Vláda schválila zvýšení počtu českých vojáků v alianční misi ISAF v Afghánistánu až o 55 osob. S výcvikem místní afghánské policie má pomáhat nových 15 lidí, čtyři desítky vojáků se dvěma dělostřeleckými radiolokátory Artur mají pomoci s ostrahou polské základny v provincii Ghazní.

"Nejedná se o bojové jednotky, pouze výcvik, podpora a ochrana," řekl ministr obrany Martin Barták na letišti ve Kbelích před odletem do Izraele.

Sněmovna pro letošní rok schválila v Afghánistánu nasazení celkem až 535 vojáků, většina z nich působí v Provinčním rekonstrukčním týmu (PRT) v provincii Lógar, od ledna v zemi létají tři dopravní vrtulníky české armády.

Posilování jednotek alianční mise ISAF v Afghánistánu je součástí strategie USA a Severoatlantické aliance jak vyřešit nejednoduchou bezpečnostní situaci v zemi. Slovensko například zvýšilo svou přítomnost o 250 vojáků, připomněl ministr obrany.

Fischer: Odpor levice není dostatečný důvod

Sociální demokracie zvyšování počtu vojáků v misích odmítá, dnes to zopakoval i předseda ČSSD Jiří Paroubek. "Pro ČSSD je nepřijatelné, aby Česko poslalo do Afghánistánu tanky, bitevníky L-159 a radiolokátor Artur," řekl šéf ČSSD.

Barták Paroubkovy námitky nechtěl komentovat. Odůvodnil to tím, že Paroubkova reakce zřejmě nevychází z informací o materiálu schváleném vládou. V médiích se totiž objevily údaje o možném větším rozsahu kontingentu.

Ministr ale uvedl, že s plánem seznámil předsedu ODS Mirka Topolánka jehož strana prý navýšení kontingentu plně podporuje. O posílení mise nad stanovený počet by opět musel rozhodnout parlament. "S kolegy ze sociální demokracie budu hovořit... Pokud bude možnost, budu mluvit i s panem předsedou Paroubkem," řekl Barták.

Odpor levice k posilování české vojenské účasti v Afghánistánu není pro premiéra Jana Fischera dostatečným důvodem k tomu, aby vláda zvýšení počtu vojáků neschválila. "Kabinet by se prý choval jinak, pokud by odpor k posílení afghánské účasti byl 'průřezový'," poznamenal premiér.

Amáda původně uvažovala o posílení do stovky vojáků a zvažovala i možnost nasazení podzvukových bitevníků L-159A v Afghánistánu. Média spekulovala také o možnosti nasazení tankové čety. Barták dnes poznamenal, že žádné další varianty v materiálu schváleném vládou nejsou.

Ministr již dříve uvedl, že by bylo možné posílení mise v Afghánistánu kompenzovat nižším počtem vojáků v Kosovu, kde by i v menším počtu na plnění úkolů stačili. V Kosovu v misi KFOR působí papírově do 550 osob, skutečný kontingent má přibližně 300 příslušníků.

Kromě české účasti v ISAF se bojů v Afghánistánu několikrát účastnili i příslušníci 601. skupiny speciálních sil. Ti v zemi působili v rámci Američany vedené protiteroristické operace Trvalá svoboda a spíše než na obnovu země se soustřeďovali na přímé boje s ozbrojenci hnutí Taliban.