Nejvyšší soud (NS) podruhé v krátké době rozhodl o tom, že člověk, který nasedne do auta s opilým řidičem, je spoluodpovědný za případný následek na svém zdraví.

Tento právní názor se odráží například při rozhodování o výplatě pojistky, kterou soudy mohou snížit o procentní podíl zodpovědnosti spolujezdce. Nejvyšší soud rozhodl v prosinci bez veřejného jednání a dnes usnesení zpřístupnil na internetu.

"Riziko dopravní nehody při řízení vozu podnapilou osobou při zhoršené sjízdnosti je natolik vysoké, že přístup spolujezdce, který se rozhodl za takových podmínek jízdu absolvovat, nelze hodnotit jinak než jako krajně riskantní," uvedl v usnesení senát s předsedou Robertem Waltrem.

Soudci připustili, že hlavní vinu nese opilý řidič. Podíl poškozeného spolujezdce se však podle okolností může "limitně blížit až jedné polovině".

Nejvyšší soud se konkrétně zabýval dozvuky nehody z března 2005. Stala se na Chrudimsku za špatné viditelnosti a zhoršené sjízdnosti. Za volantem seděl opilý muž bez řidičského průkazu. Při následné havárii zahynul spolujezdec, který byl také pod vlivem alkoholu. Řidič byl za nehodu pravomocně odsouzen.

Manželka zemřelého kromě náhrady škody od řidiče žádala také výplatu pojistného od pojišťovny. Soudy nakonec snížily její výši o 20 procent kvůli podílu zodpovědnosti za následek. Pojišťovna však podala dovolání a Nejvyšší soud jí dal zapravdu. Zemřelý se podle něj na vzniklé újmě podílel více než 20 procenty.
"Tím, že vědomě podstoupil jízdu vozidlem, které řídila osoba, o níž věděl, že její řidičské schopnosti jsou ovlivněny požitím alkoholu, podstatně přispěl k vzniku škodlivého následku. Proto podíl poškozeného na vzniklé škodě je vyšší než jen 20 procent," stojí v rozhodnutí.

Nejvyšší soud nedávno podobným způsobem rozhodl v případu bratra zemřelého muže. Obě kauzy vrátil k novému projednání pardubické pobočce Krajského soudu v Hradci Králové. Pozůstalí tak zřejmě získají méně peněz.