Stranické preference KDU-ČSL v prosinci 2009

STEM: 5,7 %
Median: 3,2 %

Volební modely:

CVVM: 4 %
Factum Invenio: 5,5 %

Šéf lidovců Cyril Svoboda spojil svoji další budoucnost v čele strany s jejím úspěchem v květnových volbách. Pokud by se KDU-ČSL nedostala do Poslanecké sněmovny, Svoboda na post předsedy rezignuje.

"Pro mě je to otázka bytí a nebytí," uvedl v neděli Svoboda v televizním pořadu Partie na Primě. Ve volební neúspěch ale sám nevěří. Podle výzkumů veřejného mínění se preference lidovců dlouhodobě pohybují kolem pětiprocentní hranice.

CVVM v prosincovém dotazování přisoudila straně 4 procenta hlasů, podle údajů společnosti STEM by naopak dostala podporu 5,7 procenta lidí.

Na kampaň si půjčíme

KDU za předvolební kampaň před původně plánovanými volbami v říjnu loňského roku utratila asi 30 milionů korun. Náklady na letošní boj o voliče odhaduje vedení strany v řádu několika jednotek milionů.

Na kampaň si lidovci podle Svobody opět půjčí. "Půjčky máme, ale korektně je splácíme," řekl šéf KDU v televizní diskuzi a vyloučil tak, že by se strana potýkala s finančními problémy. Úvěry chce splatit z příspěvků za hlasy a mandáty získané ve volbách.

Do kampaně chtějí lidovci navíc zapojit své sympatizanty a straníky. "Máme projekt 'naše ploty', kdy si lidé dávají naše poutače na své ploty, v současné době to dělá 25 tisíc lidí," dodal Svoboda.

Do květnových voleb by lidovci chtěli prosadit ještě čtveřici hlavních témat - ve sněmovně by chtěli odhlasovat vyšší zdanění hazardu. Již na lednové schůzi se bude hlasovat o vrácení snížené mateřské na loňskou úroveň. KDU-ČSL chce také přesvědčit vládu, aby definitivně zrušila tzv. super zakázku na likvidaci ekologických škod.

Nově přišel Svoboda také s návrhem na rozdělení českých vysokých škol na dvě skupiny. "Mohli bychom udělat dělení na vysoké školy vědeckovýzkumné a na ostatní vysoké školy," řekl Svoboda. Vstupenkou na univerzity vyšší kategorie by podle lidovců měla být státní maturita.