Středočeský kraj vynaložil loni na hrazení regulačních poplatků za pacienty krajských nemocnic 73,8 milionu korun. ČTK to ve čtvrtek sdělila mluvčí hejtmanství Berill Mascheková. Kraj v hrazení regulačních poplatků pokračuje i letos, v rozpočtu má na ně vyčleněno 80 milionů korun.

Hejtman David Rath (ČSSD) již dříve uvedl, že úhrada poplatků je pro kraj zátěží. Situaci podle něj zkomplikovala skutečnost, že se stále nepodařilo prosadit plošné zrušení poplatků ve sněmovně, i odložení sněmovních voleb, po nichž chtěl Rath najít pro tento krok větší podporu zákonodárců. Další nepříjemností je výrazný pokles daňových výnosů.

Regulační poplatky zavedl bývalý ministr zdravotnictví ODS Tomáš Julínek. Systém byl od té doby upraven. Nyní se platí 30 korun v ambulanci a za položku na receptu, pokud je lék levnější než 30 korun, za den v nemocnici 60 korun a za pohotovost 90 korun. Osvobozeny jsou děti do 18 let. Snížil se jim navíc ochranný limit z 5000 korun na 2500 korun, stejně jako lidem nad 65 let.

ČSSD a KSČM se snaží ve sněmovně prosadit zrušení poplatků. Počátkem prosince uspěly v prvním čtení. Je ale pravděpodobné, že se jim úplné zrušení systému regulačních poplatků nepodaří schválit, nemají k tomu dostatek hlasů. Rath již dříve uvedl, že je připraven hledat kompromis a prosadit alespoň jejich částečné omezení.

Způsob proplácení poplatků v krajských nemocnicích se nelíbí ministerstvu vnitra, které kvůli tomu v úterý zahájilo správní řízení se Zlínským, Jihočeským, Ústeckým a Královéhradeckým krajem. Ministr Martin Pecina v polovině prosince řekl, že krajům, které systém proplácení do konce roku 2009 nezmění, v lednu pozastaví příslušná rozhodnutí jejich zastupitelstev.

V uvedených čtyřech krajích je podle ministerstva proplácení poplatků v rozporu se zákonem. Šest krajů - Středočeský, Jihomoravský, Moravskoslezský, Liberecký, Vysočina a Pardubický - přislíbilo ministerstvu, že do konce ledna znovu projednají hrazení poplatků. Pokud nezjednají nápravu, vnitro s nimi zahájí správní řízení 31. ledna.