Regulační zdravotnické poplatky by mohl znovu řešit Ústavní soud. Novou žádost na posouzení jejich ústavnost zvažují podat kraje, kterým chce ministerstvo vnitra způsob hrazení poplatků zakázat. V nedělním pořadu České televize Otázky Václava Moravce to uvedl předseda Asociace krajů ČR a jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD).

"My zpochybňujeme vůbec smysl a efekt zavedení těchto takzvaných regulačních poplatků. To je důvod, proč se při případném soudním řízení s ministerstvem vnitra chceme znovu obrátit na Ústavní soud," prohlásil Hašek. Podle něj poplatky za dva roky očekávaný regulační efekt nepřinesly. Zastánci naopak tvrdí, že poplatky usnadnily financování léčby závažných onemocnění.

Ústavní soudci již o zdravotnických poplatcích jednou rozhodovali. V květnu 2008 zamítli návrh ČSSD na zrušení zdravotnické části reformy veřejných financí včetně poplatků. Pro negativní stanovisko hlasovalo osm z 15 členů sboru. Kvůli nejtěsnější možné většině se na Ústavní soud mohou kraje obrátit znovu, dodal Hašek.

Správní řízení se čtyřmi kraji

Vnitro v úterý zahájilo správní řízení čtyřmi kraji kvůli systému proplácení zdravotnických poplatků. Podle ministerstva je jejich systém v rozporu se zákonem. Hejtmani dotčených krajů - Zlínského, Jihočeského, Ústeckého a Královéhradeckého - to ale popírají.

Správní řízení hrozí dalším šesti krajům včetně Jihomoravského, které ale slíbily způsob proplácení poplatků ještě projednat. Pecina jim dal termín do konce ledna. Pokud do té doby systém nemodifikují, zahájí i s nimi řízení, které může skončit až před Nejvyšším správním soudem.

Bezproblémový je podle ministerstva systém proplácení poplatků v Plzeňském kraji. K nápravě už přistoupil Karlovarský a Olomoucký kraj. Systém úhrady byl v obou případech upraven podle vzoru Plzeně. Praha regulační poplatky neproplácí.

"Jsem rád, že většina krajů systém úhrady regulačních poplatků už uvedla nebo se snaží uvést do souladu s názorem ministerstva vnitra," řekl k analýze v týdnu ministr vnitra Martin Pecina.

Regulační poplatky zavedl bývalý ministr zdravotnictví ODS Tomáš Julínek. Systém byl od té doby upraven. Nyní se platí 30 korun v ambulanci a za položku na receptu, pokud je lék levnější než 30 korun, za den v nemocnici 60 korun a za pohotovost 90 korun. Osvobozeny jsou děti do 18 let. Snížil se jim navíc ochranný limit z 5000 korun na 2500 korun, stejně jako lidem nad 65 let.

ČSSD a KSČM se také snaží ve sněmovně prosadit úplné zrušení poplatků. Počátkem prosince uspěly v prvním čtení, je ale jasné, že se jim úplné zrušení systému regulačních poplatků nepodaří schválit, nemají k tomu dostatek hlasů. Rath již dříve uvedl, že je připraven hledat kompromis a prosadit alespoň jejich částečné omezení, třeba snížit cenu poplatků v lékárnách. Poslanci by o dalším osudu novely měli podle hejtmana Haška rozhodovat na konci ledna.


Hlavní události od zavedení regulačních poplatků ve zdravotnictví:

1. ledna 2008 - Lidé začali platit u lékaře a za položku na receptu 30 korun, za den v nemocnici 60 a za pohotovost 90 korun. Ochranný limit na výdaje činil 5000 korun. Regulační poplatky zavedla koalice ODS, KDU-ČSL a SZ.

18. března 2008 - Ve sněmovně koalice těsně prosadila zamítnutí sociálnědemokratické předlohy o zrušení poplatků.

28. května 2008 - Ústavní soud zamítl návrh ČSSD na zrušení zdravotnické části reformy veřejných financí včetně poplatků.

1. srpna 2008 - Byly zrušeny poplatky za pobyt novorozenců v porodnici. Od placení byli osvobozeni i dárci orgánů a lidé, kterým byla léčba soudně nařízena.

19. prosince 2008 - Levici se ve sněmovně podařilo odhlasovat zrušení poplatků. Senát návrh vrátil sněmovně a v únoru 2009 se poslanci s ministerstvem zdravotnictví dohodli na kompromisu.

1. ledna 2009 - Středočeský kraj jako první začal hradit za lidi poplatky v pětici krajských nemocnic a lékáren. Od února se přidali v dalších krajích vedených ČSSD. Tím ČSSD splnila slib, s nímž vyhrála krajské a senátní volby v roce 2008.

1. dubna 2009 - U lékaře přestaly platit děti do 18 let (ostatní platby zůstaly zachovány). Dětem a seniorům nad 65 let se snížil limit z 5000 na 2500 korun, u seniorů zahrnul i doplatky na léčiva, 30 korun za položku na receptu je jen u léků s doplatkem nižším než 30 korun.

14. dubna 2009 - Krajské lékárny ve Středočeském kraji začaly po rozhodnutí soudu ze 7. dubna opět vybírat poplatky. Hrazení poplatků zakazovaly později soudy i lékárnám v nemocnicích dalších krajů.

23. dubna 2009 - První pokutu za nevybírání poplatků dostal Středočeský kraj. Pokuty od pojišťoven začaly dostávat i další nemocnice v krajích.

4. května 2009 - Středočeský kraj zavedl v krajských lékárnách slevové kupony. Grémium majitelů lékáren později vyzvalo k podávání žalob na ochranu proti nekalé soutěži.

15. května 2009 - Sněmovna schválila úplné zrušení poplatků a zároveň rozhodla o zrušení poplatků pro děti a mladé do 19 let, důchodce, dárce krve a kostní dřeně a sociálně slabší lidi.

18. června 2009 - Senát odmítl rušení poplatků, jak to v květnu ve sněmovně prosadily ČSSD a KSČM. V duchu protikrizových opatření ministerstva zdravotnictví navrhli senátoři snížení cen léčiv o pět procent a bezplatné očkování proti pneumokokům.

13. srpna 2009 - Ministr vnitra Martin Pecina podle tisku hejtmany písemně upozornil na to, že pokud kraje nezačnou dodržovat v otázce poplatků zákon, ministerstvo zruší usnesení jejich krajských zastupitelstev, která proplácení umožňují.

1. září 2009 - Karlovarský kraj začal proplácet jako první poplatky ze všech lékáren včetně soukromých. Dosud formou daru vracel peníze jen ve své jediné lékárně v karlovarské nemocnici.

11. září 2009 - Poslanci neschválili ani zrušení či omezení poplatků, ani změny navržené Senátem v polovině června. Regulační poplatky zůstaly zachovány v současné podobě.

20. října 2009 - Ministerstvo vnitra odeslalo hejtmanům výzvu k nápravě situace kolem poplatků. Postup většiny krajů, které vracejí lidem peníze za poplatky, považuje vnitro za závadný. Výzva se netýkala Prahy, kde se poplatky nevracejí, a Plzeňského kraje, kde se uplatňuje odlišný postup. Podle hejtmanů je názor ministerstva neodůvodněný a právně neobhajitelný.

22. října 2009 - ČSSD předložila do sněmovny nový návrh na zrušení všech regulačních poplatků.

4. prosince 2009 - Levice ve sněmovně uspěla s návrhy na úplné zrušení regulačních poplatků. Téměř totožné novely KSČM a ČSSD prošly do druhého čtení.