Na severu Čech se dál bojuje o osud obcí, které mají ustoupit další plánované těžbě hnědého uhlí. Podle reportáže České televize ekologové varují, že pokud by padl Horní Jiřetín, bude dalším městem na řadě Litvínov.

Obří zásoby hnědého uhlí se totiž nachází pod janovským sídlištěm, kde žijí především sociálně nepřizpůsobiví občané. Pod janovským sídlištěm, které se loni mj. proslavilo bojem Romů s extremisty, se údajně nachází až tři čtvrtě miliardy tun uhlí.

Mluvčí společnosti Czech Coal Liběna Novotná v reportáži připouští možný směr rozšiřování těžby: "Není žádné tajemství, že pokud by pokračovala těžba, tak by zřejmě došlo na realizaci projektu přesídlení Horního Jiřetína a pak na pokračování těžby směrem k Litvínovu."

Litvínovské zastupitelstvo před koncem roku schválilo usnesení, které prolomení limitů odmítá. Loni došlo ale ještě k jiné změně. Starostu Milana Šťovíčka, který byl znám jako tvrdý odpůrce pokračování těžby, nahradil Daniel Volák. A ten je prý vůči těžbě o poznání smířlivější.

Ústecký kraj, který doposud ostře vystupoval proti rozšíření těžby, by nyní za splnění určitých podmínek s prolomením limitů souhlasil. Krajští radní přijali na konci října usnesení, že pokud vláda rozhodne o prolomení limitů, musí to být jen pod podmínkou vyřešení všech střetů zájmů mezi těžebními společnostmi a vlastníky nemovitostí, včetně vyřešení zájmu jednotlivých obcí.