voličské skupině, bude ve skutečnosti státu v rozpočtu chybět. "Dividenda ČEZ je primárně určená na likvidaci ekologických škod. Pokud ji rozdělíme na něco jiného, musíme vzít peníze jinde," vysvětluje ministr financí Janota.

Zvýšení mateřské projde

Mnohem víc vstřícnosti určitě najde premiér Fischer u předsedy ODS Mirka Topolánka. Jeho strana totiž odmítá všechny návrhy ČSSD, které by zvyšovaly letošní schodek veřejných rozpočtů. Největší výhrady má ODS proti třináctému důchodu a zvýšení nemocenské.

"Díky tomu, že jsme zavedli tři dny neplacené nemocenské, klesla oficiální nemocnost v České republice o 45 procent. Rušit toto opatření pokládám za zločinné," řekl například včera v ČT Topolánek.

Jeho strana bude hlasovat i proti zrušení poplatků a zvýšení mateřské na úroveň roku 2009, kterou navrhují lidovci. I tak má právě plán KDU-ČSL na zvýšení mateřské dovolené o 20 procent, který přijde státní kasu na 1,5 miliardy korun, ze všech předvolebních návrhů největší šanci ve sněmovně projít.


Spolu s osmi lidovci pro něj chtějí ve sněmovně hlasovat i komunisté a sociální demokraté. A ti mají v dnešní sněmovně velmi pohodlnou většinu. "Pokud jde o mateřskou, tak my návrh lidovců podpoříme," potvrdil včera v ČT Jiří Paroubek.

Dost hlasů budou mít lidovci na opětovné zvýšení letos snížené mateřské i v případě, že jim tenhle návrh vrátí pravicový Senát. "Naším cílem je, aby se mateřská vrátila na úroveň roku 2009 od začátku dubna," řekl HN šéf lidovců Cyril Svoboda.