Úřednický kabinet Jana Fischera se snaží ustát problém s vracením pojistného na sociálním zabezpečení, které svou chybou zavinili zákonodárci.

"Povinnost plátců sociálního pojistného odvádět tyto platby nikdy nezmizela," prohlásil ministr práce a sociálních věcí Petr Šimerka. Reagoval tak na požadavky některých měst, obcí a firem na vrácení pojistného za první pololetí roku 2007.

Situaci zavinila chyba zákonodárců, když z příslušné normy vypadla věta o vyměřovacím základu, ze kterého se pojistné počítá.

Promlčecí lhůta vyprší až v roce 2012

Šimerka zdůraznil, že ani v případě prohry u Nejvyššího správního soudu nebude Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) žadatelům vracet peníze. "Takové žádosti budeme zamítat. Jinou možnost ani nemáme," konstatoval. Každý jednotlivý případ proto podle něj bude muset rozhodnout soud.

Postup státu v případě, že by soudy rozhodly o vracení pojistného, Šimerka neprozradil; na řešení situace však již pracuje spolu s ministerstvem financí. "Nikdo nemá v trezoru tolik peněz, aby to bez problémů mohl vrátit a vykrýt," uvedl; stát by však podle něj peníze na vyplácení důchodů musel sehnat. Situace je podle něj o to složitější, že stát loni na pojistném vybral oproti předpokladům o asi 48,5 miliardy korun méně.

Podle ministra podalo k 6. lednu žádost o vrácení pojistného přes 4600 subjektů. Celková částka, kterou chtějí po státu, dosahuje 12,5 miliardy korun. "Mohla by to být až desetinásobná částka, jak my to odhadujeme," řekl generální ředitel Svazu průmyslu a dopravy Zdeněk Liška.

Šimerka ale odmítl výklad, že by povinnost odvádět pojistné nebyla v prvním pololetí roku 2007 stanovena. "Tato povinnost kontinuálně existovala a existuje bez přerušení, byť jen na vteřinu," prohlásil. Podle něj se na tom shoduje jeho ministerstvo i ministerstvo financí. Zdůraznil také, že v době platnosti sporného ustanovení měly jen dva subjekty ze zhruba 260.000 plátců pojistného pochybnosti o tom, zda mají pojistné odvádět.

Šimerka také upozornil, že není nutné se žádostmi o vrácení pojistného spěchat. Promlčecí lhůta podle něj vyprší teprve na konci roku 2012. Ministrův šéf, premiér Jan Fischer, hodlá jednat s předsedou Svazu měst a obcí Oldřichem Vlasákem. "Téma bude i náplní úterní porady ekonomických ministrů," řekl předseda vlády.

Vlnu žádostí o vrácení zaplaceného sociálního pojištění vyvolalo rozhodnutí Krajského soudu v Ústí nad Labem. Ve sporu o pojistné mezi státem a firmou Ježek software, která si chyby v zákoně všimla a odmítla pojistné platit, rozhodl soud ve prospěch firmy.

Rozhodnutí bude ještě v lednu nebo únoru přezkoumávat Nejvyšší správní soud. Pokud verdikt potvrdí, otevřou se dveře pro vracení pojistného i dalším žadatelům.

Ministr prohlásil, že spor s firmou Ježek software je jedinečný, protože tato společnost jako jediná odmítla sociální pojištění platit. Ostatní firmy ho zaplatily a nyní se domáhají vrácení peněz.

ODS: Naoplátku bychom krátili peníze obcím 

"Jakékoli další spory případné, které budou, mají jiný charakter než ten jeden konkrétní, který je teď projednáván u Nejvyššího správního soudu," řekl Šimerka. "Proto bych chtěl říct, že spoléhat na to, že Nejvyšší správní soud rozhodne v dohledné době nějak a že to je návod k tomu, že ti všichni ostatní už mají vyhráno a dostanou peníze zpátky, tak to je představa lichá," zdůraznil.

Ze zavinění chyby v zákoně se navzájem obviňují ODS a ČSSD. Předseda sociálních demokratů Jiří Paroubek už ve čtvrtek vyzval starosty a hejtmany ze své strany, aby stát o vrácení odvedeného pojistného nežádali. Totéž by podle něj měli udělat i předsedové ostatních stran.

Dnes večer k tomu vyzvalo své primátory, starosty a komunální zastupitelem také stranické grémium ODS. "Pokud by stát takovou částku vydal, musel by o ní snížit příjem obcí jinou formou. Navíc neexistuje žádný právní důvod k tomuto kroku, věc řeší Nejvyšší správní soud," uvedlo v tiskovém prohlášení.