Náplast za uličku

Jako náplast za uzavřenou uličku bude pro návštěvníky do prohlídky Hradu od dubna zařazen Rožmberský palác s novou expozicí. Rožmberský palác, který byl v polovině 18. století za Marie Terezie přestavěn na Ústav šlechtičen, bude pro veřejnost na stálo zpřístupněn vůbec poprvé. Dosud si ho návštěvníci mohli prohlédnout jen při koncertech a výstavách.

Klenotem paláce je především monumentální kaple s freskovou výzdobou a renesanční Rožmberský sál. Součástí nové prohlídkové trasy bude také expozice, která má evokovat život chovanek v bývalém Ústavu šlechtičen. Turisté budou moci obdivovat asi šedesát předmětů z depozitářů Pražského hradu většinou z doby biedermeieru a rokoka.

Zlatá ulička na Pražském hradě bude od května nejméně na rok uzavřena. Čeká ji zřejmě nejrozsáhlejší rekonstrukce v historii. "Opravy se budou týkat hlavně zastaralé kanalizace, která podle Hradu představuje riziko pro statiku celé uličky," řekl ředitel Správy Pražského hradu Ivo Velíšek.

Turisty oblíbená ulička bude uzavřena od 1. května. Znovu by se mohla otevřít v dubnu či v květnu příštího roku. Tempo prací ale podle Velíška bude záviset na archeologickém výzkumu. Hrad bude uličku opravovat pod dohledem památkářů a potřebný prostor dostanou i archeologové. "Uzávěra uličky se tak může proti nynějšímu plánu protáhnout či zkrátit i o několik měsíců," upozornil Velíšek.

Stavbaři při rekonstrukci budou kopat do hloubky až šest metrů. Archeologové tak dostanou poprvé příležitost k rozsáhlému výzkumu v této části Hradu. Příslibem zajímavých objevů je podle Velíška mimo jiné to, že ulička vznikla na navážce, kam se původně vyvážely hradní odpadky.

Soustava prodejen se zruší

Hlavním důvodem oprav je podle Hradu to, že kvůli kvůli poničené historické kanalizaci do základů domků ve Zlaté uličce zatéká dešťová voda. Podle Velíška proto hrozí, že by celá ulička v budoucnu mohla "ujet" do Jeleního příkopu.

Zatím podle něj Hrad žádné poruchy statiky domků ve Zlaté uličky nezaznamenal, toto riziko je ale nutné opravou kanalizace odstranit. Opravovat se bude nejen ulička, ale i nosné konstrukce v některých domcích, tak aby se zpevnily. Do Zlaté uličky také budou zavedeny nové telefonní kabely, IT sítě a bezpečnostní systémy.

Po dokončení oprav Zlaté uličky by se měl podle Velíška změnit i její současný charakter tak, aby byla spíše historickou expozicí než "soustavou prodejen".  Správa Pražského hradu plánuje, že v několika domcích otevře novou stálou výstavu, která bude dokumentovat život v uličce v letech 1600 až 1956. Hrad na rekonstrukci včetně archeologického výzkumu a nové expozice vyčlenil zhruba 40 milionů korun.

Zlatá ulička vznikla po vybudování severního opevnění Hradu. Prostor severního parkánu byl využit ke stavbě skromných obydlí, která jsou dnes posledním zbytkem drobné zástavby Pražského hradu. Bydlela zde hradní čeleď, snad zlatníci a hradní střelci.

Pověsti uličku spojovaly s alchymisty na dvoře císaře Rudolfa II. Její pitoreskní charakter přilákal řadu umělců. V jednom z domků krátce bydlel i spisovatel Franz Kafka.