První únor znamená dvě velké změny pro řidiče, kteří budou vyrážet na české dálnice. Jedna se týká změny v placení mýtného, druhá zdražení dálničních známek.

Ode dnešního dne začaly platit mýtné i automobily nad 3,5 tuny. Navíc se sazby mýtného zvýší od tohoto pátku mezi patnáctou a jednadvacátou hodinou až o polovinu. Ve zbytku týdne by se naopak měly snížit o dvě procenta. Ministerstvo dopravy se tak snaží omezit jízdy kamionů ve špičce.

Pro majitele malých nákladních aut o hmotnosti 3,5 tuny až 12 tun tak skončilo období nalepovacích dálničních známek. Nově musejí platit mýtné, které by státu mohlo vynést zhruba 600 milionů korun, téměř dvakrát tolik než známky. Podle dopravců zřejmě nová povinnost zdraží přepravní služby.

Dopravci zatím přihlásili k platbám mýtného zhruba 30.000 malých náklaďáků a velkých dodávek, což odpovídá počtu prodaných ročních dálničních známek za loňský rok.

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) proto neočekávalo, že by se na přelomu ledna a února tvořily na registračních místech fronty. Dle odhadů se dalších 40.000 až 50.000 vozidel do systému přihlásí postupně během roku. "Největší zátěž je na hraničních úsecích, především na přechodech Chotěbuz a Lanžhot. Znamená to, že transit se bude na platbách podílet významnou měrou," řekl před víkendem šéf ŘSD Alfréd Brunclík.

Majitelé velkých offroadů mýtné neplatí

Ačkoliv se na velké dodávky a malé náklaďáky začala mýtná povinnost vztahovat od 1. ledna, majitelé loňských ročních dálničních známek mohli jezdit po dálnicích až do konce ledna.

Novela zákona o pozemních komunikacích, která rozšiřuje mýtné, zároveň řeší problém plateb u aut s vlekem. Dosud se vedly spory, zda vlek zakládá povinnost platit mýtné, když vozidlo po jeho připojení přesáhne hraniční hmotnost pro platbu mýtného. Nově je rozhodující hmotnost pouze tažného vozidla. Majitelé velkých offroadů tak mýtné platit nemusejí, byť by táhli obytný přívěs.

"Výjimka platí například i pro přívěsy, na kterých si vezete koně nebo loď," řekl serveru iHNed.cz mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka, podle kterého chtělo ministerstvo tímto krokem majitelům osobních aut ulehčit.

V neděli také skončila platnost loňských dálničních známek. Ode dneška bude jízda po dálnici dražší, neboť ministerstvo dopravy zvýšilo cenu ročních kuponů o 200 korun na 1200 korun.

Kromě celoročních kuponů pro osobní vozy se zdražily i měsíční známky. Letos stojí 350 korun, což je o 20 korun více než loni. Dosavadní sedmidenní známky se změnily na desetidenní a stojí 250 korun. Sedmidenní kupon na rok 2009 stál 220 korun.

Ministerstvo dopravy zvýšení cen odůvodňuje rozrůstající se dálniční sítí. Pokud by se letos prodalo stejně kusů jako loni, výnosy pro stát by překročily tři miliardy korun, což je o necelou půlmiliardu více než výnos z loňské emise.

Distribuci známek zajišťuje fond dopravy prostřednictvím České pošty a Autoklubu Bohemia Assistance. Řidiči si je mohou koupit na přibližně 9000 místech, především na pobočkách pošty a čerpacích stanicích. Známky jsou v prodeji už od 1. prosince.