Praktičtí dětští lékaři nadále požadují, aby jim ministerstvo zdravotnictví zajistilo lepší podmínky očkování proti pneumokokům. Přejí si, aby mohli vakcínu psát na recept jako v jiných zemích. Nyní ji musejí nakupovat sami od distributora. Prezident České lékařské komory Milan Kubek považuje postup za "naprosto nestandardní". Podle něj lékaři očkovat proti pneumokokům chtějí, odmítají však za něj nést ekonomické riziko.

Plošné dobrovolné očkování nejmenších dětí proti pneumokoku umožnil zákon od 1. ledna.

ČLK požaduje od ministerstva písemnou záruku toho, že lékaři dostanou očkovací látku proplacenu pojišťovnou. Písemnou garanci úhrady vakcíny dostali lékaři podle mluvčího Vlastimila Sršně v metodickém pokynu, který je dostupný na webu ministerstva.

Strach, že budou platit ze svého

"Je spousta kolegů, kteří dosud nezahájili očkování," řekla místopředsedkyně Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost Ilona Hüllerová. Bojí se prý, že by museli vakcíny hradit ze svého. Jedná se podle ní o desítky tisíc korun. "Není to pravda, od zdravotních pojišťoven i distributorů víme, že 99 procent lékařů bez problémů očkuje," sdělil naopak Sršeň.
ČLK upozornila, že za leden lékaři nedostali od pojišťoven zaplacenu ani korunu. Podle ministerstva je to logické a zpožďování plateb podle něj až na výjimky nehrozí. Pokud lékař vystaví pojišťovně fakturu až na konci měsíce, ta ji do 30 dnů proplatí. "Peníze od pojišťovny dostanou minimálně o měsíc dříve, než musí vakcínu zaplatit distributorovi," uvedl Sršeň. Lhůta, dokdy musí zaplatit distribuční firmě, je 180 dní, po půl roce od zavedení nového systému 90 dní, dodal.

I zástupci lékařů připustili, že případné problémy se zpožďováním úhrad se projeví až koncem února. Špatné zkušenosti s úhradami od pojišťoven však prý mají z dřívějška.

"Právní řád ČR neukládá privátním lékařům povinnost nákupu vakcín hrazených z veřejného zdravotního pojištění," upozornila dále ČLK.

Dříve platili rodiče

Úhradu očkovací látky proti pneumokokovým infekcím garantuje například i Všeobecná zdravotní pojišťovna. Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra přispěje letos na očkování proti pneumokokovým infekcím z fondu prevence až na dvě dávky rodičům dětí, u nichž se očkování zahájilo už loni.

Dříve rodiče platili vakcíny sami. Jedna vakcína vyšla asi na 1700 korun. Protože nejmenší děti potřebují čtyři dávky, mohou rodiče těchto dětí od ledna ušetřit až 7000 korun. Zákon stanoví jasné podmínky, kdy může být dítě očkováno. Plně hrazené očkování se týká dětí, u nichž se zahájí mezi třetím a pátým měsícem a do sedmého měsíce dostanou tři dávky. Dávky se aplikují přibližně po měsíci.

Riziko pro nejmladší 

Pneumokoky jsou bakterie, které mohou způsobit závažná onemocnění, jako je například zánět mozkových blan nebo otrava krve. Infekcí jsou ohroženi zejména kojenci a malé děti, protože jejich obranyschopnost ještě není dostatečně vyvinutá. Nebezpečí hrozí i všem dětem s oslabeným imunitním systémem.

Podle Státního zdravotního ústavu onemocní závažnou formou pneumokokové infekce ročně v ČR asi 20 dětí ve věku do dvou let. Počet dalších nemocí způsobených pneumokokem (například zánět středního ucha nebo zápal plic) dosahuje několika stovek ročně.

Závážný a smrtelný průběh mají nemoci způsobené pneumokokem i u seniorů.